تحلیل تکنیکال چیست ؟ 

 

تحلیل تکنیکال در بازار های مالی روشی برای پیش بینی رفتار احتمالی نمودار از طریق داده های قبلی همچون قیمت و تغییرات آن , حجم معاملات و … است . این شیوه در تمام بازار هایی که بر پایه ی عرضه و تقاضا عمل می نمایند کاربرد دارد , بازار های همچون ارزهای خارجی ,  بورس اوراق بهادار و بازار طلا , فلزات گران‌بها و مسکن را با استفاده از این روش می توان تحلیل کرد . تحلیلگران تکنیکال بر خلاف تحلیل گران بنیادی قیمت ذاتی اوراق بهادار را اندازه‌گیری نمیکنند , آن‌ها از روی تحلیل و بررسی نمودارها رفتار آتی قیمت را پیش‌بینی می نماید . 

 

تحلیل تکنیکال بر سه اصل استوار است 

همه چیز در نمودار قیمت دیده شده‌است . 
ارزش ها طبق پروسه مشخصی حرکت می نمایند . 

تاریخ تکرار می شود.

۱٫ همه چیز در نمودار قیمت است.

یک انتقاد عمدۀ تحلیل تکنیکال آن است که صرف نظر ازعوامل  فاندامنتال شرکت، فقط حرکت نموداری قیمت را در نظر می گیرد. ، اما قیمت هر سهمی همه عوامل فاندامنتالی  که بر شرکت تاثیر دارد یا می تواند داشته باشد را منعکس می کند. تحلیل گران تکنیکال بر این باورند که عوامل بسیار زیادی همچون فاکتورهای اقتصادی کلان و روان شناسی بازار ، و بسیاری فاکتور های دیگر، قیمت سهام را تعیین می کند که این فقط تحلیل رفتار نمودار قیمت است که  حاصل از بررسی عرضه و تقاضا برای یک سهم خاص در بازار است ، به آن توجه دارد.

 

 ۲٫ قیمت ها طبق روند مشخصی حرکت می کنند.

در تحلیل تکنیکال، باور بر این است که حرکت قیمت ها از روند خاصی تبعیت می کند یعنی بعد از استقرار یک روند ، حرکت قیمت در آینده، در همان جهت خواهد بود مگر عوامل و ابزار های تحلیل تکنیکال روندجدیدی برای سهم بیابند

 

۳٫ تاریخ تکرار می شود.

یک ایدۀ مهم دیگر در تحلیل تکنیکال، آن است که تاریخ عمدتا از لحاظ حرکت قیمت، تمایل به تکرارشدن دارد. ذات تکراری حرکت قیمت، به روانشناسی بازار نسبت داده می شود، به بیان دیگر، شرکت کنندگان در بازار تمایل دارند که در طول زمان واکنش مشابهی نسبت به نوسانات بازار ارائه دهند. تحلیل تکنیکال، از الگوهای نموداری برای تحلیل حرکت های بازار و درک الگوها استفاده می کند. 

اگرچه که اکثری از این نمودارها , بیشتراز ۱۰۰ سال است که مورد به کار گیری قرار می‌گیرند , ولی تصور می شود که هنوز با داده ها امروزی مرتبط میباشند زیرا آنان الگوهای حرکت قیمت را به نحوینشان می دهند که اکثر وقت ها خودشان را تکرار می نمایند . 


< بیشتر بخوانید >

< بروکر آلپاری >    < افتتاح حساب فارکس >