سهام ارزشمند را در سه مرحله شناسایی کنیم 

 

 

سه مرحله شناسایی سهام با ارزش 

سرمایه گذاران معمولاً با خرید سهام‌هایی که توجه آنان را جلب می کند , و نه با خرید سهام ارزان و مطلوب , بازار را تحت تأثیر قرار میدهند . 

دلیل این که این روش منجر به کاهش بها میگردد این است که سهم‌هایی که به وسیله رسانه پوشش داده می گردند و با حجم انبوهی همراه می‌باشند , احتمال کمی برای بی ارزش انگاشته شدن دارا هستند . علاوه بر این , در شرایطی که شما در سهمی که مورد توجه سایر افراد است سپرده گذاری نمائید , در بهترین وضعیت عملکرد شما مانند بقیه به طور میانگین خواهد بود . 

شما نمی‌توانید مردم را به خاطر انتخاب‌هایشان تقصیر کار بدانید , چون تجزیه و آنالیز کردن هزاران نفر از شرکت‌های ثبت شده در بورس عمل اسانی نیست . آیا راه اسانی برای فیلتر کردن سهم‌های گرانبهانهفته وجود دارد؟ این مقاله شمارا موعظه میکند تا در سه گام بتوانید یک سهم ارزان را برای سپرده گذاری انتخاب فرمایید . 

 

قدم اول: ایجاد فکر و ایده

هدف: شناسایی بیش از ۳۰ شرکت برای آنالیز بیشتر

یافتن سهم برای آنالیز کردن موضوعی است که بسیاری از سرمایه گذاران با آن درگیر هستند در حالی که کار سختی نیست. درست است که اینترنت اطلاعات زیادی در مورد بورس و لیست سهام موجود در بازار بورس امریکا را در اختیار ما قرار می‌دهد، اما همچنین می‌توان از ابزارهای پیشنهادی اینترنت برای فیلتر کردن اطلاعات اضافی استفاده کرد. استفاده ازغربالگر آنلاین و رایگان سهم،

راه حلی برای پیدا کردن ایده‌های سهم است، زیرا به شما این اجازه را می‌دهد تا یک انتخاب منطقی و مستقل و بدون تأثیرپذیری از عقاید و احساسات دیگران داشته باشید.

به یاد داشته باشید که اگر ما به دنبال سهام ارزشمند می‌گردیم، هنگامی که وضعیت مالی یک شرکت دچار بحران است یک محاسبه ساده کاربردی ندارد؛ بنابراین، در قدم اول شما باید تعیین کنید چه زمانی یک سهم را نامناسب در نظر بگیرید و چه زمانی آن را یک موقعیت عالی در نظر بگیرید.

 

 شاخص‌هایی که همواره در این مرحله استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

بازده حقوق صاحبان سهام: چنانچه بازده حقوق صاحبان سهام بیشتر از ۱۵ درصد باشد، نشان دهنده سوددهی بالا و پتانسیل رقابتی است.
نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام کمتر از نیم باشد.

این امر نشان دهنده این است که شرکت برای تأمین رشد خود نیازمند به سرمایه خارجی نیست.
نسبت جاری بیشتر از ۲ باشد. ان شاخص اطمینان می‌دهد که این شرکت قادر به پرداخت بدهی‌های کوتاه مدت خود است.

فیلتر کردن P/E کار مشکلی است(مقاله نسبت P/E) زیرا این نسبت در هر صنعت متفاوت است و تکیه کردن بر این نسبت به صورت بالقوه ایده‌های سرمایه گذاری صحیح را رد می‌کند. مهم‌تر از آن P/E به خودی خود چندان در مورد اینکه آیا یک شرکت با توجه به ارزش ذاتی آن کم ارزش شده است یا نه، اطلاعاتی نمی‌دهد. به دلایل مشابه فیلتر کردن نرخ رشد EPS پشنهاد نمی‌شود.

زیرا یک شرکت با رشد صفر درصد و قیمت مناسب، خرید جالبی می‌تواند باشد. در بعضی از مواقع بازده نقدی ناشی از تقسیم سود بیشتر از ۱ درصد می‌تواند معیار خوبی برای افرادی که تمایل به تقسیم درآمد دائمی سود دارند، باشند.

شاخص دیگری که برای فیلتر کردن مناسب است میزان سرمایه در بازار یا مارکت کَپ کمتر از یک میلیارد دلار است. زیرا کمپانی‌های کوچک به طور کلی توسط تحلیلگران کمتری دنبال می شوند و بنابراین احتمال بیشتری دارد تا اشتباه قیمت گذاری شوند. این نظریه توسط همکاران Ibboston با توجه به برتری سرمایه گذاری در سهام شرکت‌های کوچک در بازار نسبت به سرمایه گذاری در شرکت‌های بزرگ در طول قرون گذشته، تأیید شده است.


افتتاح حساب فارکس >


هنگامی که شاخص‌ها مشخص شدند، از یکی از غربالگرهای آنلاین و رایگان استفاده کنید و سعی کنید حدوداً ۳۰ ایده از آنها بیابید.

 

Google finance یک غربالگر کاملاً رایگان است که رابطی برای جدا کردن خوب از بد دارد.
Yahoo finance یاهو دو غربالگر بنیادی و جاوای پیشرفته را عرضه می‌کند که هر دو رایگان هستند.
com غربالگرهای این مجموعه، غربالگرهای منحصر به فردی هستند. زیرا براساس پیش بینی اعضای انجمن CAPS غربال را انجام می‌دهند.
FINVIZ یک غربالگر سهم محبوب که به نظر می‌رسد تمام ویژگی‌های مورد نیاز را عرضه می‌کند.
CNBC این غربالگر به شما این امکان را می‌دهد که براوردهای تحلیل گران و نسبت‌های مالی مانند گردش دارایی ها و نسبت آنی را ترکیب کنید.
جایگزین‌ها: اگرچه استفاده از غربالگرهای رایگان سهم تنها راه شناسایی سهم برای آنالیز کردن است، در اینجا سه روش جایگزین که می‌توانید از آنها استفاده کنید مطرح می‌شوند:

 

ایده‌های جدید را که توسط old school value مطرح شده‌اند دریافت کنید.

Gurus focus را چک کنید تا خریدهای سرمایه داران محبوبتان را دنبال کنید. هچنین غربالگرهای منحصر به فردی را معرفی می‌کند.
در یک خبرنامه سرمایه گذاری پولی مانند AAII یا the motley fool اشتراک بگیرید. با این حال کورکورانه به هرچه دیگران پیشنهاد می‌کنند عمل نکنید و همیشه وظایف خود را متعهدانه انجام دهید.
برخی پیشنهاد می‌کنند که وبلاگ‌ها و خبرهای مالی را دنبال کنید، اما بهتر است از این منابع صرفه نظر کنید، زیرا ایده‌های افراد دیگر باعث می‌شود تا قضاوت عقلانی درستی از شرایط نداشته باشید.

 

قدم دوم: یک لیست کوتاه تهیه کنید.

هدف: ایده‌های خود را از ۳۰ به ۳ کمپانی کاهش دهید.

 اگر ۳۰ هدف خود را انتخاب کرده‌اید به این معنی است که شما اکثر ایده‌های نامناسب را فیلتر کرده‌اید. حال زمان آن رسیده است که سهم‌ها را بررسی کنیم تا بهترین سهم را انتخاب کنیم. در قدم اول شما یک ارزیابی ساده را اجرا کردید. اکنون برای رسیدن به سهم بهتر باید عمیق تر فکر کنید. با آنالیز کردن نامه وارن بافت به سهامداران Berkshire می‌توانیم متوجه معیارهای مورد نظر او برای یک سهم مناسب شویم.

تداوم سوددهی بالا: سود خالص بالا و ترجیحاً رو به افزایش می‌تواند نشانه خوبی برای کارایی یک شرکت در آینده و توانایی آن برای افزایش قیمت باشد. این معیار به نوبه خود باید به یک ارزش به طور مستمر افزایش یابد.

هم چنین باید از تولید جریان نقدی مناسب (FCF) توسط شرکت اطمینان حاصل کنید. اگر یک شرکت بتواند سود خالص را اعلام کند اما توانایی تولید FCF را نداشته باشد، این امر نشان دهنده وجود تغییرات و دستکاری در میزان درآمد را نشان می‌دهد.
سطوح بدهی پایین: مقدار زیاد بدهی منجر به ریسک نرخ بهره و افزایش ROI به میزان قابل توجهی می‌شود.

در هنگام کاهش فروش و یا نوسان نرخ بهره، شرکت‌ها با بدهی سنگین بیشتر با مشکلات مواجه می‌شوند. نسبت بدهی بلند مدت به حقوق صاحبان سهام کمتر از نیم همانند نسبت جاری بیش از ۲ مدنظر است.

مزیت رقابتی پایدار: در اینجا آنالیزها فراتر از اعداد و نسبت‌های مالی قرار می‌گیرند. تجارت‌ها با سودآوری بالا، رقیبان را جذب می‌کنند و هنگامی که رقابت افزایش می‌یابد سوددهی کاهش پیدا می‌کند. به جز مواردیکه کمپانی دارای یک مزیت رقابتی پایدار باشد. این مزیت رقابتی شامل مواردی می‌شود که نمی‌توان آنها را به آسانی کپی کرد مانند ثبت اختراع، اثرات قفل گذاری، مقیاس و مقادیر شبکه می‌باشد. به دنبال این علایم مهم باشید.

.

مدیریت صحیح ولایق و صادقانه: مدیریت جامع نقش کلیدی در موفقیت کسب وکار بازی می‌کند؛ بنابراین همواره نام مدیران هر مجموعه را در گوگل جستجو کنید تا سوابق آنها را بیابید. همچنین کلماتی مانند رسوایی و تقلب را در فهرست جست و جوی خود وارد کنید تا ببینید در چه مسائلی دخیل بوده‌اند. همین کار را برای شرکت نیز انجام دهید. همچنین استراتژی‌های تخصیص سرمایه شرکت را آنالیز کنید.

از قانون زیر استفاده کنید: یک شرکت با بازده ثابت و پتانسیل بالقوه رشد باید بخش عظیمی از درآمد خودش را مجدداً در شرکت سرمایه گذاری کند، اگر شرکت سود سهام را بپردازد و یا سهام‌ را بخرد برای دیگر سهامداران بهتر است. هرچند خرید سهام‌ تنها زمانی باید انجام شود که میزان خرید سهام به طور قابل توجهی پایین‌تر از ارزش ذاتی شرکت باشد.
انجام تجارتی که آن را درک می‌کنید: بافت مطرح کرده است که او و شریکش به تجارتی روی آورده‌اند که آن را درک می‌کردند. شما نیز بهتر است همین کار را انجام دهید. آیا احتمال کمی وجود دارد که وضعیت بازار توسط شرکت‌های پیچیده بهتر شود؟ نه همیشه.

با این حال، دلیل اجتناب از این گونه شرکت‌ها این است که هر چه کسب و کار پیچیده‌تر باشد پیدا کردن طرح و نظر منطقی در مورد عملکرد آینده آن سخت‌تر است. بنابراین با افرادی که با مدل تجاری قابل فهم شما کار می‌کنند آشنا شوید.
آنالیز کردن هرکدام از ۳۰ شرکتی که در لیست شما وجود دارد، طبق معیارهایی که در بالا مطرح شده است، کار زیادی می‌برد اما شما را قادر می‌سازد تا بهترین موقعیت سرمایه گذاری با بیشترین احتمال بازدهی در بازار را شناسایی کنید.

 

قدم سوم: تخمین ارزش ذاتی

هدف: در این مرحه سعی در پیدا کردن موقعیت‌های ارزشمند موجود در بین موقعیت‌های شناخته شده داشته باشید.

اکنون که شما چندین شرکت فوق العاده را در لیست خود دارید، باید گام نهایی را برداشته و قیمت‌ها را برای خرید بررسی کنید تا قیمت مناسب را پیدا کنید. قیمت مناسب قیمتی است که به شما حاشیه امنی می‌دهد.

به طوری که احتمال ریسک را به حداقل می‌رساند، حتی اگر عملکرد شرکت آنگونه که انتظار می‌رفته نباشد. برای مثال، تنها زمانی خرید را در نظر بگیرید که قیمت فعلی سهام ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر از ارزش ذاتی سهام باشد.

به این ترتیب، خطر ریسک کاهش می‌یابد. زیرا سهم ارزان بوده است. در حالی که همزمان احتمال افزایش بازدهی وجود دارد. قیمت پایین خرید برای موفق شدن بسیار مهم است.

 

چندین راه را برای حساب کردن ارزش ذاتی یک کمپانی وجود دارد. مانند:

 

قیمت و درآمد چندگانه: در این روش یک قیمت هدف ۵ ساله براساس یک ارزیابی منطقی و P/E محاسبه می‌شود و سپس با محاسبه NPV، ارزش ذاتی محاسبه می‌شود.
جریان نقدی تنزیل شده: محاسبه ارزش ذاتی براساس جریان نقدی که می‌تواند در طول عمر باقیمانده از یک کسب و کار خارج شود.
ارزیابی بازدهی حقوق صاحبان سهام: این روش که آخرین روش است از راه‌های سودآوری وارن بافت است.
از مدل‌های محاسباتی ذکر شده برای تخمین ارزش ذاتی یک کمپانی استفاده کنید. آخرین قدم این است که ارزش‌های محاسبه شده توسط خودتان را با قیمت خرید و فروش سهم مقایسه کنید. آیا قیمت خیلی پایین‌تر از ارزش ذاتی تخمین زده شده است؟ به ندرت اتفاق می افتد که شرکتی تمام ویژگی‌های مورد نظر ما در دو قدم اول را داشته باشد.

درین نقطه آنالیزهایتان را ارزیابی نمایید و اعداد را بررسی نمائید . در‌حالتی که تنها راجع‌به یک شرکت بسیار با ارزش مطمئن می‌باشید , زمان اقدام است . همچنین در‌صورتی‌که بتوانید در 1 سالچنین موقعیت‌هایی را به دست آورید بسیار خوشبخت می‌باشید . در صورتی بیشتر از یک بار چنین موقعیت‌هایی را به دست آورید یا این که بورس در گیر مشکل شده‌است یا این که معیارهای شما برای فیلترکردن دقیق نبوده است . در شرایطی که قیمت‌ها در‌این مرحله مطلوب نبود , این دسته‌ها را به چک لیست خویش اضافه نمائید و تازمانیکه یک حالت مطلوب و یک قیمت ارزان ارائه می گردد آن راتحت نظر داشته باشید . 

مترجم: فرزانه نوروزی