آموزش سرمایه گذاری به کودکان 

 

اسطوره بورس قرن بیستم بزرگترین سرمایه گذار تاریخ وارن بافت در زمینه ی آموزش سپرده گذاری به کودکان اعلام میکند : 

” برای آموزش سپرده گذاری به کودک ها هیچ وقت دیر نیست ; فهم قیمت اسباب بازی نو انها و درک پس انداز هر دو را میتوان اموزش داد ;.

چنانچه چیزی را در کودکی یاد بگیرید تا اخر عمر همان تعریف از ان چیز برای شما می‌ماند ; درصورتی که در کودکی تعریف صدق از پول و سپرده گذاری اموزش ببینید انوقت است که زندگی شما متحول خواهد شد ; مامان و بابا ها می بایست یاد بگیرند که پول را برای بچه درست تعریف نمایند ; پس انداز را صحیح تعریف نمایند ; سپرده گذاری و تمام مهارت های مالی را برای کودک درست تعریفکنند تا زندگی کودکشان را متحول کنند .

بچه شما می بایست بیاموزد که چه گونه پول خویش را بودجه بندی کرده و تصمیم صحیح را راجع به خرج کردن آن اتخاذ نماید ; به کودکتان کمک کنید شروع به پس‌انداز کند ; برای کودک ها حسابپس انداز باز فرمایید ; و به آن ها بیاموزید که چه گونه سود به پس انداز آنها تعلق میگیرد و سبب افزایش پولشان میشود ; خردسال ها را تشویق به پس‌اندازِ هر چقدر کم از هر تومان پولی که دریافتمیکنند مثل پول ماهانه ; کادو تولد ; و … نمایید . 

بهترین راه برای انجام این کار پول توجیبی است; نیل گادفری; بنیان‌گذار شبکه‌های مالی کودکان و نویسنده کتاب “پول در درختان رشد نمی کند: راهنمای والدین برای پرورش جنبه های مالی در کودکان” می‌گوید: هدف از پول تو جیبی; یاد دادن دو چیز است: ۱) با پول کار کنند; ۲) پس‌انداز کردن را به شکل یک عادت در خود نهادینه کنند.

 

از چه زمانی و با چه مبلغی شروع کنیم؟

 

گادفری توصیه می‌کند که به کودک بر اساس سن اش و به ازای هر سالش هفته‌‍ ای ۱ دلار داده شود; بنابراین برای کودک ۳ ساله می شود هفته‌ای ۳ دلار; و برای کودک ۱۰ ساله می شود هفته ای ۱۰ دلار; برخی از کارشناسان نیمی از این مبلغ را توصیه می‌کنند; اما در واقع هرمبلغی که پدر و مادر با آن احساس راحتی می‌کنند مناسب است; اکثر کارشناسان می‌گویند هنگامی که شروع به آموزش سرمایه گذاری به کودکان و بودجه بندی می‌کنید; پدر و مادر باید یک سیستم منظمِ پس انداز برای امور خیریه; هزینه‌ اهداف بلند مدت داشته باشند.

لری مکِی; نویسنده کتاب “پول مامان و سه بچه خوک کوچک” موسس Prosperity 4 Kids; از قانون ۱۰-۱۰-۱۰-۷۰ برای آموزش بودجه‌ بندی به کودکان استفاده می‌کند; (در کتاب ثروتمندترین مرد بابل این قانون برای داشتن زندگی مالی خوب بیان شده است; توصیه می‌کنم این کتاب رو مطالعه کنید.

هنگامی که فرزند شما اولین پول توجیبی خود را می‌گیرد; لری مکِی پیشنهاد می‌کند که شما به او یاد بدهید که ۱۰ درصد را پس‌انداز; ۱۰ درصد را سرمایه گذاری ; ۱۰ درصد را برای خیریه و ۷۰ درصد آن را خرج کند; وقتی شما به او ۱۰۰۰ تومان می‌دهید در واقع به او ۱۰ تا ۱۰۰ تومان تومان داده اید; به او می‌گویید که ۱۰۰ تومان ( ۱۰%) را برای کاری که برایت مهم است یا می‌خواهی در جایی کمک کنی; کنار بگذار.

 

دانش خودتان را با کودکان به اشتراک بگذارید.

در مورد مسائل مالی آموزش ببینید و دانش خودتان را با کودکان به اشتراک بگذارید; سرمایه گذاری و مدیریت مالی اصطلاحات خاص خود را دارند; اگر از این اصطلاحات با خبر نیستید; زمانی را برای یادگیری خود اختصاص داده و سپس دانش خود را با کودکتان در میان بگذارید; اصطلاحاتی نظیر: دارایی; سهام; اوراق قرضه; سبد سهام; صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک; سبدگردانی; ریسک و …; البته با ظرافت و لطافت خاص کودکانه معانی آنها را به کودک انتقال دهید; لغات را ساده فهم کنید و در دهان آنها بگذارید;

 

به آنها در مورد بازار سهام آموزش بدهید.

بسیاری از پدر و مادرهایی که می‌خواهند فرزندان شان سرمایه‌گذاری را درک کنند; از روش انتخاب یک سهام فعال استفاده می‌کنند; آنها به کودکان پول واقعی یا مجازی می‌دهند تا با آن در بازار بورس بر روی سهام هایی نظیر سهام کمپانی والت دیزنی یا نایک و کمپانی‌های مربوط به کودکان سرمایه‌گذاری کنند.

سپس افزایش و کاهش قیمت را پیگیری می‌کنند; این یک بازی جذاب است; می‌توان رقابتی گذاشت که چه کسی بهترین سبد سهام را درست می‌کند; برخی از مهم ترین مفاهیم مالی که باید آموزش داده شود: پس‌انداز به طور منظم; جلوگیری از هزینه های بالا; سرمایه‌گذاری کنید تا به اهدافتان برسید نه اینکه برنده شوید; و سعی کنید ریسک رابه حداقل برسانید.

 

آن را تبدیل به سرگرمی کنید.

هیچ کس; نمی خواهد خسته بشود; به خصوص کودکان! اگر می خواهید کودکان خود چشم انداز مثبت در سرمایه‌گذاری داشته باشند; باید آن را تبدیل به سرگرمی کنید; به طوریکه بتوانند با این کار ارتباط برقرار کنند.

مونوپولی ( یا این که شبیه آن بازی روپولی و یا بقیه بازی ها که در کشور‌ایران هم است ) یک بازی محبوب است ; چون کودک ها بدست آوردن پول را دوست دارند ; درست مانند بزرگسالان ; شمامیتوانید در‌این بازی به فرزندان خویش آموزش دهید که چه‌گونه پول خویش را چند برابر و یا این که صاحب یک بخشی ( سهم ) از شرکت‌های مورد علاقه خود بشوند ; شما چه بسا می‌توانید آن را به یک رقابت تبدیل فرمایید .

اجازه دهید بچه ها خودشان پول خود را مدیریت کنند.
همه ما با تمرین کردن; یاد می‌گیریم; بنابراین اجازه دهید بچه‌ها هم خودشان مدیریت کنند و درس‌های مالی با ارزشی را یاد بگیرید; آنها ممکن است اشتباه کنند; اما اشتباهات کوچک خواهد بود و ممکن است از اشتباهات بزرگتر در بزرگسالی جلوگیری کند.


افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


وارن بافت می گوید: هرگز برای آموزش سرمایه‌گذاری به کودک خیلی زود نیست; چه درک ارزش پول اسباب بازی جدیدی که آنها می خواهند داشته باشد و چه ارزش پس‌انداز; بچه ها از سن بسیار کم در معرض مسائل مالی قرار دارند; پس چرا به آنها کمک نکنیم که عادت‌های سالم و درست در این زمینه را زودتر یاد بگیرند.

او راهی را برای آموزش استراتژی مالی خود پیدا کرد; او انیمیشنی تحت عنوان Secret Millionaires Club وارد بازار کرد و در این مجموعه راهنمایی به بچه ها در زمینه سرمایه‌گذاری ارائه کرد تا این فعالیت را برای آنها لذت بخش کند; کودکان و نوجوانان درس‌های عملی و ارزشمندی در مورد مدیریت پول یاد می‌گیرند.

شخصیت اصلی این مجموعه به شکل واقعی وارن بافت درست شده است; داستان آن مربوط به چهار دوست می‌باشد که مدرسه آنها با مشکل کمبود بودجه برای موسیقی و بخش های دیگر مواجه شده است و آنها نیاز به توصیه‌های مالی دارند که به وارن بافت بر می‌خورند.

 

آموزش سرمایه گذاری

دو راه وجود دارد که کودکان می توانند مسائل مالی را یاد بگیرند.

اولین راه تجربه 

دومین راه تماشای پدر و مادر

سعی کنید که کودک های خویش را وضعیت های مالی مختلفی قرار دهید تا از این شیوه تجربه بدست اورد ; در شرایطی‌که شما اینکار را نکنید آن وقت زندگی این تجربه را یاد خواهد داد که زیاد خوشایند نیست ; درضمن شما می توانید از این تجربه ها درس نیز بگیرید ; هر از چند گاهی کودکتان را در موقعیتی بگذارید که خودتان نیز نبودید آن وقت این تجربه بسیار با ارزش تر از همیشه خواهد بود .