شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم

 

 

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم

وزیر صنعت با اشاره بدین اینکه با روی کارآمدن قلدری به اسم ترامپ , یک نفر به تنهایی همگی مذاکرات جهانی را با مشکلات مواجه کرد , از صرفه جویی ۲ . ۲ میلیارد دلاری ارزی با ممنوعیت واردات ماشین خبر اعطا کرد
به نقل از خبر نگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم , محمد شریعتمداری در نشست خبری که به مناسبت روز صنعت و معدن برگزار شده‌است با اشاره به این که از سال 92 مملکت مسیر خویش را در جهت گسترش با اعتنا به همگی شاخص‌های اعلامی از طرف بخش‌های مختلف اقتصادی با سرعت طی میکرد , اظهار داشت : روز جاری ولی با وضعیت خاصی مواجه هستیم و ایجاب مینماید این وضعیت نو را با تمرکز بیشتری مورد دقت در اختیار بگذاریم .

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم

وزیر صنعت , معدن و تجارت افزود : با روی کارآمدن قلدری به اسم ترامپ , یک نفر به تنهایی کلیه مذاکرات جهانی را با مشکلات مواجه کرد . آن‌ها با تولید انتظارت تورمی منفی و هم به نیز ریختگی در میدان سیاست فرنگی به تهدید تمامی شرکای تجاری کشور ایران پرداخته و به طور گسترده , احوال تغییر تحول یافت .

شریعتمداری با اعلام این که آن‌ها میگویند که میخواهیم منافع ملت اهل ایران را مراقبت کنیم , ولی با ساخت اخلال در رابطه ها تجاری جمهوری اسلامی ایران با جهان و عدم قابلیت تامین مواد نخستین به موقع برای کارخانجات مشکلات زیادی را به‌وجود آوره اند , اعلام کرد : آن‌ها با در اختیار گرفتن فرآیند رو به رویش اشتغال در میهن و کاهش توان خرید مردمان عملکرد کردند که به ملت جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند . به این ترتیب در ماههای آخرین سال قبلی , با حس پروسه حرکتی , تصمیمات ارزی تحت عنوان اولی تصمیمات ولی پاره ای با تاخیر پس از اتفاقاتی که در بازار ارز داخلی فیس اعطا کرد , اتخاذ شد .

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیمشریعتمداری گفت: سیاست ارزی کشور، اعلام یک نرخ ثابت در شروع کار بود که بعدا با تغییر نسبت به تفاضل تورم داخلی و خارجی تغییر و از سوی معاون اول رئیس جمهور اعلام شد. این در حالی است که بانک مرکزی تا پیش از آن مداخلات زیادی در بازار داشت، اما این آرایش جدید آرایش خود خواسته نیست، بلکه در شرایطی اتخاذ شده است که جنگ اقتصادی را تجربه می‌کند.

وی اظهار داشت: بر این اساس علیرغم مفاد قانونی، واردات کشور در برخی کالاهایی که مورد نیاز نیست، ممنوع اعلام شده که نمونه آن صرفه جویی 2.2 میلیارد دلاری در واردات خودرو است، ضمن اینکه کلیه ثبت سفارش های تامین مالی نشده در این 1400 قلم کالا نیز باطل شده است.

*سیاست های ارزی دولت برای تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در جلسه شورای امنیت ملی در روزهای گذشته، برخی مطالب ارایه شد که در آن شرکای تجاری بزرگ امریکا، از برخورد آمریکا با برجام اظهار نگرانی کرده اعلام کرده اند که کنار ایران باقی خواهند ماند، ضمن اینکه بسته اتحادیه اروپا نیز برای حمایت از برجام در حال عملیاتی شدن است و رئیس جمهور به زودی به اتریش و سوئیس سفر خواهد کرد.

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم وزیر صنعت با بیان اینکه در شرایط قعلی نظر دولت حرکت به سمت یک بازار رقابتی در معامله ارزی است ، تصریح کرد: بر این اساس، مکانیزم بورس را دنبال خواهیم کرد، همچنین صادرکنندگان و واردکنندگان ارز را با یک نرخ توافقی اعلام خواهد کرد و به این ترتیب، رفع تعهد ارزی خواهند کرد، ضمن اینکه واردکننده نیز تا زمانی که گمرک اعلام نکرده است که بر مبنای ارز دریافتی از صادرکننده، کالا را وارد کشور خواهد کرد، رفع تعهد ارزی نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: صادرات این گروه از صادرکنندگان که ارز آنها مشمول ارایه در سامانه نیما نمی‌شود، حدود 15 میلیارد دلار است که می‌توانند در صورت حمایت، صادرات خود را افزایش دهند. به همین دلیل دولت مکانیزم عرضه ارز صادراتی آنها با نرخ توافقی را در دستور کار قرار داده است. همچنین سیاست های کنترل بازار نیز در دستور کار است، به این معنا که وقتی دولت نرخ ارز را یکسان اعلام می‌کند، برخی از نیازمندی های قانونی تامین نشده از سوی دولت یا نیازهای غیرقانونی در بازاری خارج از بازار غیرمتشکل پولی شکل می‌گیرد، برخی سوءاستفاده‌ها نیز شکل خواهد گرفت.

* وزارت صنعت نمی تواند لیست ثبت سفارش کنندگان را افشا کند

شریعتمداری با اشاره به اینکه بانک مرکزی اسامی افرادی که ارز 4200 تومانی گرفته اند را در اختیار دارد، بنابراین ما به عنوان وزارت صنعت نمی توانیم که ثبت سفارش کنندگان را افشا کنیم، چراکه اینطور به جنگ بخش خصوصی رفته ایم، این در حالی است که لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات، اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آنها صورت نگرفته بود، ما نمی خواهیم به جنگ اقتصاد کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم، بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با اعلام اسامی افرادی که ارز 4200 تومانی گرفته و کالا وارد کرده اند، مخالفت نداریم و اتفاقا موافق با دریافت این اسامی از سوی نهادهای نظارتی هستیم، اما نکته اینجا است که هر یک از انواع ارز، هزینه مبادله متفاوتی دارد و قیمت تمام شده آن را نیز باید بر این مبنا محاسبه کرد.

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم *واکنش وزیر صنعت به تخلف ثبت سفارش ٦٤٨١ خودرو/ تا قران آخر پول بیت المال را از حلقوم افراد خاطی در می آوریم

وی با اشاره به برخی محدودیت های واردات خودرو از سوی وزیر قبلی صنعت ، گفت: تا زمانی که ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت ممنوع اعلام شده و ابلاغ شود، 4 روز فاصله افتاده بود، اما با بررسی های صورت گرفته بر روی مجموعه واردات خودرو، کشف کردیم که 6481 فقره خودرو بر اساس اعلام رسمی حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مجموعه نظام تجاری کشور واردات شده اند که در آن ایام، ثبت سفارش آزاد نبوده اند، از این رقم که فورا به وزارت اطلاعات، تعزیرات و گمرک اعلام شده، 4500 دستگاه توقف عملیات ترخیص صورت گرفته و مابقی 1900 دستگاه که شناسه های وارداتی را در اختیار دستگاههای نظارتی اعلام شده است، که باید تا قران آخر از حلقوم افراد خاطی بیرون کشیده شود.

*مردم سه ساعته، 250 میلیارد تومان پراید خریدند

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم شریعتمداری با تأکید بر اینکه با تمامی کسانی که تخلف کرده اند، باید برخورد شود، حتی اگر در نظام دولتی هم فرد فاسدی بود باید با آن برخورد شود، گفت: هر روز یک گوشه ای یک حرف مبهم می زنند که بازار را دچار تشنج می کنند؛ در حالیکه اسناد آن نیز موجود است، بنابراین باید حرف ها را پیش از گفته شدن، بررسی کرد.

وی افزود: علیرغم اینکه میزان تولید خودروی کشور نسبت به سال قبل 24 درصد رشد داشته است و میزان فروش و صدور فاکتور نیز برای خودروها افزایش یافته است، با ایجاد انتظارات عقلایی منفی، حرکت به سمت خرید غیرمنطقی خودرو طراحی شد که ممکن است در مورد برخی کالاهای دیگر رخ دهد، بر همین اساس، خودرو طلا و ارز نیست و کالای سرمایه ای است که باید با آن برخورد منطقی صورت گیرد.

شریعتمداری گفت: پراید در دوران خود جوان رعنایی بود که اکنون از پا افتاده است که جای خود را به خودروی جوان و رعنای دیگری خواهد داد، بر این اساس 250 میلیارد تومان پول برای پراید در همین چند روز آشفتگی بازار پول از سوی مردم پرداخت شده است که البته خرید کارتکسی هم نبوده است، بلکه خرید قطعی و با کارت شهروندی مردم بوده است.

*تنها مرجع قیمت‌گذاری کالاها سازمان حمایت است

شریعتمداری : در پیکار اقتصادی هستیم
وزیر صنعت , معدن و تجارت با اشاره به نظامات تازه در دست گرفتن بازار , اظهارداشت : مبنی بر فرمان مدیر جمهور , فقط منشاء قیمتگذاری کالاها در میهن اداره حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام شده‌است . این در حالی است که صنف ها هم بازار را در دست گرفتن خواهند کرد . ضمن این که برای 40 هزار واحد صنفی در سرزمین تقاضای پلمپ شده‌است , پس هر هر کس تخلف نماید و متاع را با اجحاف به مردمان بفروشد , مردمان میتوانند به سامانه 124 و 135 طرح گلایه نمایند , ولی خویش اداره ها هم مسئول میباشند که در بازار حضور داشته باشند , آن ها موظف می‌باشند که می بایست گرانفروشان را در اختیار گرفتن نمایند .

وزیر صنعت با اشاره به ارزش بالای ساخت در میهن , خاطرنشان کرد : بعضا از تولیدکنندگان علاوه بر اختلال مالیات بر بها افزوده در تامین سرمایه در گردش نیز خلل دارا‌هستند و از بازار غیرمتشکل مبلغی تامین مالی میکنند که هزینه تامین پول آنجا مضاعف بالا است . ما میخواهیم به ایجاد برای طرح های توسعه و گسترش و سرمایه در گردش , یارانه سود وام ها از محل میزان دارایی همگانی خوا‌هیم بخشید .

*احتکار 90 هزار دستگاه اتومبیل را پذیرش ندارم

شریعتمداری در پی این نشست خبری به احتکار اتومبیل اشاره نمود و افزود : برای حفظ ایجاد یک روز کشور ایران ماشین , روستا کارخانه 5 هزار متری نیاز است , چطور می توان 90 هزار دستگاه اتومبیل را که بعضا اعلام کرده اند , احتکار کرد . در صورتی مدیریت اداره حمایت با تخلفات احتکار برخورد نکند , مخلوق تحت عنوان وزیر با او برخورد خواهم کرد

ادامه دارااست . . .