ارزش دفتری ، اسمی و جاری هر سهم

 

ارزش دفتری هر سهم (BOOK VALUE):سهم


ارزش هر دارایی را آن گونه که در ترازنامه شرکت آمده است;‌ ارزش دفتری می‌نامند.

 

 

 

ارزش دفتری از تقسیم حقوق صاحبان سهام در ترازنامه بر تعداد سهام به دست می آید;که  نشان دهنده ارزش دفتری است که در صورت انحلال شرکت و پس از پرداخت تمام بدهی های شرکت به ازای هر سهم نصیب سهام داران می شود; در انگلستان; از اصطلاح ارزش خالص دارایی برای بیان ارزش دفتری استفاده می‌شود.

ارزش اسمی (Par Value) چیست؟


در مورد سهام عادی; ارزش اسمی هر سهم مبلغی است که طبق اساسنامه روی هر سهم نوشته شده است; این رقم با ارزش بازار سهم هیچ ارتباطی ندارد; در ایران ارزش اسمی هم سهم ۱۰۰۰ ریال است; در مورد اوراق قرضه یا سهام ممتاز; ارزش اسمی هر برگ است که میزان آن تعیین‌کننده مقدار بهره یا سودی است که به آن تعلق می‌گیرد;
ارزش اسمی سهام  در علوم مالی و مباحث حسابداری به ارزش صوری یک برگه سهم اطلاق می‌گردد; این رقم; در هنگام تاسیس و انتشار سهام; برای هر ورقه سهم عادی; تعیین شده و در اساسنامه درج می‌شود; ارزش اسمی سهام; معادل سهام سرمایه; تقسیم بر تعداد برگه‌های سهام است.


        همچنین ببینید :

 افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


 

وقتی صحبت از ارزش اسمی می شود ممکن است گروهی به ارزش اسمی اوراق مشارکت یا قرضه و گروهی دیگر به ارزش اسمی سهام فکر کنند;دانستن ارزش اسمی برای اوراق قرضه یا ابزارهای مالی با درآمد ثابت مهم است; چراکه ارزش سررسید و همچنین ارزش دلاری بهره های پرداختی را تعیین می‌کند.

ارزش اسمی اوراق قرضه در کشورهای خارجی معمولاً ۱۰۰۰ یا ۱۰۰ دلار است؛ اما سهام معمولاً ارزش اسمی نداشته یا ارزش اسمی کمی مثلاً ۱ سنت برای هر سهم دارند; ارزش روز اوراق قرضه یا مشارکت در بازار ممکن است کمتر یا بیشتر از ارزش اسمی آن باشد و به عواملی نظیر نرخ عمومی بهره بازار و اعتبار اوراق قرضه بستگی دارد؛ اما از نظر حقوق سهامداران; ارزش اسمی ارتباط کمی با قیمت سهام بازار دارد.

ارزش جاری یا ارزش بــازار یک سهم (Market Capitalization) چیست؟


قیمت خرید و فروش یک سهم در بازار را ارزش بازاری سهم می‌گویند; فرمول محاسبه ارزش جاری یک سهم نیز چنین است: ” تعداد کل سهام های شرکت ضرب در قیمت فعلی ”

برای مثال شرکتی ده میلیون سهم دارد که در حال حاضر قیمت هر سهم در بازار سهام چیزی حدود ۲۰۰۰ تومان می باشد; بنابراین ارزش بازار این شرکت ۲۰ میلیارد تومان می باشد.

بسیاری از سرمایه گذاران برای خرید سهام به این ارزش توجه می کنند زیرا با این ارزش می توان فهمید چه مقدار متحمل ریسک می شوند.

دسته بندی شرکت ها بر اساس ارزش جاری سهم


اگر ارزش جاری یا ارزش بازار شرکتی کمتر از ۱ میلیارد تومان باشد در دسته شرکت های خیلی کوچک قرار می گیرد و خرید سهام این شرکت ها بسیار پر ریسک می باشد.

اگر ارزش جاری شرکتی بین ۱ تا ۲۰ میلیارد تومان باشد در دسته شرکت های کوچک قرار می گیرد و جزو شرکت های کوچک قرار می گیرند; خرید این شرکت ها گر چه با ریسک زیادی همراه است اما این شرکت ها پتانسیل رشد زیادی دارند; نکته قابل توجه در این شرکت ها همین پتانسیل رشد می باشد.

اگر ارزش جاری شرکتی بین ۲۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان باشد در دسته شرکت های متوسط قرار می گیرد.

ریسک این شرکت ها نیز نه خیلی زیاد است نه خیلی کم اما بسیار قابل توجه سرمایه گذاران می باشند زیرا مقداری از ثبات شرکت های بزرگ و مقداری از پتانسیل شرکت های کوچک را دارا می باشند.

اگر ارزش جاری شرکتی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان باشد در دسته شرکت های بزرگ قرار می گیرد . ریسک کمی دارد و برای سرمایه گذاران محافظه کار مناسب می باشد; سرمایه گذاری در این شرکت ها برای بلند مدت مناسب است و دید کوتاه مدت ارزش چندانی ندارد.

اگر ارزش شرکتی بیشتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان باشد در دسته شرکت های خیلی بزرگ قرار می گیرد; از ویژگی این شرکت ها می توان به ریسک کم ; بازار پر رونق تا برای خرید و فروش دچار مشکل نشوید ; ایمنی بالا و موارد دیگر اشاره کرد.


        بیشتر بخوانید :

                    آپارات استراتژي معاملاتي در بورس آموزش استراتژي معاملاتي ايچيموکو آموزش اکسپرت نويسي فارکس استراتژي سيستم هاي معاملاتي فارکس استراتژي معاملاتي استراتژي معاملاتي آتي سکه استراتژي معاملاتي ايچيموکو