استراتژی معاملاتی هیکین – آشی و دلایل محبوبیت آن در میان معامله گران 

< بروکر فارکس >

 

استراتژی معاملاتی هیکین – آشی  (  Heiken – Ashi ) 

نمودار هیکین – اشی نظیر نمودار کندل استیک ( یا شمعدانی ) است البته روش محاسبه و رسم کندل‌ها در نمودار هیکین – آشی از نمودار کندل استیک ( یا شمعدانی ) گوناگون است . درین نمودار تنظیماتخرید و فروش بیان شده شده‌است . این یکی‌از استراتژی های مورد علاقه‌ در بازار معاملات است . 

 

در نمودار کندل استیک، هر کندل چهار مورد را نشان می‌دهد:

قیمت آغازین (Open)
قیمت پایانی (Close)
بالاترین قیمت (High)
پایین ترین قیمت (Low)
Insert >>>  indicator >>> custom  >>> Heiken-Ashi

 

کندل‌های هیکین-اشی متفاوت هستند و هر کندل بر اساس اطلاعات کندل قبل خود طراحی و محاسبه می‌شود یعنی:

 

قیمت پایانی : کندل هیکین – اشی میانگینی از قیمت آغازین , پایانی , بالاترین و پایین‌ترین قیمت است . 
قیمت آغازین : کندل هیکین – اشی میانگینی از قیمت آغازین و نهایی از کندل قبلی است . 
بالاترین قیمت :  بالاترین بها در کندل هیکین – اشی از بالاترین قیمت , قیمت آغازین و پایانی تعیین میشود که بیشترین ارزش را دارد . 
پایین‌ترین قیمت : پایین‌ترین بها در کندل هیکین – اشی از پایین‌ترین قیمت , قیمت آغازین و نهایی تعیین می‌گردد که کمترین ارزش را دارد . 
کندل‌های هیکین – اشی با همدیگر رابطه دارند چون قیمت آغازین و نهایی هر کندل با استعمال از بها آغازین و نهایی کندل قبل محاسبه می شود و بالاترین و پایین‌ترین قیمت هر کندل , تحت تاثیر کندل ماقبل خویش است . 

نمودار هیکین-اشی نسبت به نمودار کندل استیک‌ها، آهسته‌تر حرکت می‌کند و سیگنال با تاخیر می‌دهد (مثل زمانی که ما از میانگین‌های متحرک (MA) در نمودار جهت معامله استفاده می‌کنیم).

این استراتژی می‌تواند در بسیاری از حرکات ناپایدار قیمت، مفید باشد.

این استراتژی روزانه در بازار معاملات به چند دلیل بسیار محبوب است.

روش بسیار ساده‌ای برای تشخیص است و معامله‌گر بایستی منتظر قیمت پایانی کندل  باشد و بعد کندل جدیدی که در حال پر شدن است.

این روزها می‌توانید از اندیکاتور هیکین-اشی در هر نموداری استفاده کنید.

 

عملکرد نمودار هیکن-آشی

حالا نگاهی به عملکرد نمودار هیکین- آشی می‌اندازیم.

 

چگونه با این نمودار معامله کنیم؟

در نمودار بالا کندل‌های صعودی (bullish) به رنگ سبز و کندل‌های نزولی (bearish) با رنگ قرمز مشخص شده‌اند. این استراتژی بسیار ساده با استفاده از هیکین-اشی ثابت کرده است که در تست‌های برگشتی و معاملات واقعی قدرتمند هستند. این استراتژی از الگوهای برگشتی هیکین-اشی و اندیکاتور محبوب مومنتوم تشکیل شده است. همچنین اسیلاتور استوکاستیک ساده (Simple) با تنظیمات (۳،۷،۱۴) مورد علاقه‌ی من است. اگر دو کندل صعودی یا نزولی (bullish or bearish ) در نمودار روزانه، بدنه‌ی کاملا تو پر داشته باشند مانند تصویر، الگوی برگشتی معتبر است.

تنظیمات فروش

هنگامی که قیمت در دو کندل متوالی قرمز رنگ بعد از یک سری کندل‌های سبز رنگ قرار می‌‌گیرد، روند از حالت صعودی خارج می‌شود و احتمال برگشت زیاد است. پوزیشن‌ فروش بایستی بررسی گردد.

تنظیمات خرید

اگر قیمت بعد از یک سری کندل‌های قرمز، در دو کندل سبز متوالی قرار گیرد ، روند از حالت نزولی خارج می شود و احتمال برگشت زیاد است. پوزیشن خرید بایستی بررسی گردد.

فیلترها

 

تشکیل کندل‌های خام (بدنه خالی)، برای داشتن یک استراتژی ارزشمند جهت معامله کافی نیستند. معامله‌گر به فیلترهای دیگری نیاز دارد تا سیگنال‌های دروغین را از بین ببرد و عملکرد را بهبود بخشد.

فیلتر مومنتوم (اسیلاتور استوکاستیک با تنظیمات (۳،۷،۱۴))

توصیه می‌کنم از اسیلاتور ساده با تنظیمات (۳،۷،۱۴) استفاده کنید.

اکنون معامله گر:

پس از دو کندل قرمز متوالی تماما تو پر  وارد خرید و فروش خرید میگردد و استوکاستیک بالای ۷۰ است . 

بعداز دو کندل سبز متوالی تماما تو پر  وارد خرید و فروش فروش می‌گردد و استوکاستیک زیر ۳۰ جای‌دارد . 

فیلتر توقف سفارش 

جهت پیشرفت در عملکرد روزمره از این راهکار خوب تر است از فیلترهای دیگر هم استفاده شود . توصیه می کنم توقف سفارش را در تنظیمات کار خویش قرار دهید . 

نمودار ذیل تنظیمات خرید را نشان میدهد . معامله‌گر  بایستی توقف سفارش خرید را کمی فراتر ( به عنوان مثال چند پیپ ) از قیمت آغازین ( Open ) دومین کندل برگشتی هیکین – اشی قرار دهد . 

همین روش برای تنظیمات فروش به کار می‌رود و معامله‌گر بایستی دستور توقف فروش (Sell stop) را کمی پایین‌تر (چند پیپ) از دومین کندل برگشتی قرار دهد.

فیلتر اسیلاتور اکسیلرتور(Accelerator Oscillator) یا (AC)

Insert  >>>  indicator  >>> Bill Williams  >>>  Accellarator Oscillator

ابزار دیگری که می‌توانید استفاده کنید اسیلاتور اکسیلتور (AC) استاندارد است. این فیلتر اندیکاتور مناسبی برای نمودار روزانه است. گاهی اوقات مجددا رسم می‌شوند اما اغلب تمایل به یک بار رسم دارند.  بار یا میله در نیمه شب ذخیره می‌شود. چگونه از آن استفاده می‌شود؟ بعد از این که کندل‌های هیکین-اشی رسم شد، تایید برگشت با اسیلاتور اکسیلرتور(AC) صورت می‌گیرد.

برای معاملات خرید: اگر دو کندل سبز متوالی رسم شد، منتظر می‌مانیم تا میله‌های سبز AC بالای خط صفر در نمودار روزانه تشکیل شوند. 

برای معاملات فروش: اگر دو کندل قرمز متوالی رسم شد، منتظر می‌مانیم تا میله‌های قرمز AC بالای خط صفر در نمودار روزانه تشکیل شوند.

قوانین:

زمانی الگوهای برگشتی معتبر هستند که دو کندل صعودی یا نزولی (bullish or bearish) به صورت کامل در نمودار روزانه برای مثال در جفت ارز GBPJPY  تشکیل ‌شوند. در بازاری که در یک جهت روند، تغییر قیمت داریم، وارد معامله نشوید. حتما خبرهای بنیادی (فاندامنتال) را در بازار بررسی کنید. توصیه می‌کنم از  روزهایی مانند زیر اجتناب کنید:

 

تعطیلات بانکی

NFP مخفف (non-farm payroll) حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی
FOMC مخفف Federal Open Market Committee)) کمیته بازار آزاد فدرال
سخنرانی‌های بانک مرکزی

مدیریت مالی:

پوزیشن خویش را تغییر دهید چه بسا پس از ۵۰ پیپ سود 
در صورتیکه سیگنال مخالف صادر شد , حد ضرر و زیان یا این که ( استاپ لاس ) را تغییر دهید و برنده بازی خواهید شد . 
حد ضرروزیان یا این که ( استاپ لاس ) را ۱۰۰ پیپ پایین‌تر بگذارید و یا از سطح های تکنیکی لوکال ( Local ) برای پیکربندی استاپ لاس استفاده فرمایید . 
به هر معامله‌گر پیشنهاد می گردد که قوانین مدیریت مالی خویش را اجرا نماید . 
مثال های استراتژی و تصاویر 
استراتژی , تنطیمات زیادی را ایجاد نمیکند ولی وقتی پیکربندی صورت می گیرد معمولا مهم ترین قسمت بالا و پایین بازار می‌باشند . بعضا از نمونه‌های داد و ستد را قبل و بعداز تنظیمات ببینید

نویسنده و مترجم: خانم هانیه عظیم زادگان