استراتژی فشردگی باند بولینگر در تحلیل تکنیکال 

بروکر alpari

باند بولینگر 

باند بولینگر ( Bollinger band ) از باند بالایی , میانی و پایینی تشکیل‌شده شده‌است که به وسیله جان بولینگر بوجود آمده است . 

 

 

باند بولینگر جهت سنجش نوسانات قیمت در صدر و پایین میانگین متحرک ساده ( Simple MA ) است . جان بولینگر اشاره نمود که دوره‌هایی با نوسانات پایین پس از دوره‌های با نوسانات بالا دنبال می گردند. به این ترتیب وقتی باند بولینگر به همدیگر فشرده و نزدیک می شود , می‌توان نتیجه گرفت که به‌زودی حرکات قیمت قابل‌توجهی روی میدهد . 

براین اساس , استراتژی معاملاتی فشردگی باند بولینگر کمک میکند تا از حرکات ارزش بعد از یک دوره نوسانات پایین , به سود دست‌یافت . 

 

این استراتژی چه طور فعالیت می‌کند؟ 

نمودار بالا , زمان ۲۴۰ دقیقه جفت ارز  EURUSD را نشان می دهد . اندیکاتور باند بولینگر بایستی در دوره ۲۰ روزه و با انحراف ترازو ( Deviation ) 2 تهیه و تنظیم گردد و تا بتوان پهنای باند بولینگر را محاسبهکرد . 

هنگام به کار گیری از این استراتژی , ما به‌دنبال انقباض و فشردگی باند بولینگر در دوره‌هایی هستیم که پهنای باند بولینگر نزدیک به ۰٫۰۱۰۰ یا این که ۱۰۰  پوینت باشد . 

 

چه‌طور با این استراتژی می‌توان داد و ستد کرد؟ 

در صورتی‌که کلیه شرایط ذکرشده , ایجاد شد , به معنای حرکت قیمت قابل‌توجه است , همان‌طور که در نمودار بالا , درون دایره سبزرنگ نشان می دهد . 

سیگنال خرید یا این که ( Buy )  زمانی صادر میشود که یک کندل کامل بالای خط میانگین متحرک ساده تشکیل شود . 

سیگنال فروش یا ( Sell )  زمانی صادر می گردد که یک کندل کامل زیر خط میانگین متحرک ساده تشکیل شود . 

حد ضرر یا این که ( Stop loss ) روی حداکثر قیمت ( High ) یا حداقل قیمت ( Low ) کندل قبلی قرار دهید یا این که 
۳ % از سرمایه را درین داد و ستد به حد ضرر اختصاص دهید , ولی هر یک که کمتر بود از آن استفاده نمایید . 

ترجمه کننده و نویسنده : خانم هانیه عظیم زادگان