فارکس – آیا همیاری های کشور‌ایران و روسیه در حوزه انرژی تقویت می شود؟

 

هران در هفته های اخیر کارایی کرده تا از تاثیرات مخرب تحریم های ایالات متحده بر صنعت نفت خویش بکاهد .
به گزارش المانیتور , تهران در هفته های اخیر سعی کرده تا از تاثیرات مخرب تحریم های ایالات متحده بر صنعت نفت خویش بکاهد . ولی حفاظت از بها استراتژیک بخش نفتی نیز از حیث درامدزایی و نیز از لحاظ جذب رشته آوری های تازه بدین صنعت , بستگی به توان تهران در جذب سپرده گذاری و رشته آوری فرنگی و ادامه صادرات نفت ناپخته و جنس های نفتی خواهد داشت . با دقت به این که شرکتهای بزرگ نفت و گاز غربی از کشور ایران بیرون خواهند شد , جواب نیازهای کشور‌ایران در دست روسیه است .

بعد از دیدار اخیر علی اکبر ولایتی , مشاور سیاست فرنگی رهبر خوب کشور‌ایران , خبرهایی منتشر شد بر اساس این‌که روسیه موافقت کرده تا 50 میلیارد دلار در بخش نفت کشور ایران سپرده گذاری نماید . مشخص و معلوم نیست که آیا این رقم سپرده گذاری های صورت گرفته را هم در بر می‌گیرد , یا این که این که به حجم تجارت تهاتری ای اشاره دارااست که نفت یکی‌از اجزاء آن به حساب آورده می شود , ولی موضوع مهم این است که روسیه درباره با سپرده گذاری و همینطور بازی نقش واسطه برای صادرات نفت , حقیقتا چه کاری می‌تواند برای کشور‌ایران انجام دهد .

سوای اطلاع از جزئیات این توافق و علی الخصوص درک کردن این که روس ها دقیقا چه تعهدی را پذیرفته اند , سخت می توان قابلیت و امکان اجرایی شدن این تفاهم را مورد چک قراردارد .

نوشتن اکسپرت فارکس هات فارکس هات فارکس ايران هات فارکس بدون فيلتر هات فارکس چيست هات فارکس فارسي

 

معلوم ترین چهارچوبی که رقم 50 میلیارد دلار اعلام شده میتواند در آن جای بگیرد , طرح نفت در قبال کالاست که در سال 2014 یعنی پیشین از برجام و کنسل تحریم ها به امضا رسیده بود . بعد از اجرایی شدن برجام در ژانویه 2016 , الکساندر نواک , وزیر انرژی روسیه اظهار کرد که اجرای این طرح دیگر لزومی ندارد . ولی در مارس 2017 , به دلیل بی میلی بانک های در بین المللی برای تسهیل معاملات با جمهوری اسلامی ایران , ورژن جدیدی از این توافق به دست آمد .

در ماه آوریل , طرفین توافق کردند موافقتنامه نفت در قبال فرآورده را برای 5 سال دیگر تمدید نمایند و آن را به صادرات روزمره 500 هزار بشکه نفت کشور ایران در عوض اخذ کالاهای روسی تسری بخشند . این بدان شکل بود که کل میزان صادرات روسیه به جمهوری اسلامی ایران در طی 5 سال می توانست به 20 میلیارد دلار رسد . این احتمال دارد می‌تواند توضیح دهنده جزو توافق 50 میلیارد دلاری مورد اشاره باشد .

ولی روسیه می‌تواند دقیقا چه چیزی به کشور ایران صادر کند؟ با دقت به ساخت خودرو آلات , امکانات و تاسیسات موردنیاز جمهوری اسلامی ایران در قسمت های استراتژیک نفت , معدن , ساخت و ساز و حمل و نقل در روسیه , تولیدها کافی برای صادرات به کشور‌ایران موجود است . ولی در حالتی که چنین اقلامی , قسمتی از توافق مذکور باشند , این بدان معناست که سهامداران اهل ایران انتظارات خویش را ذیل آورده انند و به جای امکانات استاندارد بالای غربی به تولیدات روسی رضایت داده اند .

هج فارکس هدج فارکس هک فارکس هود فارکس حساب معاملاتي پم حساب معاملاتي

 

یک کدام از موضوعات مورد دعوا بعد از خروج ایالات متحده از برجام , بسط بیشتر این چهارچوب و رساندن آن به حجم یک میلیون بشکه نفت درطول روز بوده است . در پیشین و در دوران پیکار 8 ساله کشور‌ایران و عراق , و تحریم های سالیان 2007 تا 2013 , تهران از معاملات تهاتری برای فروش نفت خویش به مصرف کنندگان پایانی و اعم از هند به کار گیری میکرد . البته به کار گیری از این سر مشق برای روسیه میتواند بحران برانگیز باشد , چون روسیه خویش مطرح ترین سازنده و صادر کننده نفت دنیا است و درین در میان فقط قادر است نقش یک واسطه را برای جمهوری اسلامی ایران ایفا کند .

به علاوه , این منطقی نیست که نفت کشور‌ایران گذشته از ارسال به مصرف کنندگان آخری به روسیه ارسال شود . در بیشتر موردها از لحاظ جغرافیایی و عملیاتی , معنا ندارد که نفت کشور ایران به روسیه و از آنجا به اروپا و آسیا صادر شود . یک چاره جایگزین قادر است صادرات نفت کشور‌ایران از ایستگاه های نفتی جمهوری اسلامی ایران با تانکرهای روسی باشد که در‌این‌حالت‌ هم عمل کمپانی ملی نفتکش کشور‌ایران تضعیف و کار موسسه ها کشتیرانی روسی تقویت خواهد شد .

از طرف دیگر , در حالتی که روسیه بازاریابی نفت کشور‌ایران را بر عهده بگیرد , در حالتی‌که که موقعیت تغییر و تحول نماید و تحریم ها برداشته شود , آیا تهران