صورت های مالی شرکتها | مهم ترین منبع در تحلیل بنیادی 

افتتاح حساب فارکس >

 

 

خلاصه ای از مقاله شماره۳ : در تحلیل بنیادی , ما نیاز به منابع اطلاعاتی داریم تا درخصوص کمپانی اطلاعات کمی و کیفی کسب کنیم . از مهم ترین این منابع می شود به صورت های مالی و یا این که در وضعیتکلی تر گزارش های مالی شرکتها اشاره کرد که درین مقاله به آن خوا‌هیم پرداخت . منابع دیگری در تحلیل بنیادی وجود دارند که می شود به سایتها و منابع آماری دارای اعتبار داخلی و خارجی , گزارشات مالی شرکتهای رقیب یا این که شرکتهای بالادستی و پایین دستی , تحلیل بقیه تحلیل گران از آن کمپانی , گفتمان مدیران شرکتها , برنامه بودجه کشور و اخبار خبرگزاری ها اشاره کرد . 

 

صورت های مالی، ویترینی برای شرکتها

اجازه دهید قبل از اینکه بخواهیم بگوییم صورت مالی چیست، به توضیح آن در قالب یک مثال بپردازیم. تصور کنید شما برای خرید پوشاک به بازار یا پاساژ پوشاک مراجعه کرده اید. در نگاه نخست، تنها راه شناخت شما از اجناس مغازه ها(از نظر کیفیت، قیمت، برند و …) ویترین آن مغازه ها است. یعنی شما با دیدن ویترین آن مغازه تشخیص خواهید داد که آیا مغازه ای که تصمیم به ورود آن را دارید دارای اجناس با مشخصات مد نظر شما هست یا خیر، قیمت اجناس آن مغازه بر اساس بودجه شما می باشد یا خیر و سوالات دیگر.

در نهایت ما برای شناخت مغازه ها به ویترین آنها توجه می کردیم. اگر به شرکت ها بخواهیم در حالت کلی نگاه کنیم مانند مغازه ها هستند که برای شناخت آن می بایست به ویترین آنها نظاره گر باشیم. صورتهای مالی شرکتها حکم ویترین مغازه ها را دارند. یعنی شما برای شناخت شرکتها به صورتهای مالی آنها نیاز دارید.


حسابداری دانشی است که با بکارگیری آن، اطلاعات مربوط به معاملات و عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی بر یک موسسه ، جمع آوری ،تجزیه وتحلیل ، اندازه گیری ، ثبت ، طبقه بندی ، تجمیع ، تلخیص و گزارش می شود.

صورتهای مالی، متشکل از اعداد و ارقامی است که از صدها تا ده ها هزار مبادلات و رد و بدل های مالی ایجاد شده است. هر گونه مبادله ای که جنبه مالی و پولی داشته باشند(مانند فروش، هزینه، تسهیلات و …)، تأثیر آن در صورتهای مالی دیده خواهد شد.  صورت های مالی نتیجه یک سیستم حسابداری است که برای درک بهتر آن می توانید تصویر زیر را مشاهده نمایید.

صورتهای مالی اساسی شرکتها

شرکتها، ۴ صورت مالی اساسی دارند و هر یک برای استفاده کنندگان از آنها نقش خاص خود را دارند. ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد و صورت سود و زیان جامع، صورتهای مالی اساسی را تشکیل می دهند. صورتهای مالی اساسی در هر صورت، در تحلیل مالی مورد استفاده قرار می گیرند ولی نتایج تحلیل چنین صورتهایی زمانی معتبر است که در تهیه و ارائه آنها از اصول متداول حسابداری تبعیت شده باشد.

همانطور که در مقاله های پیشین هم ذکر کردیم، صورت های مالی شرکتها از اصلی ترین منابع برای تحلیلگران بنیادی می باشد. صورتهای مالی شرکت هایی که در بازار سرمایه پذیرفته می شوند در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران یا همان کدال قابل دریافت می باشد.

 

چرا باید از صورتهای مالی استفاده کنیم؟

شما به عنوان یک تحلیلگر بنیادی در بازار سرمایه، باید قادر باشید تا به چند سوال زیر پاسخ دهید:

۱- ارقام چه می گویند؟

۲- ارقام در ارتباط با یکدیگر چه معنایی دارند؟

۳- ارقام برچه مشکلات، کمبودها وفزونی ها دلالت دارند؟

۴- صورتهای مالی در حل چه مشکلات و اتخاذ چه نوع تصمیـمات و چگونه کمک می کنند؟

 

اعتماد و اطمینان به صورتهای مالی

صورت های مالی شرکتها(پذیرفته شده در بازار سرمایه) به دو قسم تقسیم می شوند: حسابرسی شده و حسابرسی نشده. شرکت ها باید طی فواصل زمانی ۶ ماهه و سالانه گزارش خود را علاوه بر حسابرسی نشده، به صورت حسابرسی شده نیز روانه کدال نمایند. منظور از حسابرسی شده این است که موسسه ای به عنوان ناظر، به بررسی صحت تهیه و ارائه صورت های مالی مطابق با قوانین و استاندارد های موجود می پردازد. در بخش های بعدی به تفصیل در خصوص گزارش های حسابرس و بندهای آن خواهیم پرداخت.

 

استفاده کنندگان صورتهای مالی

 استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری به دو مجموعه , تحت عنوان استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی طبقه بندی میشوند . استفاده کنندگان درون سازمانی همانند مدیران کمپانی , مشاوران شرکتو … میباشند ولی استفاده کنندگان خارجی دربرگیرنده سهامداران , تسهیلات دهندگان , مالیات , تحلیلگران و … میباشند که هر مورد به هدف های خاصی از این گزارشها استفاده می نمایند . در عین هم اکنون به صورت کلی استعمال کنندگان بیرونی به دو مجموعه سرمایه گذاران و اعتبار دهندگان تقسیم بندی می گردند که هر دو تیم , به اطلاعات در رابطه سودآوری و ثبات واحد تجاری نیازمند بوده و هرگونه تغییراتی که سبب ساز به ارتقا یا این که کاهش سودآوری و عدم ثبات می‌شود , باید جهت یاری به تصمیم گیری مورد توجه قرار گیرد .