فاکتورهای مهم بنیادی در سپرده گذاری توسعه گوهران امید 

آموزش ثبت نام فارکس >

معرفی سپرده گذاری توسعه گوهران امید 

اسم کمپانی : سپرده گذاری توسعه گوهران امید 

نماد : گوهران 

زمینه : سپرده گذاری در اوراق بهادار بورس , فرابورس و خارج از بورس 

تمرکز سپرده گذاری : در صنایع رایانه , مواد و محصولات شیمیایی , چندرشته صنعتی و استخراج کانه های فلزی 

 

 

معرفی کمپانی : 

 

این موسسه با انگیزه سپرده گذاری در اوراق بهادار شرکت ها , موسسات و صندوق های سپرده گذاری به منظور کسب انتفاع درست شده شده‌است . هم چنین سپرده گذاری در اوراق مشارکت ;مسکوکات و سپرده گذاری نزد بانک ها و بقیه شرکتهای اعتباری . 

 

آنچه از رویدادهای مالی کمپانی باید بدانید : 

 

۱ ) سهامداران کمپانی 

۱ – ۱ ) رئیس سپرده گذاری امید – وامید ( ۹۴٫۱۴ % ) 

۲ – ۱ ) بقیه 

توجه نمائید علی رغم مالکیت بیشتراز ۹۰ % گوهران توسط وامید , گوهران صرفا حدود ۳ % از پرتفوی مدیریت سپرده گذاری امید را تشکیل می‌دهد به همین بهانه افت یا رشد شدید گوهران تاثیر چندانی بر روی وامید نخواهد داشت . 

 

۲ ) پرتفوی سپرده گذاری گوهران : 

 

حدود ۹۷ % از پرتفوی سپرده گذاری گوهران بورسی میباشد . 

کارت اعتباری کشور ایران کیش ( رکیش ) ; مدیر سپرده گذاری امید ( وامید ) , پتروشیمی جم ( جم ) ; گسترش نفت و گاز پارسیان ( پارسان ) , پتروشیمی مبین ( مبین ) , شنگ آهن گل گهر ( کگل ) , گروه مپنا (رمپنا ) و سپرده گذاری دارویی تامین ( تیپیکو ) از مهمترین و تاثیرگذارترین سهام موجود در پرتفوی گوهران هست . اما زاگرسٰ وهور ; فارس و مارون هم از سایر نمادهایی است که در پرتفوی این مجموعهمشاهده میشود . 

 

۳)حساب های دریافتنی تجاری:

 

همانطور که از حوزه فعالیت شرکت نیز برداشت می شود عمده حساب های دریافتنی شرکت شامل حساب های دریافتنی تجاری بوده که آن نیز شامل سود سهام مصوب شرکت های زیرمجموعه می باسد و تا تاریخ آخرین صورت مالی منتشر شده گوهران وصول نشده است.

 

۴)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

 

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

 

۴)پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

 

این حساب عمدتا شامل سود سهام مصوبی است که گوهران بایستی به شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید پرداخت کند و تا حال حاضر پرداخت نکرده است.

 

۵)درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری:

 

عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری گوهران از شرمکت های مدیریت سرمایه گذاری امید؛ کارت اعتباری ایران کیش؛ پتروشیمی مبین؛ پتروشیمی جم، سرمایه گذاری دارویی تامین و گسترش نفت و گاز پارسیان می باشد.

 

۶)سایر اقلام عملیاتی :

 

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد.لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

 

۷)سایر اقلام عملیاتی – استثنایی:

 

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد.توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

 

۸)عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام گوهران:

 

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه گوهران را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

 

 

الف)کارت اعتباری ایران کیش:

 

همانطور که واقفید این شرکت در حوزه خدمات الکترونیک پرداخت هم چون USSD  و دستگاه های پوز فعالیت می کند.با توجه به فضای دستوری حاکم در این حوزه (تحت نظارت بانک مرکزی می باشد) عامل رشد سود هر سهم آن تابع گسترش استفاده از دستگاه های پوز و خدمات مربوط به این شرکت می باشد.

 

 

۲)مدیریت سرمایه گذاری امید:

 

که یک شرکت چندرشته ای – چند رشته ای می باشد که البته سهم بالایی از سرمایه گذاری هایش در صنعت استخراج کانه های فلزی ـ کگل و کچاد – و واسطه گری  مالی اختصاص داده است.

 

 

۳)گسترش نفت و گاز پارسیان:

 

که عمده سرمایه گذاری های خود را در صنعت پتروشیمی و پالایشی نجام داده است و در نتیجه با توجه به اثرپذیری شرکت های این صنایع از نرخ های جهانی و قیمت دلار(نرخ تسعیر)؛ دو آیتم مزبور را برای گوهران حائز اهمیت می کند.

 

 

۴ ) سنگ آهن گل گهر : 

 

این مجموعه که به استخراج سنگ آهن پرداخته و صادرات نیز انجام میدهد به قیمت جهانی سنگ آهن و قیمت دلار هم حساسیت بالایی داراست . 

 

۵ ) پتروشیمی جم : 

 

این موسسه نیز در زمینه ایجاد اتیلن , پلی اتیلن سبک و سنگین وزن ; و پروپیلن و … فعالیت می کند و از آنجایی که نرخ‌گذاري این محصول ها از بها های جهانی اثر می پذیرد لازمه پرورش این موسسههم دقت به ارزش های جهانی و بها های بورس محصول است و ب دقت به سهم ۴۰ تا ۴۵ درصدی فروش صادراتی نرخ تسعیر ارز هم در ارتقاء سود هر سهم پتروشیمی جم اثر گذار است . 

همانگونه که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام موسسه ها زیرمجموعه و به ویژه شرکتهای فوق منجر به پرورش قیمت سهام گوهران خواهد شد . هر چند هرگاه پتانسیل رشد کارت اعتباریجمهوری اسلامی ایران کیش تقویت شود احتمال ارتقاء شدیدتر گوهران بیشتر خواهد بود .

 

مولف: احمد لحیم گرزاده