اسکالپینگ چیست؟ 

< بروکر آلپاری >

 


اسکلپینگ به نوعی از معاملات در در روز گفته می شود که انگیزه معامله گر بدست آوردن سودی چه بسا جزیی در توا‌ن چند دهم درصد است . بیشتر انگیزه یک اسکالپر ( معامله گری که به روش اسکالپینگمعامله می نماید ) کسب سودهای کوچک در بازار , ضمن رعایت نسبت سود به ضرر است . 
استراتژی های متعددی است که میتوان از آن‌ها برای اسکلپ استفاده کرد . ما در‌این مقاله به شما تعدادی از این راهکار های معمولی را که عموما بر مبنای پرایس اکشن می‌باشند معرفی می‌کنیم . 

 

اسکالپینگ برمبنای پرایس اکشن (price action)

در این نوع از اسکالپ اصول و اساس تحلیل بر مبنای حمایت ها و مقاومت ها است .این استراتژی برای بازه های زمانی یکساعته  و سی دقیقه ای به خوبی قابل اجرا است .قبل از اینکه تایم فریم چارت خودرا به یکساعته و سی دقیقه ای تغییر دهید، بسیار مهم است که روند کلی و اصلی نمودار را در بازه های زمانی بلند مدت تر بررسی کنید ،تا بر خلاف روند اصلی معامله نکنید.شما باید همیشه این را مد نظر داشته باشید که روند دوست شماست.

بعد از اینکه ما در تایم روزانه روند اصلی و ماژور نمودار را پیداکردیم (که در این مثال نزولی است) وارد تایم های پایین تر(نموداربالا چهارساعته است) میشویم . (محدوده ای که با خطوط عمودی قرمزرنگ مشخص شده اند ناحیه ی مدنظر برای معامله در این مثال هستند ).سپس محدوده های مهم حمایتی و مقاومتی را بررسی میکنیم.

 


< بیشتز بخوانید >

افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


زمانیکه قیمت به محدوده ی مقاومتی (محدوده ای که احتمال افزایش عرضه در آن قیمت بالاست)میرسد میتوان وارد پوزیشن کوتاه مدتی فروش شد.این پوزیشن فروش باروند اصلی و ماژور سهم (که درمرحه ی قبل و در تایم های بالاترمشخص کرده ایم) همخوانی دارد.این خیلی مهم است که ما در روند اصلی سهم معمامله کنیم و در جهت رودخانه شنا کنیم .

در این پوزیشن کوتاه مدتی (short term) هدف ما برای سیو سود ویا خروج از معمامله محدوده ی حمایتی(محدوده ای که در آن احتمال افزایش تقاضابالاست) قیمت است که در بخش قبل آن را مشخص کردیم و در شکل بالا با خط قزمز رنگ افقی مشخص شده است .درشکل بالا تحلیلگر کف ماژور قبلی را برای دریافت سود خود انتخاب کرده است.درمثال بالا مواقعی پیش آمده که قیمت موقتا صعودی شده و سعی کرده که سقف قبلی را رد کند و سقف جدید بسازد و این مواقعی است که قیمت سعی دارد اعتماد به نفس معامله گر را محک بزند.اگر معمله گر بعلت ترس و عدم صبر کافی از پوزیشن زود خارج شود شانس سود خوبی را از دست میدهد.

 

اسکلپ بر اساس فیبوناچی

در این استراتژی نیز شما نخست باید در تایم های بالاتر  رونداصلی و ماژور قیمت را تشخیص دهید . بعد از اینکه روند شناسایی شد خط روندی هم جهت با روند رسم کنید .

اساس این استراتژی  خرید یا فروش (بستگی به جهت رونداصلی دارد) بعد از شکست خط  روند است .اگرچه  ما برای بدست آوردن  تارگت هایمان  برای سیو سود از نسبت های فیبوناچی استفاده میکنیم .در نمودار زیر (تایم فریم یکساعته) شاهد رسم خط روند صعودی(کف به کف) هستیم .در حالیکه منتظر شکسته شدن این خط روند هستیم ، نسبت های فیبوناچی را از کف تا سقف موردنطر با کمک ابزار فیبوناچی داخلی (retracement) رسم میکنیم . سپس منتظر شکست خط روند میمانیم.

بعد از شکسته شدن خط روند یک پوزیشن کوتاه مدتی از محدوده ۳۸% فیبو به منظور فروش میگیریم و تارگت خود را به منظور سیو سود روی ۶۲% فیبو میگذاریم . همانطور که میبینیم قیمت بعداز شکست خط روند به سرعت خودرا به محدوده ۶۲% رسانده است .همانطور که میبینیم پس از برخورد قیمت به ناحیه ۶۲%فیبو از مومنتوم و شدت نزول  نیز کاسته شده است .

نکته ی دیگری که برای شناسایی محدوده تارگت علاوه بر نواحی فیبو باید درنظر بگیرید ،نواحی حمایتی و مقاومتی مهم گذشته قیمت است.در این استراتژی صبر مساله ای حیاتی است . شما باید تا رسیدن موقعییت مناسب و قابل اطمینان صبور باشید .ترکیب الگوهای شمعی ژاپنی برای تشخیص پوزیشن های بهتر کمک زیادی به شما میکند.

بعنوان مثال در معامله ی قبلی میتوان دید که تشکیل الگوی ابرسیاه به ما، در تشخیص پوزیشن فروش کمک میکرد .

 

اسکالپینگ با کمک الگوهای شمعی ژاپنی 

این راهکار برای پوزیشن های کوتاه مدت پیشنهاد میشود . برای موفقییت در‌این سیستم نیاز است که معمله گر با الگوهای شمعی ژاپنی آشنایی باشد . زمانیکه ما شاهد تعداد زیادی از اشکال و اقسام الگوهای شمعی هستیم , بهتر است دقت خودرا بر چند الگوی حساس تر نظیر engulfing , dark  cloud , piercing   متمرکز کنیم . 

میتوان بعد از مشاهده  ی الگوی ابر سیاه پوزیشن فروش گرفت . همان گونه که دیدید بسادگی میتوان در بازار بدون توجه و اعتماد به گونه های اندیکاتورها , پوزیشن گرفت   . 

امید‌داریم برای جامعه ی تحلیگران و داد و ستد گران داخلی مفید واقع شود .

 

مترجمین : آقایان امیرحسین خدری و آرش محجوب