بروکر فارکس – معمای نرخ سود بانکی

اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در قوانینی در شروع تصمیم اساسی در رابطه نرخ سود سپرده‌های بانکی جای دارد که مجموعه اقتصادی دولت در یک کدام از مبهم‌ترین وضعیت ۶ سال اخیر قرار دارد .
اقتصاد مرزو بوم مجدد به یک کدام از زمان‌های اساسی تصمیم‌گیری مسئولان نزدیک میگردد ; گروه اقتصادی دولت که اما اینک چندان مشخص و معلوم نیست چه اشخاصی می باشند و مسئولان بانک‌مرکزی نیز از قضا مشخص نیست تا کی همین اشخاصی فعلی خواهند بود , می بایست ظرف کمتر از یک ماه آتی در رابطه نرخ سود سپرده‌های بانکی تصمیم‌گیری نمایند . در حالی که بنظرمی‌رسد کمترین توافقی دراین باره دربین اشخاص تصمیم‌گیر نیست . کافی است به بیانات چندین وقت اخیر آنها نگاهی بندازیم تا نقط ی اوج این تشتت رای ها بخوبی معین شود . 

تکثیر تازه‌ترین آمار بانک‌مرکزی از شاخص‌های اقتصادی مرز و بوم در فصل‌زمستان سال پیشین از ارتقاء 22 درصدی نقدینگی نسبت به پایان سال 95 و وصال آن به 1500 هزار میلیارد تومان حکایت داراست . این میزان از نقدینگی که کارشناسان اکثری از آن به بمبی ساعتی در اقتصاد کشور‌ایران تعبیر و تفسیر مینمایند , براحتی توان تخریب پایه‌های اقتصادی در بعدها اقتصاد کشور ایران را دارااست ; اتفاقی که مثال مضاعف کوچکی از آن را طی چندین ماه اخیر در بازار آرامبخش , ارز و طلا جواهرات شاهد بودیم .

طهماسب مظاهری , رئیس‌کل اسبق بانک‌مرکزی در رابطه تأثیر پرورش نقدینگی بر ارزش ارز می گوید : «نرخ پرورش نقدینگی در پایان دولت دهم دولت حدود قریه برابر نسبت به اولِ دولت نهم ارتقا یافته بود و این پروسه رو به بالا در عصر آقای شیخ هم ادامه پیدا کرد تا جایی که در حین چهار سال اولیه دولت شیخ در حدود سالی 30 درصد با ارتقا نقدینگی مواجه بودیم . او‌لین و ذاتی‌ترین اثر ارتقا نقدینگی , تأثیری است که بر اقتدار خرید می گذارد .

فارکس سواپ فارکس سود فارکس سود ده فارکس سود يا ضرر فارکس سياست روز فارکس سيتي

در هر دو دولت برای این که اقتدار خرید تبدیل به تقاضای جنس و سرویس ها و سبب ساز بالارفتن ارزش ها نشود , با به کار گیری از ابزارهای اداری , اقتصادی و رسمی عملکرد کردند جلوی تقاضای مال و سرویس ها را بگیرند . غافل از آنکه نقدینگی انباشته در جامعه سبب ساز ارتقا تقاضا در جامعه میگردد . این تقاضا در صورتی‌که موضوع استعمال از پول در حوزه ‌های مولد آماده نیست

در ادامه نگهداری بها خواهد بود و تقاضا را بعضا از جنس و سرویس ها ارتقا می دهد . این تقاضا به طور خرید سکه , ارز , تسکین دهنده خویش را نشان می دهد و در فیض موجب انفجاری در قیمت‌ها می‌گردد ; انفجاری که در دی ماه سال پیشین , فروددین ماه ماه سال جاری و درحال حاضر شاهد آن در بازار ارز , آرامبخش و طلا و جواهرات بودیم و هستیم» .

تبهکار کلیدی ارتقا نقدینگی 

همان‌گونه که در سخنان همتی تصریح شده، در زمان انتشار این مصاحبه یعنی دی ماه سال 94 مقدار نقدینگی حدود 900 هزار میلیارد تومان بود یعنی حدود 600 هزار میلیارد کمتر از مقدار فعلی اما نکته مهم اما این است که در این سه سال همین مکانیزم به افزایش دائم شبه‌پول و نقدینگی منجر شده‌است.

در چنین شرایطی شاید بنظر برسد منطقا باید نرخ سود سپرده‌های بانکی کم شود اما این تنها یک روی سکه است؛ تلاش بانک‌مرکزی برای کاهش نرخ سود به 15 درصد در شهریور ماه سال گذشته بر همین اساس بود اما این تلاش از سوی عده‌ای به عنوان متهم ردیف اول افزایش قیمت ارز و… معرفی شد.

روزنامه ای اقتصادی یکی از مروجان این ارزیابی بود و در یکی از مقالاتی که از تیمور رحمانی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران تحت عنوان  «پیامدهای ارزی کاهش نرخ سود» منتشر کرد، نوشت:

فارکس سيستاني فارکس سيگنال فارکس شرع فارکس شرعي فارکس شرعي است فارکس شغل فارکس شغل اصلي فارکس شيراز

«بسیاری را عقیده بر آن است که کاهش شبه‌دستوری نرخ سود از سوی بانک مرکزی عامل مهمی ورای افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر بوده است. آشکار است که این موضوع استدلال درستی است، چرا که کاهش نرخ سود و جذابیت سپرده‌های غیر دیداری بانک‌ها و موسسات اعتباری سبب سیال شدن نقدینگی و افزایش تقاضای دارایی‌ها و کالاها و افزایش قیمت آنها خواهد شد».

عقب‌نشینی 235 هزار میلیارد تومانی

مجموع این فشارها و موج اول افزایش نرخ ارز در در زمستان سال گذشته بانک‌مرکزی را به پذیرش این تحلیل و افزایش نرخ سود در قالب صدور مجوز گواهی سپرده با نرخ 20 درصد وادار کرد.

این تصمیم اما تأثیر چندانی در جمع‌آوری نقدینگی از جامعه نداشت و تنها پیامد آن تبدیل سپرده‌های 15 درصدی به گواهی‌های 20 درصدی و افزایش هزینه‌های شبکه بانکی بود.

کورش‌پرویزیان، رییس‌کانون بانک‌های خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان در تشریح این اتفاق گفت: “با تصمیم بانک‌مرکزی برای فروش گواهی سپرده با نرخ سود 20 درصدی در سال گذشته حدود 235 هزار میلیارد تومان از منابعی که بانک‌ها در قالب کوتاه تا بلندمدت سپرده کرده‌بودند به گواهی سپرده یک ساله جدید تبدیل شده‌است”.

ناهماهنگی

در چنین شرایطی اکنون این سؤال با نزدیک شدن به مرداد ماه سال 97 که موعد سررسید صدور گواهی‌های یک ساله با نرخ 20 درصد در مرداد ماه سال 96 است، این پرسش به صورت جدی پیش روی مسئولان اقتصادی قرار گرفته که باید با نرخ سود بانکی چه کرد؟

دو تجربه پرهزینه کاهش نرخ به 15 درصد و افزایش نرخ به 20 درصدی طی یک ساله گذشته، پاسخ به این سؤال را از همیشه دشوارتر کرده‌است و شاید به همین خاطر است که این روزها سخنان ضد و نقیضی از طبقه شانزدهم بانک‌مرکزی شنیده می‌شود.

فارکس شيراز حسن زاده فارکس ضرر فارکس طلا فارکس عکس فارکس علي محمدي فارکس غير قانوني شد

تنها چند روز پس از آنکه رییس‌کل بانک‌مرکزی از عدم افزایش نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: «این بانک تصمیمی برای افزایش نرخ سود بانکی ندارد و در این راستا بخش نظارتی با بانک هایی که نرخ سود را به صورت غیرمتعارف تغییر دهند برخورد می کند».

قائم‌مقام بانک‌مرکزی در سخنانی معکوس از بررسی شاخص‌های اقتصادی به منظور افرایش احتمالی نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: ”بررسی متغیرهای پولی و به خصوص نرخ های سود از اولویت های مطالعاتی و سیاست گذاری بانک مرکزی است.

با مطالعاتی که در جریان است نرخ های سود بانکی مورد بازنگری قرار خواهد گرفت البته بررسی متغییرهای پولی و به خصوص نرخ های سود همواره از اولویت های مطالعاتی و سیاست گذاری بانک مرکزی است و بنا به شرایط در این باره تصمیم گیری خواهد شد».

در این کوروش پرویزیان، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های خصوصی هم نگران از تکرار تجربه سال گذشته هشدار می‌دهد. «افزایش نرخ سود بانکی، بازگشت به چرخه‌های معیوب در نظام بانکی است. نباید شوک جدید به نظام بانکی وارد کرد. تغییر نرخ سود بانکی اگرچه می‌تواند بخشی از نقدینگی بازار را مدیریت کند اما یکی از چرخه‌های معیوب در نظام بانکی است؛ این در حالی است که افزایش نرخ بهره بانکی اگرچه ممکن است در یک مقطعی به کنترل نقدینگی کمک کند اما به هر شکل هزینه‌های سیستم بانکی و نظام بانکی را افزایش خواهد داد». 

نقدینگی در تعاریف اقتصادی , مجموع پول و شبه‌پول در یک اقتصاد است و جزء شبه‌پول به عبارتی سپرده‌های بانکی است که سپرده‌گذاران با انگیزه اخذ سود از آنها در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند .

فارکس غيرقانوني فارکس غيرقانوني اعلام شد فارکس فارسي فارکس فراچارت فارکس فروم فارکس فکتور

این سودها در صورتیکه بازار قابل قبولی برای سرمایه‌گذاری وجود نداشته باشد معمولا از بانک‌ها بیرون نمیشوند و در به عبارتی اکانت یا این که حساب‌های دیگری توده می گردند بنابراین هر ماه به باقیمانده سپرده‌های بانکی و رقم شبه‌پول بیش تر میگردد . 

 

عبدالناصر همتی سه سال گذشته هنگامی که مدیرعامل بانک ملی کشور ایران بود در مصاحبه‌ای با خبرگزاری خبرآنلاین این چرخه را بروشنی تشریح کرده‌است :
«… نقدینگی دائما در حالا ارتقا است البته هیچ رد و اثری از این نقدینگی ارتقاء یافته در بخش حقیقی اقتصاد نمیبینیم .

همین ناپیدایی نیز موضوع طرح این سؤال را مهیا آورده است که نقدینگی 900 هزار میلیارد تومانی کجاست؟ این سئوال بارها از ما تحت عنوان فعالان بانکی پرسیده میگردد که چرا با وجود ارتقاء نقدینگی و وصال آن به مرز 900 هزار میلیارد تومان کماکان نبود منابع مالی در همه بخش‌های اقتصاد مشهود است؟ جواب را می بایست در ساز و کاری کاوش کرد که به سنگین‌تر شدن روز آپ دیت ترازنامه بانک‌ها می‌انجامد .

محاسبات بروشنی نشان‌می‌دهد پیش از کاهش نرخ سود سپرده‌ها به 20 درصد هر ماه به صورت خودکار حدود 2 درصد سود برای سپرده‌های بانکی شناسایی و به صاحبان سپرده‌ها پرداخت می شد . این سودها مجدداً در قالب سپرده‌های کوتاه‌مدت در بانک‌ها رسوب می‌نماید . به عبارت دیگر پایان هر شب یک سمت ترازنامه بانک‌ها به طور تعهدی و الکترونیکی بدهکار میشود و طرف دیگر طلبکار . این یعنی ارتقا شبه پول .

قصه وقتی پیچیده‌تر می گردد که از سوی دیگر اکثر اوقات بدهکاران بانکی به علل مختلفی نظیر سکون و… نمی‌توانند وام ها دریافتی را گشوده پرداخت نمایند و براین اساس طلب یا این که به عبارتی دارایی‌های بانک‌ها مرتباً در ترازنامه ارتقاء