اعتراف اصلاح‎طلبان به شکست مدیریت اقتصادی دولت و اصرار بر تعدیل ۵ عضو کابینه

فارکس – اعتراف اصلاح‎طلبان به شکست مدیریت اقتصادی دولت و اصرار بر تعدیل ۵ عضو کابینه

فارکس
اعتراف اصلاح‎طلبان به شکست مدیریت اقتصادی دولت و اصرار بر تعدیل ۵ عضو کابینه صورت های سیاسی و اقتصادی تصحیح طلب که نمیخواهند سهمی در ناکارآمدی کابینه شیخ داشته باشند , این روز ها از هر تریبونی اعلام می نمایند دولت دوازدهم انتظارات مردمان را محقق نکرده است . این در حالی است که رسانه های طیف تصحیح طلب هم سناریوهای مختلفی را برای تولید تغییرات در کابینه مطرح می نمایند .
در چنین قوانینی که تصحیح طلبان دست از حمایت خویش از روضه خوان برداشته اند , خدمت اینترنتی مجله مدنی کشور ایران بعداز سخنرانی شیخ درطول روز چهارشنبه – 6تیرماه – این مدل استنباط نموده است که تصحیح طلبان بعداز استماع حرف های روضه خوان لحاظ مساعدتری

در بخشی از این گزارش ایران آنلاین با استناد به یک یادداشت حمیدرضا جلایی پور از فعالان اصلاح طلب می نویسد: «اگر تیم اقتصادی روحانی ترمیم شود جامعه ایران بهتر می‌تواند اقتصادش را در شرایط محاصره تدبیر کند. جامعه در شرایط سختی است و به تغییرات ساختاری نیاز دارد. لذا نیاز است روحانی هسته سخت قدرت را دعوت کند که از «استثناگرایی» دور شود و به اجرای «قاعده‌ها» تشویق شود.»

ابطحی تاکید دارد ضرورت دارد به خاطر توقع مردم بخش اقتصادی کابینه ترمیم شود. او پیرامون نقش دولت در ایجاد امید در شرایط کنونی جامعه می گوید هر چیزی که باعث ایجاد امید و امیدواری به آینده در جامعه شود، در حال حاضر بسیار مهم و لازم است که یکی از مهمترین این موضوعات، مساله ترمیم و ایجاد تغییر در کابینه است. بویژه در کابینه آقای روحانی که بنا به تعبیر خود ایشان «کابینه ای است که در دفاع از رئیس جمهور و اقدامات دولت بسیار گنگ و لال است»، یا بهتر بگوییم کم سخن است. گویا مسئولان و وزیران هم بخش و بعدی از ابعاد ناامیدی درون جامعه شده اند.

فارکس

 

در ادامه همین گزارش بخش هایی از مصاحبه محسن رهامی، دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب با سایت انتخاب منتشر شده، که در آن این گونه آمده است: «اگر صحبت‌های اخیر روحانی فقط حرف درمانی نباشد و منجر به تغییراتی در تصمیمات و مدیریت کابینه با مشورت حامیان او شود، می‌تواند مثبت باشد اما اینکه تغییرات بدون مشورت با حلقه‌های بسته و محدود انجام شود، چندان تأثیری در اوضاع کشور نخواهد داشت.»

 

در حالی که ارگان رسانه ای دولت بعد از سخنرانی هفته گذشته روحانی تلاش می کند اصلاح طلبان را موافق با حرکت های دولت نشان دهد، مواضع دیگر چهره های اصلاح طلب حکایت از موضوع دیگری دارد. در این خصوص می توان به مصاحبه عبدالله ناصری با سایت انتخاب اشاره کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است روحانی تا پیش از این سخنرانی در امور کشورداری جدیت کافی را نداشته است، در بخشی از این مصاحبه می گوید: تنها وجهی که در سخنرانی اخیر آقای روحانی دیدم و نسبت به سخنرانی های قبلی شاخص بود و امیدوارم که آقای روحانی آن را ادامه دهد، جدی گرفتن امر کشورداری و ریاست قوه مجریه بود. تا دیروز آقای روحانی به نظر می آمد به این وسعت، اهمیت و حساسیت و در عین حال خطرپذیری کار اجرایی در شرایط فعلی کشور را جدی نگرفته بود.

 

ناصری اضافه می کند: به طور طبیعی با سخنرانی روحانی امیدی در جامعه ایجاد شد به شرط آنکه ادامه یابد به این معنا که آن وعده ترمیم دولت که الان به ویژه در بخش اقتصادی هم مورد توافق موافقین آقای روحانی و اصلاح طلبان است هم مخالفین ایشان، هم نمایندگان مجلس و هم جامعه مدنی که مشکلات را روز به روز بیشتر حس می کند، محقق شود.

 

فارکس تالار گفتگو فارکس تايم فارکس تحليل فارکس ترکيه فارکس تريد فارکس تريدر

 

او با بیان اینکه «جراحی حساس و مهمی در کابینه باید صورت بگیرد» افزود: اگر این اتفاق بخواهد با یکی دو تغییر کوچک انجام شود، پذیرفته نیست… گلوگاه اصلی تحولات، سازمان مدیریت و برنامه ریزی است و نخ تسبیح تیم اقتصادی دولت همان جاست.

اصلاح طلبان در پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بیشترین نقش را داشتند، با این حال گلایه های این روزهای آنها از روحانی از همیشه بلندتر شده است. حتی قبل از سخنرانی اخیر روحانی هم می توان صدای این انتقادات آنها را در فضای رسانه ای شنید.

به عنوان مثال می توان به مصاحبه سیدمحمد علی ابطحی از فعالان اصلاح طلب اشاره کرد. او معتقد است روحانی اصلی ترین کاری که می تواند در آستانه یکسالگی عمر دولت دوازدهم انجام دهد «تغییر کابینه» است. چرا که دولتمردان توان اجرای خواسته های روحانی را ندارند. با تغییر کابینه در جامعه امید ایجاد می شود.

 

دولت دوازدهم در این روزها به دلیل ضعف و ناکارآمدی تیم اقتصادی آن و مواجه شدن با بحران های اقتصادی همچون گرانی کالاها، افزایش نرخ ارز و مسکن تحت فشار قرار گرفته است. در شرایط کنونی نه تنها منتقدان دولت خواهان تغییر در تیم اقتصادی دولت هستند، بلکه حامیان دولت هم که نقش موثری در پیروزی حسن روحانی در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری داشتند به صراحت اعلام کرده اند که از تغییر در ترکیب کابینه حمایت می کنند.

فارکس تستر فارکس تضميني فارکس تقويم اقتصادي فارکس تلگرام فارکس ثبت نام فارکس جرم

حسین قیومی از اعضای حزب تصحیح طلب مردمان سالاری نیز دارنده نظرها مشابهی با بقیه فعالان سیاسی تصحیح طلب پیرامون اوضاع و احوال کابینه دوازدهم است .
وی با اشاره به گذشت یکسال از قدمت دولت دوازدهم , در رابطه سعی دولت شیخ با درنظر تصاحب کردن نقش مانع ها و توطئه های دربین المللی درباره‌ی سعی این دولت می گوید در حالتی که بخواهیم در رابطه کارنامه دولت دوم آقای شیخ نظری دهیم , بایستی بگوییم در مجموع دولت دوازدهم همت قابل دفاعی نداشته است .

تصحیح طلبان در حالی که نقش خویش در موفقیت روضه خوان و محقق شدن این مخلوط کابینه را در لحاظ بگیرند از تغییر‌و تحول در کابینه استقبال می نمایند و چه بسا سخنرانی روضه خوان نیز نتوانسته خللی در تصمیم آن‌ها به وجود آورد