فارکس – چرا مدیر کل بانک مرکزی تخلفات صادراتی را قاچاق مخفی اعلام کرد؟

درحالی که چندی پیش مدیریت کل بانک مرکزی تخلفات ارزی صادرکنندگان را از مصادیق قاچاق اعلام کرده بود اخبار از تشدید مراحل خروج ارز از روش صادرات بعضا کالاها حکایت دارااست .
مدیر کل بانک مرکزی چندی پیش در نشست تخصصی بررسی راهکارهای نزاع با اخلال و قاچاق ارز با تشریح سیاست دولت در تخصیص ارز به گروهای کالایی متفاوت گفته بود : دولت به مراد مدیر باصرفه و تخصیص منابع ارزی و با انگیزه مهار اختلالات بازار نسبت به حق تقدم ‌بندی کالاها مبادرت نموده است .

مدیریت کل بانک مرکزی ادامه داده بود , پدیده خروج سرمایه از مرز و بوم در قالب قاچاق ارز که در بخش اعظمی موردها با مباحث پول‌شویی و خرابی هم همراه است می تواند به بی‌ثباتی بازار ارز و به تبع آن به بی‌ثباتی در کلیّت اقتصاد سبب ساز شود . با این حال , می بایست توجه داشت که برخورد با قاچاق موضوعی حیاتی است و بعدها متعدد فرهنگی , اقتصادی , اجتماعی و امنیتی را دربر میگیرد . هرچند با ثبت ضابطه پیکار با قاچاق جنس و ارز در سال 1392 تکلیف دستگاه‌ها تا حد متعددی مشخص و معلوم و بسترهای رسمی و نهادی نزاع با آن آماده شد .

او تاکید کرد , علاوه بر قاچاق واضح , اقتصاد میهن شاهد پیدایش مواقعی است که از آنان تحت عنوان قاچاق نهفته یاد می‌گردد , درین رابطه می‌توان به پدیده کم‌نمایی صادرات و یا این که بیش نمایی واردات اشاره نمود که اما چنین مواقعی عمدتاً در موقعیت پیدایش التهابات ارزی و در مواقع اختلاف شایان توجه در بین نرخ‌های قانونی و بازار آزاد شیوع بیشتری دارا هستند .

آپارات استراتژي معاملاتي در بورس آموزش استراتژي معاملاتي ايچيموکو آموزش اکسپرت نويسي فارکس استراتژي سيستم هاي معاملاتي فارکس استراتژي معاملاتي استراتژي معاملاتي آتي سکه استراتژي معاملاتي ايچيموکو

به همین بهانه , در کنار قضیه قاچاق جنس که عموماً ریشه در مناسبات تعرفه‌ای و سیاست‌های تجاری سرزمین دارااست , زمینه دیگری که در زمره چالش‌های کنونی بخش فرنگی اقتصاد مرز و بوم جای‌دارد , نوسانات بازار ارز است .

بر این پایه درحالی دعوا بازار ثانویه و قاچاق جنس در موقعیت التهابات ارزی از سمت بانک مرکزی اعلام شده که بعضا خبر ها گفته های مدیریت کل بانک مرکزی را تایید مینماید . بر این پایه صادر کنندگان میتوانند ارز اندوخته شده حاصل از صادرات را به قیمتی بالغ بر 8000 تومان در بازار ثانویه بفروشند , این قضیه عکس‌العمل‌های مختلفی را متوجه اقدامات دولت کرده است ولی صرف حیث از ثبت بها 8000 تومانی دلار و ارتقاء قیمت‌ کالاهای مو جود در بازار در گمرک مملکت , شاهد حجم قابل توجهی صادرات بی راه و روش و صوری هستیم .

کشف خروج ارز صادراتی در یکی‌از گمرکات غرب مرزوبوم

تحت عنوان مثال در یکی‌از گمرکات دارای اهمیت غرب مرزوبوم , یک صادر کننده یک کامیون فرش دستباف ارزشمند میلیونها دلار اظهار و بعداز انجام فرآیند رسمی قصد خروج محصول را از میهن داشت که مورد در غایت کشف و منتفی میگردد . گفتنی است درین محموله به غیر از جزء کامیون که دربردارنده فرش بوده ; بوسیله خشت و سنگ جزو این کامیون مالامال شده بود و صادر کننده با این ترفند قصد داشته میلیونها دلار وارد سیستم غیر بانکی ( بازار ثانویه ) نماید و به بها 8000 تومان در بازار ارز بفروشد . اکنون اکثری از صادرکنندگان خلاف کار از این مراحل سوءاستفاده کرده و چه بسا به سودهای غیرقابل تصوری نیز رسیده اند .

استراتژي معاملاتي اسکالپ استراتژي معاملاتي با بيشترين احتمال موفقيت استراتژي معاملاتي بورس استراتژي معاملاتي پايپو استراتژي معاملاتي پرايس اکشن استراتژي معاملاتي چيست استراتژي معاملاتي در بورس

چند روز قبل هم خبرگزاری تسنیم جزیات اولی پرونده بیش اظهاری واردات را منتشر کرده بود که واردکننده کالای 50هزار دلاری را 600 هزار دلار اظهار کرده بود تا بتواند از ارز مدنی 4200 تومانی برای کالای کم قیمت خیس منتفع شود .

بیشتر بخوانید :

جزئییات اولی پرونده خروج ارز 4200تومانی با بیش‌اظهاری واردات + تصویر و اوراق

در این مسیر پیامبر کوهستانی متخصص مساله ارزی و تجاری در گفتگویی که با خبر نگار تسنیم تاکید کرد , تخلفات صادراتی یا این که وارد شده اکنون قاچاق محسوب نشده و می بایست در این مسیر تدبیرها دورازشوخی اندیشیده شود .

التهابات ارزی قاچاق فرآورده را ارتقا خواهد اعطا کرد

کوهستانی با اشاره به ماده 107 قانون اساسی ایران خاطرنشان کرد : در حالتی‌که فرد صادرکننده بها فرآورده را کم یا این که دوچندان اظهار نماید از 10 تا 100 درصد به آن جریمه وابستگی خواهد گرفت . با دقت به این‌که التهابات ارزی و ممنوعیت های ساخت شده در بازار دوچندان شده‌است تحمیلی قوانینی ساخت شده که بازار به سوی کالای قاچاق روی آورد اما احتمالا در بالا قاچاق فرآورده ارزشی نداشته باشد ولی بعداز ممنوعیت های وارده به هرشکلی که قابلیت پذیر باشد قاچاق