۵۰ هزار خانه برای متوسط‎ها (قسمت دو)

بروکر آلپاری – ۵۰ هزار خانه برای متوسط‎ها (قسمت دو)

فارکس

 

 

قسمت یک

قسمت سه

با این تفاسیر استقبال از طرح تازه مسکن سازی برای قشر متوسط را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

یکی از نقاط قوت این طرح آن است که از تمرکز پرهیزشده تا توانایی پیدا کنند در یک حد یکسان و عدالت‌ گونه در همه مناطق کشور با توزیع امتیازات و تسهیلات پاسخگوی بخشی از تقاضاهایی باشند. در واقع قشر میانه سالها چشم انتظار بودند و تقریبا نا امید. به نظر می‌رسد این طرح شوک خوب مثبتی به بازار مسکن وارد میکند. هر چند تعداد واحدهای در دستور کار، با نیازهای جامعه فاصله دارد.

 

شروع این طرح با این تعداد کم (50 هزار واحد) دلیلی داشته است؟

-یک مدیر اگر بخواهد خود را از یک طرح، موفق بیرون بکشد نباید طرحی را که برای اولین بار درحال اجراست با یک گستردگی به لحاظ جغرافیایی و در تعداد و تیراژ بالا شروع کند؛ مانند طرح مسکن مهر. چرا که قطعا به‌خاطر شرایط ناپایدار اقتصادی کشور به پایان رساندن طرحی که هزینه های بالایی را در بردارد. ضمن این‌که جدای از آورده متقاضیان از تسسهیلات دولتی نیز استفاده می‌شود نباید ریسک زیادی را یک مدیر متوجه خود، مجموعه و خصوصا حوزه اقتصاد کند. در مجموع در یک شرایط متعادل با کسب تجارب و همچنین دروس آموخته شده در این زمینه در آینده در تعداد و تیراژ بالایی نسبت به این امر اقدام کند.

فارکس مارکت فارکس مبتدي فارکس متاتريدر فارکس مجازي فارکس مشهد فارکس معتبر

دولت می‌تواند خود وارد ساخت شود و هم فقط کار نظارت را به‌عنوان نظارت عالیه چیزی که جزو مسئولیت های وزارت راه و شهرسازی که در قانون دیده شده، انجام دهد. به نظرم شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید ایران با یک برنامه ریزی اجرائی نه آکادمیک می‌تواند موفق شود. در اولین قدم پس از تهیه نقشه ها، تهیه برآورد اولیه مالی و شناسایی پیمانکاران صاحب سبک و واجد شرایط و انجام مناقصات با مدنظر قرار دادن شرایطی عمومی پیمان و دیگر قوانین مرتبط می‌تواند تمام نقاط ضعف را به قوت تبدیل کند.

 

*جلوگیری از تورم با حضور دولت در بازار مسکن

از سوی دیگر قطعا چالش های موجود در مسکن مهر و پاسخگویی به اینهمه متقاضی در یک مدت و با عدم وجود منابع مالی دلیلی بر این نیز میباشد که باز به متعهد و مجرب بودن یک مدیر برمی‌گردد که دوست ندارد ضمن به چالش کشیدن خود و حتی دولت از سوی دیگر، باعث نااُمید کردن مردمی باشد که در تامین اولیه آورده نیز دچار مشکلاتی بودند. هرچند این طرح نیز خیلی دیر درحال اتفاق هست واگر میتوانستند حداقل از 3 سال پیش این طرح را شروع کنند امروز نتایج خوبی در بازار دیده می‌شد. بدین لحاظ که هرچقدر دولت خود را در بازار مسکن هرچند با تعداد واحد درحال ساخت کم حفظ کند از تورم بوجود آمده در بازار مسکن و سودجویی بعضی ها جلوگیری به‌عمل خواهد آمد.

فارکس مقدماتي فارکس ممنوع فارکس ممنوع است؟ فارکس مي فارکس نرم افزار فارکس نسخه اندرويد

گرچه هنوز جزئیات این طرح مشخص نیست، اما به نظر شما در این طرح دولت مستقیم وارد ساخت و ساز می‌شود؟

 

-قطعا استقبال خوبی را در برخواهد داشت ، به لحاظ اینکه با این وضعیت اقتصادی و حتی صرفنظر از وضعیت اقتصادی کنونی عرض کردم دولت ها تاکنون برنامه ای برای اقشار متوسط نداشته‌اند و نیازهای این قشر نادیده گرفته می‌شد. ضمن اینکه گستردگی این طرح در اکثر شهرهای جدید کشور مزیتی برای این طرح به شمار می‌آید که معطوف و متمرکز به چند شهر خاص نبوده و نیست.

ضمن اینکه با قانونمند کردن مرحله های ساخت منطبق با آئین نامه کنترل و نظارت ساختمان آنهم استفاده از ناظران متعهد حقوقی و خیلی از موارد دیگر می‌تواند به موفقیت برسد. ولی پیش بینی بنده با توجه به وضعیت، احتمال می‌دهم دولت فقط با تهیه زمین و تسهیلات را در دستور کار خود قرار میدهد و وارد کار ساخت نمی شود و فقط نظارت میکند.