رابرت کیوساکی هوش مالی را در ۵ جنبه میگوید 

افتتاح حساب فارکس >


١–کسب پول بیشتر

 
این‌که چه قدر پول به دست میاورید , ارزیابی شود . اگر سالی ۵۰۰ میلیون تومان به دست می آورید نسبت به شخصی که سالی ۲۰۰ میلیون تومان دست میاورد , شما از هوش مالی بالایی برخوردارید . کیوساکی میگوید بسیاری از مردم در کسب درآمد ناموفق می باشند چون آنان میخواهند بدون کار کردن , پول به دست آورند . وی می‌نویسد بخش اعظمی از مردم نمی‌دانند آنچه آنان‌را ثروتمند می‌سازد , ترازکسب درآمد است نه خود پول . 

در واقع یادگیری کسب درآمد شما را به پول می‌رساند.برای پول درآوردن بایستی بتوانید احساسات خود را کنترل کنید. بایستی یاد بگیرید لذت و خوشی را به تعویق بیاندازید و آینده مالی خود را برای چند میلیون تومان قربانی نکنید.

هرگز مسیرتان را رها نکنید هر چند ادامه دادن مسیر سخت و دشوار باشد اما به دوره‌ای که طی می‌کنید اطمینان کنید، شما می‌توانید یاد بگیرید که مشکلات را حل نمایید. چشم خود را بر روی هدف بدوزید و در جستجوی راهی برای رسیدن به آن باشید. 

بر اساس گفته‌های کیوساکی، مهمترین عامل جهت درآمدزایی، این است که مشکلات را حل کنید. کیوساکی می‌نویسد: “برای افزایش ثروت خود، بایستی با این حقیقت کنار بیایید که مشکلات هرگز از بین نخواهند رفت.” مشکلاتی که مانع شما از به دست آوردن ثروت می‌شود را شناسایی نمایید، با مشکلات بجنگید تا به ثروت برسید.

 

٢–حفاظت از پول

زمانی که پول به دست می‌آورید بایستی از پول خود محافظت نمایید نه اینکه کمتر خرج کنید ،به عنوان مثال روش هایی را بدانید که می توانید مالیات خود را کاهش دهید و یا مثلا با هزینه کمتری کسب و کار خود را هدایت کنید.

 

٣–بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول

اینکه بتوانید خوب زندگی کنید،وبه توصیه اشتباهی که می گوید پایین تر از سطح مالی خود زندگی کنید عمل نکنید! دو راه برای حل بحران بودجه وجود دارد: هزینه‌های خود را کاهش دهید یا درآمد خود را افزایش دهید. هر کدام از آنها، کسری بودجه را جبران می‌کند اما کیوساکی باور دارد که در بلندمدت، افزایش درآمد، راه حل بهتری است. کیوساکی توضیح می دهد که مهم است به مازاد بودجه از هزینه‌های ثابت فکر کنید. اگر تصمیم دارید ۱۰ درصد از درآمد خود را پس‌انداز کنید، این ۱۰% را جزو هزینه‌های ثابت خود قرار دهید. با این ۱۰ درصد پس‌انداز، مانند صورت حساب یا قبض رفتار نمایید.

آن را زودتر از بقیه صورت‌حساب‌ها پرداخت کنید. کیوساکی در کتاب پدر پولدار خود می‌نویسد: “با نگاه کردن به یک نفر که چگونه زمان و پول خود را صرف می‌کند، می‌توان آینده آن شخص را پیش‌بینی کرد. پول و زمان دارایی‌های بسیار مهمی هستند.

هوشمندانه آنها را خرج کنید.”کیوساکی یادآور می شود زمانی که همه چیز، سخت و دشوار پیش می‌رود، مردم تمایل دارند تا کمتر خرج کنند. اکر هزینه‌های خود را اولویت‌بندی کنند، می‌توان وضعیت مالی را بهبود بخشید. کمتر برای آبجو و بیسگوییت هزینه کنید و بیشتر صرف آموزش و ارتقا خود نمایید. کیوساکی می‌نویسد از زندگی در زیر خط متوسط خودداری کنید و در عوض آن را به بالاتر از متوسط ارتقا دهید.

 

۴–اهرم کردن پول

 

این که بضاعت این را داشته باشید با سرمایه کمتری سپرده گذاری های بزرگتری انجام دهید مثلا بتوانید با ۱ میلیارد تومان در یک پروژه چند میلیاردی سپرده گذاری نمایید . اهرم یعنی قرض گرفتن پول جهتافزایش قدرت پول نقد خود  , کیوساکی میگوید در حالتی که شما هوش مالی جهت در دست گرفتن سرمایه‌گذاری داشته باشید , اهرم خوب است . در شرایطی‌که نتوانید سرمایه‌گذاری را کنترل فرمایید ,خطرناک است . 

 

۵–ارتقا آگاهی مالی 

کیوساکی معتقد است این دارایی شما نیست که شمارا ثروتمند می نماید بلکه داده ها شما نسبت به آن دارایی و بودجه های دیگر است که شمارا ثروتمند می نماید . وی می‌نویسد : “ مواقعی مانند املاک و مستغلات , سهام , صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیستند که شمارا ثروتمند می نمایند , بلکه داده ها , دانش و خرد و فوت و فن و هوش مالی است که یک شخص را ثروتمند می‌سازد .