سپرده گذاری در بانک یا این که بورس , کدام بهتر است؟ 

< بروکر فارکس >

 

در اکثری از مواقع ما هنگامی که شغل و فعالیت خویش را به سایر افراد معرفی میکنیم ,  با اشخاصی مواجه می شویم که شناخت زیادی با بازار بورس ندارند http://alforex.irو سوالهای زیادی در رابطه بورس از ما می‌پرسند .یک کدام از این سوالهای که ما زیاد با آن مواجه می شویم این است که تفاوت سود بانک با سود بورس در چه چیزی است و این که آیا بازار بورس واقعا محل مناسبی برای کسب سود است؟در این مقالهقصد داریم برای اشخاصی که به تازگی قصد ورود به بورس را دارا هستند و یا این که آگاهی زیادی از نحوه کسب سود در بورس وتفاوت آن با بانک ندارند , کمی صحبت کنیم . 

در بانک چه طور سود میکنیم ؟ 

شما هنگامی که پول خود را در بانک سرمایه گذاری میکنید , سالیانه مبلغی را تحت عنوان منفعت از بانک اخذ می‌کنید . این فایده در واقع به عبارتی اجاره پول شماست که بانک برای مدتی که پولشما‌را در اختیار داشته به شما پرداخت می نماید . به صورت مثال شما در صورتیکه ۱ میلیون تومان در حساب بانکی خویش سرمایه گذاری نمایید با نرخ بهره فعلی ( ۱۸ % ) در انتهای سال مبلغ ۱۸۰ هزار تومان تحت عنوان بهره یا این که همان سود بانکی دریافت می‌کنید . یعنی شما با گذشت یک سال ۱۸ % بازدهی از پول خویش بدست آورده اید . 

اما این مقدار سود برای افرادی که در بورس فعالیت می کنند به هیچ عنوان جذابیتی ندارد و آن ها به قصد کسب بازدهی بیشتر از این مقدار،پول خود را وارد بازار بورس می کنند.در ادامه به مقایسه بازدهی بورس و بانک خواهیم پرداخت،اما قبل از آن بد نیست کمی در رابطه با روش هایی که شما می توانید از بورس سود کسب کنید بدانید:

 در بورس چگونه سود می کنیم ؟

نوسان قیمت سهام روش اول سود کردن در بازار بورس

که امروزه نسبت به گذشته رواج بیشتری پیدا کرده است ، کسب سود از نوسان قیمت سهام است.فرض کنید شما سهام شرکتی را به قیمت ۱۰۰ تومان خریداری می کنید و بعد از مدتی به قیمت ۱۴۰ تومان آن را می فروشید.در نتیجه شما طی این مدت که ممکن است از چند روز تا چندماه طول بکشد  توانسته اید ۴۰% بازدهی از پول خود بدست بیاورید. به عنوان یک مثال واقعی که در تصویر زیر نمودار آن را مشاهده می کنید ، سهام بانک صادرات در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۴ قیمت ۸۹۰ ریال داشت و پس از یک ماه به قیمت ۱۰۷۸ ریال رسید که البته بعد از آن بیشتر هم رشد کرد. یعنی شما در مدت ۱ماه به حدود ۲۲% سود رسیدید که اگر پول خود را در این مدت در بانک گذاشته بودید ۱٫۸% سود می کردید،یعنی این سود حدود ۱۲ برابر سود بانک بوده است.

سود نقدی سالیانه روش دوم کسب سود در بازار بورس

این روش برای افراد حرفه ای بورس جذابیت کمتری نسبت به روش اول دارد.شرکت های بورسی هر ساله درصدی از سودی را که طی سال بدست آورده اند به عنوان سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم می کنند.اگر شما قصد کسب سود از این طریق را داشته باشید باید شرکت هایی را انتخاب کنید که سود نقدی بالایی پرداخت می کنند که در برخی مواقع همین سود نقدی می تواند به اندازه سود بانکی بازدهی داشته باشد،یعنی حتی اگر قیمت سهام شما در طول یکسال رشدی نکند(که اگر شما توانایی خرید و فروش به موقع سهم را داشته باشید این اتفاق تقریبا غیر ممکن است) شما باز هم بازده ای نزدیک به بازده بانکی بدست آورده اید.

به طور مثال سهم همراه اول که درصد تقسیم سود بالایی دارد در اوایل سال ۹۴ قیمتی نزدیک به ۲۶۰۰ تومان داشته است و بعد از یکسال در مجمع خود ۶۰۲ تومان سود بین سهامدارانش تقسیم کرد و قیمت سهم نیز بعد از مجمع سال ۹۵ حدود ۲۹۰۰ تومان بوده است.در نتیجه اگر شما این سهم را اوایل سال ۹۴ می خریدید و یکسال نگهداری می کردید ، با احتساب سود مجمع حدود ۳۵% بازدهی بدست می آوردید.

 

در نتیجه فردی که در بورس اقدام به خرید و فروش سهام می کند می تواند به این دو روش از بورس بازدهی کسب نماید.

تفاوت سود بانکی با سود در بازار بورس چیست ؟

به صورت کلی می توان تفاوت بین سودی که شما از سپرده گذاری در بانک بدست می آورید و سودی که می توانید از طریق بورس بدست آورید را به دو شکل بیان کرد:

تفاوت اول تفاوت در تضمین سود

اول اینکه تفاوتی که سود بانکی با سودی که شما می توانید ار بورس بدست بیاورید دارد در این است که بانک به سپرده شما سودی تضمین شده ولی در مقایسه با بازه زمانی که این پول در اختیار بانک است،سودی پایین پرداخت می کند.اما سودی که شما می توانید از بورس بدست بیاورید،در مقایسه با بانک بسیار بالاتر بوده ولی مثل بانک تضمینی در بدست آوردن آن وجود ندارد.

تفاوت دوم در نکته ای است که بر روی میزان سود شما اثر می گذارد

دومین تفاوت بین سود بانک در وابستگی سودآوری سود بورس به خود شماست.به این معنی که شما یا هر فرد دیگری اگر ۱ میلیون تومان در بانک سپرده گذاری می کنید فارغ از اینکه چه توانایی ها یا شرایطی دارید،مبلغ ثابتی را به عنوان سود سپرده گذاری دریافت خواهد کرد . اما در بورس قضیه کاملا متفاوت است ، شما در بورس به ندرت می توانید ۲ نفر را پیدا کنید که از ۱ میلیون تومان سرمایه دقیقا یک مبلغ یکسان بازدهی را بدست بیاورند و این به دلیل تنوع گزینه های سرمایه گذاری در بورس و همچنین تفاوت در مهارت و توانایی تصمیم گیری افراد است.در حقیقت می توان گفت تفاوت اصلی که سرمایه گذاری در بورس با بانک دارد در این است که بازدهی سرمایه گذاری در بورس تا حد بسیار زیادی به خود فرد سرمایه گذار و توانایی های او بستگی دارد و شما هرچقدر توانایی و مهارت های خود را افزایش دهید قابلیت کسب سود های بیشتری از بورس را دارید.به طور خلاصه سود در بورس به خود شما وابسته است و می تواند بسته به تواناییی های شما اعداد بسیاری بالایی باشد اما در بانک شما هیچ تاثیری بر روی میزان سود خود ندارید.

تفاوت سوم بازدهی در این دو بازار

برای درک بهتر بازدهی و میزان سود در بازار بورس و بانک هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می کنیم

بازدهی واقعی بانک چقدر است ؟

بر اساس آمارهای روزنامه دنیای اقتصاد نرخ سود سپرده بانکی از سال های ۹۰ تا ۹۴ به ترتیب برابر با ۱۷%،۱۷%،۲۳٫۵%،۲۲% و ۲۱% بوده است.بر اساس این نرخ ها شما اگر در ابتدای سال ۹۰  مبلغ ۱ میلیون تومان را در بانک سپرده گذاری می کردید در انتهای سال ۹۴ پول شما تبدیل به حدود ۲٫۵ میلیون تومان می شده.یعنی پول شما بعد از ۵ سال تقریبا ۲٫۵ برابر شده است.

از طرفی بر اساس همین آمار روزنامه دنیای اقتصاد متوسط نرخ تورم در این سال ها به ترتیب ۲۱٫۵%،۳۰٫۵%،۳۴٫۷%،۲۱٫۱% و ۱۴٫۸% بوده است.این اعداد به این معنی است که در ۵ سال گذشته برای حفظ ارزش ۱ میلیون تومان،این پول باید به مبلغی بیش از ۳ میلیون تومان تبدیل شده باشد تا فقط ارزش خود را حفظ کرده باشد.

از این اعداد می توان اینگونه نتیجه گرفت که اگر فردی در ۵ سال گذشته پول خود را در بانک سپرده گذاری کرده باشد نه تنها بازدهی بدست نیاورده است بلکه حدود ۱۶% از ارزش واقعی پول خود را نیز از دست داده است.

 بازدهی واقعی بورس

تصویر زیر بیانگر روند رشد شاخص کل بورس تهران داز سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ است.تغییرات شاخص به این معنی است که اگر شما سرمایه خود را در تمام شرکت های بورسی پخش کنید،درصد تغییرات سرمایه شما به طور متوسط به اندازه درصد تغییرات شاخص کل بورس خواهد بود.

همانطور که در تصویر نیز مشخص است شاخص کل بورس علیرغم تمام فراز و نشیب هایش از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا ابتدای سال ۱۳۹۵ بیش از ۳۰۰% رشد داشته است.یعنی شما حتی اگر در بدترین روزهای بورس در سال های ۹۳ و ۹۴ هم سهام خود را به فروش نرسانده باشید بازهم سرمایه شما رشدی بیش از ۳۰۰% را تجربه می کرده.

در تصویر زیر نیز روند تغییرات یکی از سهم های بورس یعنی بانک ملت نمایش داده شده است.این تصویر به این دلیل قرار داده شده که شما مقایسه کنید اگر مثلا به جای سپرده گذاری در بانک ملت ، سهام این بانک را خریداری کرده بودید از اسفند ماه سال ۱۳۸۸ تا فروردین ماه سال ۱۳۹۵ سال چه میزان بازدهی بدست می آوردید.

همانطور که در تصویر نیز مشخص است بازدهی سهام این بانک با احتساب افزایش سرمایه ها و سودهای نقدی که در طی این ۶ سال به سهامدارانش داده است حدود ۹۵۰% بوده است.

نتیجه گیری

تمامی آمارها و ارقام نشان می دهد که در دو دهه گذشته بازدهی بازار بورس در ایران بیشتر از سایر بازارها و گزینه های رایج سرمایه گذاری بوده است.اما این بازار یک تفاوت اساسی با گزینه هایی مثل بانک و مسکن دارد که آن را از سایر گزینه های سرمایه گذاری متفاوت می کند و این تفاوت،در میزان بازدهی آن بر اساس نحوه عملکرد شخص سرمایه گذار است.در شکل زیر نیز میزان بازدهی بانک و بورس طی سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ نمایش داده شده است.

نکنه ای که در انتها باید به آن توجه بکنید این است که میزان بازدهی شما در بازار بورس را توانایی و اطلاعات و تجربه مالی شما مشخص می کند.درست است که بورس بازدهی بسیار مناسبی داشته لست،ولی افراد بسیاری نیز وجود دارند که ضررهای بسیار سنگینی را در این بازا متحمل شده اند.اگر شما بدون آگاهی و اطلاعات وارد این بازار شوید نباید به غیر از برخی سودهای تصادفی انتظار بیشتری از این بازار داشته باشید و مطمئن باشید که زیان های سنگینی در انتظار شما خواهد بود.پس به یاد داشته باشید که اگر مشتاق به سرمایه گذاری در بازار بورس هستید قبل از هر چیزی ابتدا باید بر روی آموزش خود و توانایی های خود برای این بازار سرمایه گذاری کنید و بعد سرمایه خود را وارد این بازار بکنید.

 

اگر بازار بورس به این میزان خوب است چرا برخی در بازار بورس ضرر می کنند ؟

در مقاله بعدی در مورد این موضوع مفصل صحبت می‌کنیم . 

ضمنا برای آشنایی بیشتر با بازار بورس میتوانید با مشاهده دوره آنلاین ورود بالاتر از برنده به دنیای بورس در ۳ روز  , تمامی اطلاعاتی را که برای وارد شدن به بازار بورس نیاز دارید به دست آورید .