صندوق اسپایدر چیست ؟

 

صندوق های سرمایه گذاری

یکی از ابزارهای نوین سرمایه گذاری به شکل ورقه بهادار است که به قصد پیروی از یک شاخص معین  و یاسبدی از دارایی های متنوع  طراحی شده است صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) نام دارند در واقع نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک هست که همانند سهام قابلیت معامله در طول روز را دارد سرمایه گذاران می توانند با خرید سهام صندوقهای قابل معامله (ETF) به نوعی در سبد متنوعی ازدارایی های مالی ( سهام و اوراق مشارکت و…); سرمایه گذاری کنند. صندوقهای قابل معامله یکی از پرطرفدارترین ابزارهای مالی میباشند که از ژانویه ۱۹۹۳ در آمریکا با معرفی صندوق اسپایدر  (SPDR)  آغاز شد.

بزرگترین ETF جهان که بر روی طلا کار می کند صندوق اسپایدر است که هم اکنون مالک حدود ۷۲۰ تن طلا است (طبق آمار سال ۲۰۱۴); در واقع طلا به عنوان یک نوع بیمه در اکثر صندوقهای سرمایه گذاری حضور دارد و این صندوقها با خرید و فروش آن سود مناسبی را کسب می کنند; بنابراین نقش سرمایه گذاری نیز تقاضای بسیار مناسبی را برای طلا در سطح جهان ایجاد نموده (البته کاهش قیمت طلا از سال ۲۰۱۳ چهره ی طلا را برای سرمایه گذاری مخدوش کرده).

عده ای از معامله گران بازار طلا; معاملات خود را بر مبنای خرید و فروش های صندوق اسپایدر تنظیم می کنند; که باید اعلام کنم خرید و فروشهای این صندوق ساز و کار خود را دارد و نباید در معاملات آنرا ملاک قرار داد;خیلی از مواقع بوده که این صندوق اقدام به خرید طلا کرده ولی طلای جهانی نزول کرده و یا بر عکس.

اطلاعات آماری جالب از ذخایر طلای دنیا

بر اساس برآوردها; بانک های مرکزی; موسسات بین المللی; و دولت ها در مجموع ۳۰۷۰۰ تن طلا معادل ۱۶٫۵ درصد از ذخایر طلای دنیا را به خود اختصاص می دهند.

همینطور تخمین زده میشود که وزن تمام طلایی که از ابتدای تاریخ تا سال ۲۰۰۹ میلادی استخراج شده به ۱۶۵۰۰۰ تن برسد; یعنی تقریبا ۵٫۳ میلیارد اونس ( هر اونس معادل ۳۱٫۱۰۳۴۸ گرم). این مقدار طلا; حجمی معادل ۸۵۰۰ متر مکعب را اشغال میکند. به این ترتیب تمام طلای دنیا را می توان; در مکعبی که هر ضلع آن ۲۰٫۴ متر است قرار داد.
از نظر بازار مصرف; نیمی از طلای جدید تولید شده در جهان صرف تولید جواهرات میشود. بعد از جواهرات; سرمایه گذاری به روی طلا است که ۴۰ درصد تولید را به سمت خود جذب میکند. ۱۰ درصد باقی مانده نیز در صنعت به مصرف میرسد.

<>