بنیامین گراهام نظریه پرداز افسانه ای وال استریت 

پس از جنگ جهانی دوم انسانی پا به میدان معامله گری گذاشت که در حال حاضر اشخاصی مثل وارن بافت سومین ثروتمند جهان از وی تحت عنوان نظریه پرداز افسانه ای وال استریت یاد می نمایند . وارن بافت می گوید که تمام ثروتش را از بورس و شاگردی در کنار بنیامین گراهام به دست اورده . شیوه ها و سر مشق های وی در حال حاضر مورد استفاده خیلی از داد و ستد گران است و هنوز قدیمی نشده اند که هیچ بلکه جزء کاربردی ترین راه‌های سپرده گذاری اند . 

این نظریه پرداز افسانه ای در سال ۱۹۸۴ در بریتانیا بدنیا امد اما پس از یک سال به امریکا مهاجرت کرد. در همان دوران طفولیت پدرش درگذشت و فقط به سراغش امد. او همزمان با تحصیل به کار نیز مشغول بود. در دهه ۶۰ میلادی او یکی از افراد موفق و معروف در بورس نیویورک بود و با ترید های موفقش نام خود را در تاریخ بورس نیویورک ثبت نمود.

او موفق شد در ادامه از دانشگاه کلمبیا بورسیه گرفته و در رشته‌های فلسفه و ریاضیات تحصیل کند ولی گرایش او به بازار بورس از ۲۰ سالگی هنگامی که در یکی از کارگزاری‌های وال‌استریت مشغول به کار شد نمایان شد.


جزوه فارکس جيک فارکس چارت زنده فارکس حساب فارکس خاطرات فارکس خامسي فارکس


او در بسیاری از موارد پنهانی به مشتریان کارگزاری مشاوره می‌داد و همین باعث حسادت‌ دیگر همکاران او‌ شد و‌ درنهایت از آنجا اخراج شد. ولی گراهام که به سرمایه‌گذاری‌های خود بسیار مطمئن بود با سرمایه اندک به خرید سهام در بورس نیویورک ادامه داد و پس از مدت کوتاهی توانست ‌میلیون‌ها دلار از این راه کسب و نام خود را به عنوان یکی از معامله‌گران مطرح وال‌استریت مطرح کند.

او در سال ۱۹۳۴ با انتشار کتاب تحلیل امنیت خود را به عنوان یکی از اقتصاددانان تحلیلگر بازار بورس مطرح کرد و پس از آن بیشتر به تحقیق و مطالعه در این زمینه پرداخت.

بسیاری از نظریه‌های وی همچنان مورد توجه فعالان بورس در سرتاسر دنیاست و کتاب‌های وی نیز جزو کتاب‌های مقدس اقتصادی در موضوع سرمایه‌گذاری و محاسبه بورس به شمار میرود . 

 از او به عنوان یکی از امید‌ دهندگان اقتصادی به آمریکاییان در دوران پس از رکود جنگ جهانی دوم نام برده می‌شود. طرفداران او از روش‌هایی پیروی می‌کنند که به نام نظریه گراهام معروف است. در حال حاضر هم وارن بافت دومین ثروتمند برتر دنیا از همین روش برای تحلیل سهام استفاده می‌کند.

 

نکات مهم روش گراهام عبارتند از:

۱- هیچ‌کس از آینده بازار مطلع نیست. پس ما به دنبال پیش‌بینی آینده نیستیم ما براساس رفتار کنونی بازار عمل می‌کنیم.

۲- هر شرکت دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است. ارزش دفتری حاصل تقسیم دارایی‌ها بر تعداد سهام و ارزش بازار نیز حاصل ضرب قیمت هر سهم در تعداد سهام است. اگر ارزش بازار شرکتی کمتر از ارزش دفتری آن باشد پس قیمت آن سهم پایین بوده و برای خرید مناسب است.

۳-‌ سهامی مناسب هستند که از نسبت قیمت/ارزش بازار نزدیک به ۱ و P/E پایین برخوردار باشند.

۴- فاصله ارزش دفتری با ارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هرچقدر بیشتر باشد یعنی سرمایه‌گذار کمتر از نوسانات غیرمنطقی و بی‌دلیل بازار ضربه خواهد خورد.

در سال ۱۹۶۴ درست زمانی که بنیامین هشتاد سال داشت به یکی از دوستانش گفت که ارزو دارد که یک کار احمقانه ، یک کار خلاقانه و یک کار سخاوتمندانه انجام دهد. بنیامین همچین اهداف داشت و همین ها باعث شد تا ایده هایی از خود بروز دهد. این ایده های بسیار قوی بودند اما انجام انها باید خاشعانه صورت می گرفت.

در سالهایی که بنیامین گراهام جزء بهترین معامله گران بازار بود داد و ستد گران انسان های منطقی نبودند بلکه فقط کار انها تقلید کورکورانه از همدیگر بود . در سال ۱۹۳۴ بنیامین گراهام کتاب تحلیل اوراق بهادار را نوشت که سپرده گذاری در ان زمان متحول شد . دیدگاهی جدید و اصولی به در بین امد . یکی‌از افرادی که بسیار متحول شد از این کتاب سومین میلیاردر دنیا یعنی وارن بافت بود که اخلاق و رفتار های معاملهگری وی از ان به بعد تغییر و تحول یافت .

<>