جزئیات شغل های مشقت بار و زیان‌آور

بروکر alpari – جزئیات شغل های مشقت بار و زیان‌آور

 

شرایط بیمه برای شغل ها طاقت فرسا و زیانبار

الف – کسانی که دستکم 20 سال پی در پی یا این که 25 سال متناوب در شغل های طاقت فرسا و زیان‌آور ( مخل سالم ) اشتغال داشته باشند و حق بیمه زمان مزبور را به صندوق پرداخته باشند , میتوانند تقاضای بازنشستگی نمایند .

ب – افرادی که فاقد شرط سوابق مقرر در بند الف بوده , لکن درخواست کننده استعمال از دیگر بازنشستگی مقرر در ماده 76 ضابطه تأمین اجتماعی و تبصره‌های تحت آن بوده و دست کم 1‌سال در شغل های مشقت بار و زیان‌آور اشتغال به کار داشته باشند , هر سال سوابق پرداخت حق بیمه آنها در شغل های طاقت فرسا و زیان‌آور یک‌سال و نیم محاسبه خواهد شد .

نائب رئیس فنی و درآمد اداره تأمین اجتماعی افزود : اکنون تامین اجتماعی 130 هزار شغل را برای نخستین‌بار کددار نموده است تا برای مدام خلل شغل‌هایی که در یک درجه قرار دارا هستند حل شود . بعداز یکسری سال از گذشت ضابطه طاقت فرسا و زیان‌آور , مقر داده متمرکز طاقت فرسا و زیان‌آور ایجادشد , تا دسترسی به شغل ها طاقت فرسا و زیا‌ن‌آور راحت شود .

او ابلاغ داشت : بایستی به سمتی جنبش کنیم که با به سازی کارگاه‌ها اشخاص در محیط‌های مشقت بار و زیان‌آور شاغل نباشند و دیگر شغل طاقت فرسا و زیان‌آور هم نداشته باشیم .

 

نحوه محاسبه مبلغی و یا درصدی که باید برای سالهای کاری سخت و زیان آور را پرداخت کنیم چگونه است ؟

1- اگر کارگر در این مشاغل مشغول به کار باشد ولی نه به صورت پیوسته بلکه به صورت متناوب باید 25 سال سابقه داشته باشد .

2- اگر کارگر هم در مشاغل سخت و زیان آور و هم در مشاغل عادی مشغول به کار باشد هر سال مشاغل سخت و زیان آور 11 سال و نیم محاسبه می شود .

 

4- در صورت تائید کمیته فوق ، کارفرما موظف است تا 4 درصد حق بیمه اضافی این مشاغل را برای افراد فوق پرداخت کند .

بروکر alpari

5- محاسبه حق بیمه اضافه مشاغل سخت و زیان آور به صورت زیر است :

(4درصد حق بیمه آخرین دستمزد مشمول حق بیمه * تعداد ماهها) + (4درصد مستمری محاسبه شده * مدت سابقه مشاغل سخت و زیان آور تا تاریخ 1380/07/14)

خبرنگاری سخت و زیان آور است/ نحوه تعیین شغل سخت و زیان‌آور

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: افرادی که در مشاغل سخت و زیان آور مشغول به کار هستند با 20سال متوالی و 25 سال متناوب می‌توانند درخواست بازنشستگی بدهند.

محمد حسن زدا درباره قانون مشاغل سخت و زیان‌آور اظهار داشت: افرادی که 20 سال متوالی و یا 25 سال متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور که براساس قانون تعریف و مشاغل آن مشخص شده است حضور داشته باشند می‌توانند بازنشسته شوند.

وی افزود: از افرادی که برای بازنشستگی بیش از موعد براساس قانون سخت و زیان‌آور مراجعه می‌کنند درخواست می‌شود به حد نصاب سابقه لازم رسیده باشند بعد درخواست مشاغل سخت و زیان‌آور و بازنشستگی را بدهند.

 

زدا افزود: چند شغل از جمله کارکردن با برق فشار قوی، بیمارستان روانی، ارتفاعات، معادن و همینطور شغل خبرنگاری به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور مطرح شده است که برای احراز این نوع اشتغال کمیته‌ای تحت عنوان سخت و زیان‌آور در ادارات کار مستقر شده است که افراد می‌توانند درخواست‌های خود را به این کمیته بدهند تا پس از بررسی نتایج آن اعلام شود.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی افزود: برای بررسی شغل سخت و زیان‌آور کمیته‌ مربوطه مدارک لازم را به سازمان تامین اجتماعی ارسال می‌کند و هنگامی که سوابق بیمه‌ای افراد که درخواست سخت و زیان‌آور داده‌اند مورد بررسی قرار می‌گیرد با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بعضی از افراد از 20 سال سابقه خبرنگاری در لیست‌های ارسال حق بیمه 5 سال آن در شغل خبرنگاری نبوده است و به عناوین دیگر رد شده است. اگر در لیست حق بیمه اشتباهی رد شده باشد قابل بررسی و اصلاح است.

فارکس حرفه اي فارکس حرفه اي اپارات فارکس حرفه اي روزبه افشاري فارکس حرفه ايي فارکس حلال فارکس حلال است

سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور به هر میزان، قبل یا بعد از اشتغال در مشاغل عادی به ازای هر سال سابقه یک و نیم (5 /1) سال محاسبه خواهد شد. بیمه‌شدگانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال به کار داشته‌اند، به یکی از حالات زیر می‌توانند از مزایای بازنشستگی وفق قانون مذکور بهره‌مند شوند.

 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا دبیران،‌ مدیران،تایپیست‌ها و یا عکاسان نیز جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند، گفت: این موضوع به تایید کمیته سخت و زیان‌آور بستگی دارد و اگر این کمیته قانع شود که مشاغل مطرح شده زیرمجموعه خبرنگاری است می‌توانند برای سخت و زیان‌آور بودن شغل خود اقدام کنند.

3- مرجع تائید مشاغل سخت و زیان آور کمیته تائید این مشاغل در اداره کار است که اعضای آن تماینده اداره کار ، نماینده تامین اجتماعی ، کارشناس بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت و درمان ، نماینده کارگران و نماینده کارفرمایان است که رای موافق و یا مخالف و درجه الف یا ب را مشخص می نمایند .

 

او ادامه بخشید : برای مثال برخی از اشخاص از 20 سال سوابق خبرنگاری در لیست‌های ارسال حق بیمه 5 سال آن در شغل خبرنگاری نبوده است و به عنوان ها دیگر رد شده‌است . در شرایطی‌که در لیست حق بیمه اشتباهی رد شده باشد قابل بررسی و تصحیح است .

سوابق پرداخت حق بیمه در شغل های مشقت بار و زیان‌آور به هر میزان , گذشته یا این که بعداز اشتغال در شغل ها معمولی به ازای هر سال سوابق یک و نیم ( 5 /1 ) سال محاسبه خواهد شد . بیمه‌شدگانی که در شغل ها دشوار و زیان‌آور اشتغال به کار