دلار ۷۵۲۳ تومانی در بازار ثانویه ارز

افتتاح حساب فارکس – دلار ۷۵۲۳ تومانی در بازار ثانویه ارز

 

بازار ثانویه ارز درحالی روز قبل رسماً آغاز به کار کرد که معاملات در آغاز نشان بخشید ارزش توافقی دراین بازار تفاوت چندانی با بازار قاچاق ارز ندارد .
با موافقت مجلس و دولت بازار ثانویه ارز رسماً از روز گذشته آغاز به کار کرد تا کالاهای مجموعه سوم از روش این بازار نیازهای ارزی خویش را از محل فروش ارز صادرکنندگان تامین نمایند .

 

مجلس و دولت پس از باخت سیاست ارز تک نرخی در بها 4200 تومان که از 21 فروددین ماه ماه اجرایی شد به‌این تصمیم رسیدند که بایستی بازار و نرخ دومین نیز برای تامین ارز با ارزش آزاد وجود داشته باشد .

گفته می شود , اذن تشکیل بازار ثانویه ارزی قبلی از مسافرت اخیر مدیر جمهوری از وی گرفته شده‌است و آقای روضه خوان با وجود بازار دو‌مین برای ارز موافقت نموده است .

 

فلسفه ی تشکیل بازار ثانویه ارز , تامین ارز بقیه مجموعه های کالایی است که نامشان بخشی از فهرست دلار 4200 تومانی نیست و با برچیده شدن بازار آزاد ارز و قاچاق محسوب شدن عمل در‌این بخش در تامین نیازهای ارزی خویش ناتوان گردیده اند .

 

در ساعتها اول دیروز در بعضا از گزارش ها اعلام شد که نرخ دلار توافقی در سامانه نیما 8000 تومان بوده است اما بعداً معین شد که‌این نرخ آزمایشی بوده است .

اما با گذشت تعدادی ساعت از آغاز به کار بازار ثانویه ارزی مشخص و معلوم شد که بها توافقی دراین بازار تفاوت چندانی با بازار قاچاق ارز ندارد .

استراتژي هاي معاملاتي در فارکس استراتژي هاي معاملاتي فارکس افراد ثروتمند فارکس اکسپرت اکسپرت آپشن اکسپرت چويس اکسپرت چيست

طبق خبرهای اعلام شده , روز گذشته صرافی رویال با دلار 7523 تومانی معاملات خویش را در بازار ثانویه ارزی آغاز نموده است ; امیر نجومی رئیس استدلال صرافی رویال در همین رابطه گفته است که اولیه داد و ستد صادرکنندگان غیرنفتی و پتروشیمی در بازار ثانویه ارز با نرخ هر درهم برابر 2050 تومان متساوی 7523 تومان برای هر دلار در سامانه نیما به وسیله صرافی رویال انجام یافته شده‌است .

 

بعد از نجومی شدن قیمت دلار در بازار آزاد طی ماه های اخیر، دولت تصمیم گرفت تا ارز را تک نرخی کند و در ابتدا اعلام شد تمام نیازهای ارزی را با دلار 4200 تومانی پوشش میدهد اما بعد از مدتی مشخص شد که تنها برخی از گروه های کالایی می توانند ارزدولتی را دریافت کنند.

این درحالی بود که با قاچاق اعلام شدن خرید و فروش در بازار آزاد ارز، عملاً متقاضیان ارز برای تامین نیازهای ارزی خود به سد دولت خورده و نمی توانستند مشکل خود را حل کنند.

ولی این تمام مشکلات دلار 4200 تومانی نبود؛ همزمان با تک نرخی شدن ارز از سوی بانک مرکزی، سامانه ای با نام نیما هم راه اندازی شد تا صادرکنندگان دلارهای حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند و واردکنندگان نیز دلار مورد نیاز خود را جهت واردات کالا از همین سامانه تامین نمایند.

اکسپرت حرفه اي فارکس اکسپرت در فارکس اکسپرت رانگ کوتا اکسپرت رايگان فارکس اکسپرت سود ده فارکس اکسپرت سودده فارکس اکسپرت فارکس

با آغاز به کار سامانه نیما مشخص شد که برخی صادرکنندگان از جمله پتروشیمی ها از دستور دولت برای بازگرداندان دلار حاصل از صادرات خود به سامانه نیما سرپیچی می کنند چرا که قیمت دلار در بازار آزاد تقریباً دو برابر قیمت دلار در سامانه نیما است، ضمن آن که اگرچه دولت برای واردات برخی کالاها دلار 4200 تومانی را پرداخت می کند و باقی واردکنندگان کالاها مجبورند دلار مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

بازار ثانویه ارز که معادل انگلیسی آن Secondary Market و محل داد و ستد اوراق منتشر شده در بازار اولیه و البته با حجم معاملاتی به مراتب بیشتر از بازار اولیه است، معادل بازار بورس اوراق بهادار تهران است.

 

صاحبنظران اقتصادی معتقدند با شکل گیری بازار ثانویه بستری شفاف و قابل مدیریت در حاشیه بازار اصلی ارز تشکیل می شود که در تعیین قیمت توافقی آن نباید سیاستگذار دخالتی داشته باشد و صرفا با نظارت می تواند در آن نقش کنترلی خود را ایفا کند.

در پایان مروری خواهیم داشت به کالاهایی که ارز دولتی به آنها تعلق می گیرد و کالاهای گروه سوم که زین پس در بازار ثانویه ارزی می توانند نیازهای ارزی خود را تامین کنند.

اولویت اول به کالاهای اساسی و ضروری اختصاص می‌یابد که ارز آن از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین خواهد شد. این اقلام همانند اعلام قبلی مسئولان یارانه 400 تومانی ناشی از تفاوت 3800 تومان تا 4200 تومان را دریافت خواهند کرد.

اکسپرت فارکس چيست؟ اکسپرت مارتينگل اکسپرت مووينگ اوريج اکسپرت نويسي اکسپرت نويسي در فارکس اکسپرت نويسي فارکس اکسپرت هاي فارکس

اولویت دوم شامل مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای خواهد بود که تامین ارز از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی است. طبق دستورالعمل‌های بانک مرکزی پتوشیمی‌ها، شرکت‌های فولادی و معدنی ارز خود را باید در سامانه نیما عرضه کنند و نرخ دلار برای اولویت گروه دوم نیز 4200 تومان خواهد بود.

 اولویت سوم برای کالاهای مصرفی در نظر گرفته شده که ارز آنها ناشی از صادرات کالاهایی است که ملزم به ارائه ارز در سامانه نیما نیستند.

گروه کالاهای مصرفی از محل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالاهایی که ملزم به ارایه ارز در سامانه نیما نیستند، تامین ارز خواهند شد. این کالاها با نرخ دلار 4200 تومانی به علاوه توافق بر پیمان صادراتی تامین اعتبار می‌شوند.

کالاهای ممنوعه وارداتی:‌ پیشتر نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به سازمان توسعه تجارت براساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد ثبت سفارش 1339 قلم کالا ممنوع کرده بود. 

بر این اساس بسیاری از کالاهای مصرفی و خوراکی که مشابه تولید داخل دارند برخی مواد معدنی، سنگ‌ها، میوه، مواد متشکل از چرم، مصنوعات چوبی، و خودرو در این اقلام مشاهده می‌شود. اقلام منتشر شده،‌ جزء تعرفه‌های گروه چهارم کالای وارداتی محسوب می‌شود که دیگر ثبت سفارش نخواهد شد و ارز به آنها تعلق نمی‌گیرد. 

بعداز این‌که معاملات در بازار ث انویه به بازار قاچاق نزدیک شد فعالان بازار این پیام را دست به دست کردند که «با بهره‌برداری بازار ثانویه ارز و ثبت نرخ 7523 تومان برای دلار امریکا , عملاً اعتبار حکم «قاچاق» برای دلارهای غیر از 4200 تومان , خاتمه یافت . »

سیگنال های رسیده از بازار قاچاق ارز نیز پس از آغاز به کار بازار ثانویه , بیان کنده موفقیت نسبی این بازار در برقراری ادب در حوزه ارزی است .

بها هایی که از بازار غیرقانونی ارز و سکه خارج می‌آید , گوه آن است که دلار و سکه سیر نزولی را پیش گرفته اند و دلار در شبکه قیمتی 7000 تومان جا خوش نموده است .

فعالان بازار علت اساسی کاهش ارزش دلار در بازار غیر رسمی را تشکیل بازار ثانویه ارزی می‌دانند و معتقدند این بازار میتواند حباب قیمتی را مدیر نماید .

اکسپرتيج اموزش فارکس طلا انتخاب استراتژي معاملاتي انواع استراتژي معاملاتي انواع استراتژي هاي معاملاتي در بورس انواع استراتژي هاي معاملاتي در فارکس ايا فارکس غيرقانوني است بروکر اينستا فارکس

طبق اعلام بانک مرکزی , معاملات در بازار ثانویه ارز به دوطریق قابل اجرا است : خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به طور توافقی و خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیما .

در روش اولیه که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به طور توافقی است صادرکننده به طور توافقی , ارز و امتیاز واردات خویش را با به کارگیری از سامانه جامع تجارت کشور ایران به واردکننده واگذار می نماید و واردکننده کالاهای حق تقدم سوم بعد از طی پروسه ثبت پیشنهاد , تشکیل پرونده در بانک ادله و اظهار محصول به گمرک , نسبت به واردات مبادرت می نماید . این روش از روز چهارشنبه 13 تیرماه اجرایی شده‌است .

در روش دوم که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیماست صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خویش در سامانه نیما مبادرت می نماید و در طرف مقابل , صراف با اعتنا به درخواست های خرید ارز جان دار بابت واردات ثبت توصیه شده با حق تقدم سوم , به خرید ارز با نرخ اعلام شده مبادرت می نماید . بعد از خرید و تسویه با صادرکننده , صراف می بایست به فروش ارز خریداری شده به درخواست کننده خرید ارز ( واردکننده ) برای واردات ثبت پیشنهاد شده حق تقدم سوم مبادرت نماید . این قابلیت هم در سامانه نیما آماده شده‌است .