اعتیاد به معامله گری 

 

 

در این مقاله یکی‌از مشکلات بزرگ در میان معامله گران تازه کار را برایتان نوشته ام تا بلکه یک نفر از این اشخاص با خواندن این نوشته تمایل به اصلاح این رفتار در خود نماید . اعتیاد به خرید و فروشگری بیماری میباشد که امروزه در بین داد و ستد گران بسیار شایع است . افرادی که دایم پای چارت می نشینند و دایم پوزیشن های باز شده را می بنند تا از مجال های دیگر در بازار استفاده نمایند . کسانی هم که به وب دسترسی ندارند مثل احمد اقا که داستانی از ایشان را برایتان اورده ام با گوشی تلفن کار خود را پیش میبرند و یا این که دائم پیگیر قیمت هستند . 

احمد آقای ما در این چند ماهی که به بازار وارد شدند سودها و ضررهای زیادی داشتند ولی در مجموع در ضرر سنگین به سر می برند. ایشان متاسفانه به یکی از بیماری های شایع اکثر معامله گران در بازار های مالی دچار هستند، بله درست حدس زدید ایشون اعتیاد به معامله گری دارند یا از لحاظ پزشکی ایشون به آور دوزینگ معاملات دچار هستند.

یکی از روزهای کاری ایشون را برای شما تعریف می کنم تا با مشکل احمد اقا بهتر آشنا شوید:

احمد اقا الان سر کار هستند و دیشب روی انس طلا یک معامله ی خرید روی قیمت ۱۲۵۳ انجام داده اند، و بنا به دلایلی در محل کار خود دسترسی به اینترنت ندارند، ساعت ۹ به همسر خود زنگ میزنند، لحن صحبت اینگونه است “عزیزم لطفا عدد انس را برام بخونید” سارا خانم جواب میدهند ۱۲۵۳٫۵ و احمد اقا خوشحال شده به کار خود ادامه میدهند.

ساعت ۱۰ صبح باز با همسر خود تماس گرفته و جویای عدد انس میشوند و سارا خانم عدد انس را ۱۲۵۱ اعلام می کنند، احمد اقا یکم سکوت می کنند و با لبخندی تلخ به همکار خود گوشی را قطع می کنند.

ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه باز با همسر خود تماس گرفته و با این لحن عدد انس را جویا می شوند “زود باش عدد انس را بخون برام بیچاره شدم” سارا خانم هم بنده خدا می گه ۱۲۴۹ احمد اقا هم بدون خداحافظی گوشی را قطع میکنه.

ساعت ۱۰:۵۵ دقیقه باز با همسر خود تماس گرفته و با لحن عصبانی می پرسند یالا عدد انس را بخون، و سارا خانم بیچاره عدد ۱۲۴۷ را اعلام می کنند، این بار احمد آقا در حالی که از عصبانیت یکی از رگهای پیشونیش شروع به ضربان کرده بود به سارا خانم با لحن خشن این جمله را می گویند “امشب خونه بابات اینا حالشو ندارم بیام زنگ بزن بگو نمی یاییم اصلا حوصله ندارم”.


< بیشتر بخوانید >

افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


ساعت ۱۲ شده باز احمد اقا زنگ میزنه به همسر خود و سارا خانم عدد انس را ۱۲۴۴ اعلام می کنند اینبار احمد اقا گویی که انگار تمام زندگی خود را از دست داده با لحنی محکم به سارا خانم میگه غذای دیشبت خیلی بد طعم بود، خیلی جلوی خودمو گرفتم و تا الان چیزی بهت نگفتم همه ی این ناراحتی معده ی من به خاطر غذاهای بد توست و گوشی را محکم به تلفن می کوبه.

بله دوستان این داستان یکی از روزهای معاملاتی احمد آقا بوده البته روزهای خوب هم ایشون داشتند و روزهایی که مارکت در جهت سود آقا احمد به جلو رفته که در این صورت احمد آقا بسیار با طبع لطیف و احساسی با همسر خود سارا خانم و همکاران خود در بانک رفتار کرده اند.

اما به راستی نقص‌ کار کجاست چرا زندگی تریردی ما با زندگی فردی ما مخلوط شده؟ چرا ما به معاملات و رصد لحظه به لحظه قیمت ها اعتیاد پیدا کرده اییم؟ خرید و فروش گران با تجربه از هفته ییکسری خرید و فروش حرف می نمایند در حالی که آماتورها روزمره صدها داد و ستد انجام میدهند . چرا با زندگی خویش دوئل میکنید . افرادی را می‌شناسم که به دلیل همین سبک خرید و فروش گریبه طور کامل زندگی فردی خویش را از دست داده اند . 

راه‌حل ! 
اما راه حل چیست؟ 

راه‌حل سادست برای خویش یک سیستم معاملاتی تهیه و تنظیم نمائید و نقاط ورود و حد ضرر را در نمودار قرار دهید و رها کنید تا زمان مشخص و هر ثانیه یک بار غرق در نمودارهای مالی نشوید , اجازه دهید سیستم کار خودش را انجام دهد . هر کس در معاملات خویش حد ضرر دارد در اصل از تشویش روانی خویش خودداری کرده .