۵۰ هزار خانه برای متوسط‎ها (قسمت سه)

فارکس – ۵۰ هزار خانه برای متوسط‎ها (قسمت سه)

فارکس

 

قسمت یک

قسمت دو

مقصود شما از مطالعات و برنامه‌ریزی آکادمیک نسبت به اجرایی چه چیزیست و چه تاثیری در موفقیت پروژه ها داراست؟

۵۰ هزار خانه برای متوسط‎ها (قسمت سه) اما یک کارشناس و مدیر اجرایی چنین ریسکی را به دولت و اقتصاد کشور وارد نکرده و با استفاده از قوانین پروژه و محدوده مدیریت اجرایی و تجارب خود طرح نسبتا بهتری را برنامه ریزی خواهد کرد. مشکل های امروز مسکن مهر بخاطر نبود توجه و آشنایی طراحان مسکن مهر یا همان فارغ التحصیلان چند دانشگاه معتبر بوده که به برخی نکات ریز و درشت اجرائی دقت و توجهی نداشته بودند. از سوی دیگر برنامه نرم افزاری که فاقد برنامه تحقیقاتی هم بوده که باعث شده تمامی عوامل(اجرایی ونظارتی و متقاضیان) شاکی و ناراضی میباشند.

 

شما که یکی از مدافعان طرح مسکن مهر بودید؟

-بله بنده هم اکنون نیز از طرح مسکن مهر دفاع می‌کنم طرح خوبی برای خانه دارکردن اقشار ضعیف با درآمد کم و در کل دهک های پائین بود. چنین طرحی برای سال‌های متمادی آغاز واجرا نخواهد شد و بعضی از مشکلات آن نیز طبیعی بود. ولی باید واقعیت ها را گفت و تکرار کرد و ضعف ها را به وزرا و بانیان طر‌حها خاطر نشان کرد تا بتوانیم رفته رفته به یک کشور توسعه یافته و صاحب سبک حداقل در تولید مسکن تبدیل شویم و یک صادر کننده خدمات مهندسی و محصولات در این زمینه شویم.

فارکس کيلر فارکس گام به گام فارکس گرجستان فارکس گروپ فارکس گروه تلگرام فارکس گفتگو

نقد شما به این طرح(مسکن مهر) و مطالعات آکادمیک چه ارتباطی به هم دارند؟

-توجه داشته باشید قطعا و طبیعتا هزینه اجرایی یک ساختمان در نقاط مختلف شهر هرچند با یک سبک و سیاق تفاوت دارد. به 3 دلیل بسنده می‌کنم؛ اولا قیمت تمام شده کاملا ارتباط مستقیم با تعداد واحد در حال ساخت دارد. ثانیاً: نحوه و روش ساخت از جمله سنتی، صنعتی، انبوه سازی و ثالثاً تعداد طبقات مثلا دو طبقه و بالای ده طبقه. توجه کنید این فقط چند عامل از دهها عامل تفاوت قیمت در ساخت فقط در یک شهر است.

فارکس

حال فرض کنید یک طرح با یک قیمت ثابت در کل کشور از زابل تا تبریز، از مشهد تا بوشهر و تهران همگی با یک قیمت با شرایط مختلف اجرائی و موقعیتی درحال ساخت هست. داین یک ضعف بزرگ برای برنامه ریزهایی است که هیچ یک از شرایط مختلف اجرائی را مدنظر قرار نداده و فقط به‌عنوان یک طراح آکادمیک طرحی را با هدف خانه دارکردن اقشار ضعیف روی دو ورق کاغذ نوشته اند.

-متاسفانه در طول این سال‌ها تمامی دولت ها بلا استثنا در همه طرح های مطالعاتی واجرائی استفاده از دانشجویان فارغ التحصیلان تعدادی از دانشگاه‌های تهران را دردستور کار خود قرار می‌دهند. مصداق بارز آن همین مسکن مهر که اگر،

فارکس گلدن گرين فارکس گلشاهيان فارکس گيلان فارکس لات فارکس لايو فارکس لوريج

در کنار این عزیزان از محققان فرامرزی و کارشناسان و مدیران اجرایی نظرات و برنامه هایی را اخذ می‌کردند، امروز اینگونه مشکلاتی در اجرا گریبان مسکن مهر را نمی‌گرفت.

بازار مسکن را چگونه پیش ینی می‌کنید؟

-بنده بارها گفته‌ام دولت اگر قصد دارد بازار را در حالت کلی از رکود خارج کند باید در بازار مسکن به چرخه تولید باز گردد حتی اگر شده با 50 هزار واحد. حتی اگر شده فقط در ساخت و سا ز نظارت کند. برای به راه انداختن بازار مسکن خصوصا اقتصاد باید دولت به‌ طور مستقیم وارد بازار شود واین را باید کارشناسان مدنظر قرار دهند که تامین وام جهت خرید وفروش مسکن نه تنها بازار را از رکود خارج نمی‌کند بلکه مسکن را دچار تورم می‌کند چرا که خرید و فروش های کاذب و برای سودجویی بیشتر اتفاق می افتد.

 

حال ان که یکی از طرح‌های خوب مسکن در کشور بوده وخواهد بود ولی توجه نکردن به بعضی از علل تاثیرگذار در ساخت وساز سبب تحت تاثیر قرار گرفتن عوامل دیگر شده. حالا اگر در این طرح نیز چنین اقدامات و برنامه ریزیهایی شده باشد امکان به بار آمدن مشکلات به وجود می اید. ولی قطعا با مدنظر قراردادن تمامی این مشکلات موجود و تجارب حاصل، قبل از اجرائی شدن طرح، حتما موفقیت های بیشتری نسبت به طرح های قبلی مسکن دارد.