استراتژی تغییر نقش حمایت و مقاومت در معاملات روزمره 

< بروکر آلپاری >

 

 

مقدمه ای از استراتژی تغییر تحول نقش حمایت و مقاومت 

در‌این راهکار با واژه و کلمه تغییر نقش آشنا می‌شویم . ابتدا به بررسی سطح های حمایت و مقاومت می پردازیم و اینکه چه گونه تغییر و تحول نقش این دو سطوح در انتخاب پوزیشن معامله‌گران تأثیر به سزایی می تواند داشته باشد . 

 

این استراتژی چیست؟ 

 

در صدر باید بدانید خطوط حمایت و مقاومت چیست و درصورتی که نمی‌دانید یک‌سری تعریف ساده و مثال‌های زیر را ملاحظه کنید . 

حمایت و مقاومت سطح های روان‌شناختی می‌باشند که قیمت برای شکستن با اختلال روبه‌رو است . بخش اعظمی از روندهای برگشتی درین سطوح روی می دهد . 

 

    هنگامی که مرحله معینی از قیمت برای بالا رفتن با مشکل روبه‌روست , به آن مقاومت میگویند . 
    هنگامی که تراز معینی از قیمت برای پایین آمدن با نقص‌ روبه‌روست به آن حمایت می گویند . 

عبور قیمت از این سطح های مشخص , مشقت بار است و در صورت عبور احتمال دارد باعث سود‌آوری خرید و فروش ‌شود . سطح های حمایت و مقاومت به‌صورت افقی می باشند . بسیاری از معامله‌گران هرروز این سطوح را مشاهده می نمایند و بیشتر سفارش‌ها در حول‌وحوش سطوح مقامت و حمایت صورت میگیرد . قابل ذکر است که سطوح حمایت و مقاومت , بها دقیقی نیستند بلکه یک زون می باشند .اکثری از معامله‌گران تازه‌کار , سطوح حمایت و مقاومت را به‌عنوان یک قیمت دقیق در نظر می گیرند درحالی‌که چنین نیست . معامله‌گر باید به سطح های حمایت و مقاومت به‌عنوان حوزه یا زون در نظربگیرد . 

این سطوح احتمالاً مهم‌ترین مفاهیم را برای تجزیه‌وتحلیل تکنیکال دارند. آن‌ها اصلی‌ترین استراتژی در معاملات روزانه به شمار می‌روند.

 

چگونه با این استراتژی معامله کنیم؟

بهتر است ابتدا تغییر نقش یا (Role Reversal) را معرفی کنم. چگونه می‌توان از آن در استراتژی روزانه استفاده کرد. تغییر نقش یک ایده ساده و قدرتمند است که سطح حمایت به مقاومت ( در روند نزولی) تبدیل می‌شود و همچنین مقاومت به حمایت (در روند صعودی) تبدیل می‌شوند.

 

ببینیم چگونه بر روند صعودی تأثیر می‌گذارد؟

هنگامی‌که قیمت بالا و بالاتر می‌رود، به آن روند صعودی می‌گوییم. معامله‌گر تکنیکال بایستی بداند که قرار است قیمت بالا رود و بایستی پوزیشن خرید را موردبررسی قرار دهد. زمانی که روند صعودی مشخص شد بعد از پولبک به سطح اقدام به خرید نماید. در روند صعودی قیمت به سطح مقاومت برخورد می‌کند و قبل از آن‌که کندل صعودی بالاتر (یعنی حداکثر قیمت بالاتر از حداکثر کندل قبلی و حداقل قیمت بالاتر از حداقل کندل قبلی) را تشکیل دهد، پولبک می‌کند. این سناریوی “تغییر نقش” برای روند صعودی می‌باشد.

هنگامی‌که سطح مقاومت به سمت بالا شکسته می‌شود، سطح جدیدی از حمایت تبدیل می‌شود.

نقش مقاومت به نقش حمایت تبدیل می‌شوند ازاین‌رو به آن “تغییر نقش” می‌گویند. بعد از بالاتر رفتن قسمت “های” (high) کندل، قیمت در روند بایستی اصلاح گردد و احتمالاً سطح جدیدی از حمایت را ایجاد می‌کند. این تغییر، فرصت عالی خرید را برای گاوها (Bullish) فراهم می‌کند. اما دقیقاً نمی‌دانیم قیمت تا کجا به روند صعودی ادامه می‌دهد. مدیریت ریسک بایستی به کار گرفته شود. معامله‌گر بایستی سطوح حمایت و مقاومت را به‌عنوان ناحیه یا زون مدنظر قرار دهد نه قیمت دقیق.

همین اصول مشابه درروند نزولی نیز به کار گرفته می‌شود . اگر بازار نزولی باشد، قیمت از سطح حمایت عبور می‌کند و “حداقل قیمت” (low) کندل پایین‌تر را تشکیل می‌دهد. حمایت شکسته شده تبدیل به مقاومت جدیدی می‌شود و پوزیشن فروش را پیشنهاد می‌دهد.

گاهی اوقات قیمت کمی بیشتر از حمایت و مقاومت قبلی پولبک خواهند کرد. ممکن است سطوح تکنیکال مهم دیگر را دنبال کند. علاقه‌مندم حرکات دقیق قیمت را با اندیکاتورهای مهم و پیشرفته ترکیب کنم.

نقاط پیوت (Pivot) و فیبوناچی ریتریسمنت (Fibonacci retracements) موردعلاقه من هستند. بعد از سال‌ها استفاده از این ابزارها، با اطمینان کامل می‌گویم بسیار دقیق هستند. واکنش سریع و پاسخ‌دهی این ابزارها، آن‌ها را محبوب ساخته است.

شما می‌توانید چند سطح ورود به پوزیشن ایجاد کنید. برای مثال:

اگر می‌خواهید بعد از بالا رفتن قیمت، اقدام به خرید نمایید، بایستی منتظر بمانید تا قیمت، “تغییر نقش”، سطح فیبوناچی یا میانگین متحرک را دنبال کند.  وقتی شما مطمئن هستید که قیمت بالاتر می‌رود ولی نمی‌دانید قیمت در چه زمانی پولبک خواهد داشت.

تصور کنید یک روز پر نوسانی دارید، قیمت به ۲۰MA (میانگین متحرک)  می‌رسد و دوباره برای قیمت جدید، بالا می‌رود. روز بعدی ممکن است قیمت تا ۳۸% فیبوناچی ریتریسمنت تنزل پیدا کند.

شما میتوانید پوزیشن خویش را به سه قسمت متساوی تقسیم فرمائید و حد سفارش ( Limit Order ) را مبنی بر منطق بالا به کار برید . 

از سه قسمت , یک بخش را به میانگین متحرک ( MA ) , قسمت دوم به تغییر و تحول نقش سطوح حمایت و مقاومت و قسمت سوم را به ۵۰ % فیبوناچی ریتریسمنت اختصاص دهید . این روشی است که ریسک را کاهش میدهد و احتمال فرصت بیشتر را مهیا میکند .

نویسنده و مترجم: خانم هانیه عظیم زادگان