مصاحبه با استیو برونز 

< افتتاح حساب فارکس >

 

استیو برونز یکی داد و ستد گران بسیار پیروز در بازار های مالی می‌باشد که ۲۰ سال سرگرم به سپرده گذاری بوده و ۱۴ سال اخیر هم بسیار بسیار فعال ظاهر شده‌است . همینطور وی نویسنده ۱۳ جلد کتاب متعدد در حوزه سپرده گذاری و خرید و فروش گری میباشد . از این ۱۳ جلد ۶ جلد ان بخشی از پر فروش ترین کتاب های امازون هست . 

یکی‌از ۱۰۰۰ منتقد برتر هم دیگر مقامی است که وی داراست . از اسم استیو در بخش اعظمی از مقاله ها و کتاب های گوناگون استفاده می شود و از وی تحت عنوان یکی از افرد بسیار موفق در این مورد یاد می شود . 

 

چه چیزی برای اولین دفعه توجه و عشق شمارا به بازار سهام جلب کرد؟ 

در نوجوانی مدام برایم جالب بود که چه چیزی ارزش سهام را حرکت میدهد و همچنین شیدا بازار آزاد سرمایه داری بودم . من فکر میکردم نرخ رشد سرمایه بوسیله سودهای مرکب یک چیز جادویی بود و خیلی دوست داشتم که خودم نیز این فعالیت را در کار انجام دهم . در ماه مارس ۲۰۰۰ آنقدر پول در اولین حساب سپرده گذاری ام داشتم که بتوانم اولین منزل ام را خریداری کنم . بعد از آن بود که‌اینفعالیت را برای تمام عمر برگزیدم . 

 

چه متدها یا استراتژی هایی را دنبال کرده اید که در گذشته مسبب شکست شما شده اند؟

من به مقدار لازم صبر و شکیبایی نداشتم تا یک سرمایه گذار ارزشی ( این نوع سرمایه گذاری منجر به اخد معاملات بلند مدتی می شود) باشم. از هرچه که بگذریم می دانیم که ممکن است سال ها زمان ببرد تا سهامی به ارزش واقعی خود برسد. من همچنین از ۸ ساعت نشستن مقابل صفحه رایانه به عنوان یک معامله گر روزانه لذتی نمیبردم. این کاری نبود که بخواهم در زندگی ام انجام دهم.

من می بایست عمر خود را تلف می کردم و آنقدر صبر می کردم تا قیمت یک سهم صعود کند یا اینکه هرروز خودم را با رصد چارتهای مختلف به عنوان یک معامله گر روزانه تلف می کردم. به جای آن، تصمیم گرفتم یک سویینگ تریدر ( معامله گر روند (کوتاه مدتی)) باشم که فقط توجهش معطوف به قیمت های باز شدن و بسته شدن است. من می خواستم با معاملات خوب هفتگی و ماهانه پول خوبی دربیاورم و همزمان زندگی خوبی را نیز خارج از محیط معاملاتی تجربه کنم.

 

چه افرادی در زمینه معامله گری الگوی شما هستند یا برشما تاثیرگذارند؟

الکساندر الدر  به من نشان داد که ترکیب ذهن، متد و مدیریت سرمایه برای موفقیت در معامله گری اهمیت زیادی دارد.
مایکل کوول قدرت تحلیل تکنیکال و روند را به من نشان داد.
جک شواگر با مصاحبه هایش برای من این امکان را فراهم کرد تا بتوانم وارد فکرها و پروسه های ذهنی بزرگترین معامله گران دنیا شوم.
ون ثارپ پروسه ریسک را با پروسه R به من یادداد.
مارک داگلاس هم که استاد روانشناسی معامله گری بود.

 

چه زمانی به کشف بزرگی در معاملاتتان دست پیدا کردید و چه بود؟

زمانی که معامله کردن فاندامنتالی را کنار گذاشتم،
زمانی که معامله با حجم بالا را کنارگذاشتم،
و زمانی که یادگرفتم به صورت سیستماتیک به رفتار قیمت عکس العمل نشان دهم.
در نتیجه این تغییرات، توانستم بازدهی خودم را بسیار پایدار و مداوم کسب کنم و معامله گری دیگر شغلی دردناک و احساسی برای من نبود.
غرور و پیش گویی های خود از بازار را کنار بگذارید و از یک متد یا سیستم موفق پیروی کنید.

 

چگونه به بهترین وجه، سبک معاملاتی خود را توصیف می کنید؟

من یک سویینگ تریدر هستم که معاملاتم را در جهت روند غالب اخذ می کنم. من برای افت سرمایه های کوچک تلاش می کنم و مزیت معاملاتی من به خاطر استفاده حداکثر از بازار روند دار بوسیله ضریب اهرمی و حداقل کردن افت سرمایه در بازارهای بدون روند است.

 

چه قوانین کلیدی را در معاملات خود اعمال می کنید؟

من هیچ موقع بیشتر از ۱% از سرمایه معاملاتیم را در یک موقعیت معاملاتی، ضرر نمیکنم که علتش استفاده از حجم معاملاتی مناسب و تنظیم کردن حد ضرر است.
من در بازارهای صعودی  یک گاو مهاجم هستم ولی در بازارهای نزولی معاملاتم کوتاه و کم حجم است. من تنها سهام پیشرو و لیدر بازار را معامله می کنم. اندیکاتور میانگین متحرک روند را به من نشان میدهد، اندیکاتور RSI به من نشان می دهد که چه زمانی روند می خواهد زاویه بگیرد و اندیکاتور MACD نیز نشانگر تغییر جهت روند است. من بازارها را با استفاده از سیگنالهای از پیش تعیین شده معامله می کنم.

 

در سهام هایی که معامله می کنی به دنبال چه چیزی میگردی؟

من به دنبال سهام شرکتهایی می گردم که با استفاده از طرح تجاری، محصول یا تکنولوژیشان در حال تغییر دنیا هستند. این سهام ها همواره در حال فتح قله های جدید قیمتی هستند.

 

به نظرتان چه چیزی معامله گران بزرگ را از بقیه جدا می کند؟

معامله گران بزرگ برده ی رفتار و حرکات قیمت هستند و غرور خود را تحت کنترل خویش درآورده اند. معامله گران بزرگی که من شخصا می شناسم افرادی متواضع، فروتن و بخشنده هستند و درسهای معامله گری را با از دست دادن سرمایه خویش به دست آورده اند.

 

به مخاطبین این مصاحبه چه چیزی راجع به روش مدیریت ریسک خود می توانید بگویید؟

هدف من این است که وقتی معامله ای برخلاف میل من حرکت می کند، بیش از ۱% از سرمایه ام را در یک معامله از دست ندهم. من نمی خواهم در حالت کلی بیشتر از ۳% از سرمایه ام در معرض خطر موقعیت های معاملاتی مرتبط با هم باشد.

در موقعیت هایی که نمی تواند برای من سود سریعی به همراه داشته باشد، تمایل دارم سریع خارج شوم. من تلاش می کنم تا حداکثر افت سرمایه سالیانه ام را در حد ۵% نگاه دارم. مدیریت ریسک برای من اولویت شماره یک قرار دارد. من تلاش می کنم چیزی که دارم را نگاه دارم به جای آنکه برای موقعیت های خیلی بزرگ سود ده گام بردارم.

 

چه موقعیت های معاملاتی برای شما افتخارآمیز است؟

در بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ من در حسابهای معاملاتی ام توانستم به میانگین بازدهی سالانه +۲۰% دست پیدا کنم و در ماه ژانویه ۲۰۰۸ همه حسابهایم را نقد کردم و هیچ افت سرمایه ای در ۲۰۰۸ نداشتم.
من سهام اپل را معامله کردم و قیمت در سه ماهه اول ۲۰۱۲ خط روند خود راشکست و در سه ماه بازدهی ۵۲% را تجربه کرد. من در میانه سال ۲۰۱۲ با یک معامله شبانه آپشن اپل به سود ۱۰۰% رسیدم.

بزرگترین حسرت؟
در ۱۶ سال اخیر در معاملاتم دو بار افت سرمایه ای ۵۰% را تجربه کردم که آن هم فقط به خاطر حجم معاملاتی بزرگ و معامله گری هجومی بود.
من درس مدیریت معاملات و نجنگیدن با روند را خیلی سخت فراگرفتم. من از آن افت سرمایه ها گذرکردن و به بزرگترین موفقیت ها در حسابهایم دست پیدا کردم. راه سختی را پشت سر گذاشتم. من توصیه می کنم این راه را انتخاب نکنید. این راه اغلب معامله گران را می شکند.

 

چه کتابهایی، وبسایت هایی یا منابع دیگری را به افرادی که می خواهند دامنه اطلاعات خود را گسترده تر کنند، پیشنهاد می کنید؟

من تلاش کردم پرمحتوا ترین و دستیافتنی ترین کتاب ها را و دوره های اینترنتی را برای معامله گران تازه کار فراهم کنم تا بتوانند قدم های اول را به درستی بردارند. من از سایت Stockcharts.com ، ETFreplay.com و finviz.com استفاده می کنم. من قویا توصیه می کنم قبل از شروع به معامله گری حتما خودتان را آموزش دهید. کتابهای افرادی که قبلا ذکر کردم همگی زندگی مرا تغییر دادند.

 

خیلی از معامله گران به نقطه ای می رسند که تغییر و پیشرفت پس از آن برایشان حاصل نمی شود. چه توصیه هایی می توانید به آن ها بدهید؟

هیچ موقع از یادگیری و پیشرفت دست برندارید. به تغییر روندها هرساله توجه کنید و هیچوقت باز نایستید.

 

حالا که شما تبدیل به یک معامله گر موفق شده اید، برای بهبود بخشیدن به مهارت های خود چه می کنید؟

وبلاگ نویسی و نویسندگی من را مجبور می کند تا پیشرفت کنم و معامله گری ام را در سایه نویسندگی ام رشد دهم. این کار از تنبلی و بی حوصلگی باز می دارد. من همچنین معاملاتم را در توییتر و درگروههای خصوصی منتشر می کنم تا همواره مسئولیت چیزی که معامله می کنم را به عهده بگیرم.

 

آیا عادتها یا رفتارهایی دارید که به دید بقیه غیرمعمول بیاید؟

من به فاندامنتال هیچ اهمیتی نمی دهم، برای من حرکات قیمت مهم است. من دیگر شبکه تلویزیونی CNBC را تماشا نمی کنم، من رفتار قیمت را پیش بینی نمی کنم، من رفتار قیمت را دنبال می کنم. برای من میانگین های متحرک بیشتر از اخبار اقتصادی اهمیت دارد. معاملات من در یکساعت اول و ۳۰ دقیقه انتهایی بازارصورت میگیرد و بیشتر حرکات روزانه قیمت را نویز در نظر میگیرم.

 

چه توصیه هایی دارید برای افرادی که به تازگی تصمیم گرفتن خود را در این شغل محک بزنند؟ به آن ها چه مسیری را پیشنهاد می کنید؟

یادبگیرید چطور احساسات و غرور خود را مدیریت کنید،
این موارد در بازار برایتان بسیار گران تمام می شود.
کوچک معامله کنید تا همیشه زنده بمانید.

پیشین از این‌که یک سیستم معاملاتی و یک پلن معاملاتی داشته باشید , 
روی پول خود ریسک نکنید . 

 

برای کسانی که حالا داد و ستد گر موفقی می باشند چه سفارش ای دارید؟ 

هرگز گمان نبرید که دیگر به اهدافتان رسیده اید و هر زمان که اراده کردید می‌توانید از بازار پول خارج کنید . این فکر برایتان گران تمام خواهد شد . 

 

تحت عنوان یک خرید و فروش گر دوست دارید چه میراثی از خویش به جای بگذارید؟ 

انگیزه من افزایش نرخ بقا دربین مخاطبین خودم و داد و ستد گران مبتدی و تازه کار , به کمک مدیریت ریسک , نظم و معامله گری با ضوابط سیستماتیک است . در صورتیکه بتوانم یک خرید و فروش گر را آنچنان تربیت کنم که یک میلیونر یا این که چه بسا بیلیونر شود , حقیقتا ارزش کار من جبران شده‌است .