خلق گله ای ( گروهی ) در بازار بورس

< بروکر alpari >

 

 

خلق را تقلیدشان بر باد داد 

ممکن است بیرون از بازار بورس و در زندگی روزانه خویش با مفهوم این پاراگراف بسیار شناخت داشته باشید . در ابتدا به توضیح از این پاراگراف خوا‌هیم پرداخت و آن گاه کاربرد آنرا در بازارهای مالی به خصوص بازار بورس بررسی خوا هیم نمود : 

پژوهشگران میگویند اساس رفتار اشخاص در جمع این است که شخص خویش را با جمع تطبیق دهد نه این که مانند یک اتومبیل تطبیق با تغییرات محیط فعالیت نماید و به این نتیجه رسیده اند که گرایش طبیعی به دنباله روی از جمع باعث می شود که اشخاص بیشتر مبنی بر نظر اعضای خانواده , دوستان و همسایه ها تصمیم گیری کنند و موجب تصمیم گیری های خطا می شود .

به طوریکه دنباله روی از جمع مسئول بسیاری از اشتباهات تاریخی و فجایع بشری شناخته شده است  و محققان می گویند علت آن است که میل طبیعی به پیروی و تعلق داشتن به جمع به توانایی های افراد در تصمیم گیری درست لطمه می زند.


< بیشتر بخوانید >

فارکس مارکت فارکس مبتدي فارکس متاتريدر فارکس مجازي فارکس مشهد فارکس معتبر


 

از این رو افراد در گروه های اجتماعی تکامل یافته به تغییرات محیط اطراف ابتدا به کندی واکنش نشان می دهند اما بعد در واکنشی سریع تغییراتی که جامعه طلب می کند اعمال می کنند که در واقع «ذهنیت گله وار» مبنای تصمیم گیری قرار می گیرد. این پدیده را برای مثال می توان در خرید، مد، سبک زندگی انسانها ، به دانشگاه رفتن و مثال هایی از این دست دید .

شاید این موج ها همیشه در جامعه های مختلف وجود دارد . اصلا یکی از علل رشد یک موضوع به صورت ناگاهانی رفتار گله وار است .

همه جامعه فکر می کنند فرزندانشان باید ارشد و دکتری بگیرند انقدر این ادامه پیدا می کند که در برخی ادارات سرایدار اداره کارشناسی ارشد دارد! ، زمانی همه فکر می کنند برای خوشبختی باید از ایران بروند ، یا صاحبان  شبکه های اجتماعی مثل فسبوک و اینستاگرام می توانند رشد سریع خود را مدیون این خصوصیت بشر یعنی رفتار گله ای یا همان گله وار  باشند.

 

شبیه سازی رفتار گله ای در یک فیلم

در فیلم زیر که یک شبیه سازی زیبا از رفتار گله است ، نقاط جدا از هم را نشان می دهد که در اثر یک حرکت در دو قسمت دور هم جمع می شوند و به یک سمت مشخص حرکت می کنند .

به جز برخی تک نقطه هایی که باقی می مانند . در بازار بورس ما و دیگر بورس های جهان مادام در حال شکل گیری رفتار گله ای است . هر چند آنهایی که در اوایل قرار می گیرند سود هایی می برند ولی بسیاری بازنده این داستان خواهند بود.

جو مثبت و شایعات و شنیده های مربوط به خرید معمولا زمانی می آیند که سهم رشدش را کرده است و فقط لحظات آخری است که افرادی را به سمت گله در حال حرکت بکشاند . همه انسان ها رفتار گله ای دارند ولی آنهایی در زندگی و به خصوص سرمایه گذاری موفق خواهند بود که این ماهیت رفتاری را در خود کنترل نمایند.

 

در تصویر زیر بخشی از یک گله اسب به سمتی حرکت کرده اند ، و دیگر اسب های گله با توجه به خاصیت رفتار جمعی گله ای به آن سمت می دوند . اگر نفرات اول گله به واسطه غذا و یا موضوعی خاص به هدف سود به سمتی درست حرکت کرده باشند شاید سود هایی بکنند ولی به احتمال بالایی بسیاری از اسب ها به صورت گله ای زمانی به آنجا خواهند رسید که دیگر چیزی باقی نمانده است.!

 

 فیلم طنز برای معرفی اثر گله ای در انسان ها

در فیلم زیر ابتدا فردی را نشان می دهد که منتظر سوار شدن در اسانسور و حرکت آن است . از سه فرد دیگر خواسته شده است کهپشت به در آسانسور بایستند . جالب است فرد ابتدا سعی می کند شبیه این افراد نشود اما آرام آرام و حتی با ایجاد دلیل! همانند آنها رفتار می کند.

در قسمت دوم فرد دیگری نیز همین شرایط را دارد و دقیقا کار دیگران را می کند . در قسمت سوم فردی با کلاه درون آسانسور مادام رفتار افراد دیگر را تقلید می کند حتی افراد وقتی متمایل می ایستند این فرد نیز این کار را می کند 

 

 

اما رفتار گله وار در بازار بورس چه نقشی دارد؟

بازار بورس هم از رفتارهای اجتماعی مستثناء نیست و رفتار گله وار در بین سرمایه گذاران بورس ایران به وفور قابل مشاهده است که نمی توان آنرا از استثنائات دانست.

مثلا فرض کنید که سهمی در حالت تعادل و حتی اندکی در رنج منفی چندین روز متوالی معامله می شود و افراد زیادی به این سهم روی خوش نشان نمی دهند اما به محض اینکه بدون هیچ دلیل و تحلیلی این سهم مثبت و صف خرید می شود سرمایه گذاران به تبعیت از صف نشینان ابتدایی در صف خرید سهم قرار می گیرند(و این اتفاق در مورد صف فروش هم صادق است) که در اغلب موارد و بیشتر برای سهم های ضعیف منجر به اشتباه در تصمیم گیری خواهد شد و سرمایه گذار دلیلی غیر از مفهوم رفتار گله ای برای در صف نشستن سهم نخواهد داشت

این مثال از بورس وابسته به زمان خاصی نیست بلکه مدام در بازار بورس وجود داشته است . مثلاً در فروردین ماه ۹۴  که به واسطه خبر مثبت مذاکرات هسته ای بازار بورس صف های سنگینی تشکیل داده بود .


< بیشتر بخوانید >
افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


 

بانک صادرات از قیمت حدود ۷۰ تومان با صف خرید بی نظیر ای روبرو شد و تا بیشتراز صد تومان یک سره رفت ولی جالب اینجا بود که بالای قیمت ۱۰۰ تومان نیز بعد از صف نشینی عده ای , سهامداران خردهم به تبعیت از آنان در صف خرید قرار گرفتند و بیش تر از ۱٫۲ میلیارد سهم در صف خرید چیدند که بعد از عرضه آن صف سهم پس از سه ماه هنوز به قیمت بالای ۱۰۰ تومان نرسیده است و موجب خسارتسهامدارانی شد که از خوی صف نشینان ابتدایی تبعیت نمودند . 

و همین سهامداران بعدا سهم های بالای ۱۰۰ تومان خریداری کرده خودشان را حوالی ۸۰ تومان در صف فروش می فروختند . ! 

 

امیدوارم شما نخبگان بورس  از این مطلب استفاده کرده باشید و از این به بعد در جریان سرمایه گذاری خود مادام جلوی رفتار گله ای که تمام انسان ها در وجود خود دارند را بگیرید زیرا شما جزءنخبگان بورس هستید و با دیگر سرمایه گذاران بازار باید متفاوت باشید .

شما در دوره نخبگان بورس تحلیل تکنیکال و بنیادی را آموخته اید و لازمه اینکه بتوانید حداکثر بازده را به دست آورید دانستن همین نکات روانشناسی بازار بورس است که اینجا برای شما بیان کرده ایم.

 

نویسندگان :

علی صابریان و علی مرادی