معرفی جورج سوروس

 

 

مطلب امروز درباره ی زندگی نامه سرمایه گذار یهودی ساکن امریکا ; جروج سورس است که وی با ۲۲ میلیارد دلار دارایی خود را در میان ثروتمند ترین اشخاص دنیا جای داده است . همینطور او مدیرهیئت مدیره بنیاد سوروس است . 

وی یک فعال سیاسی در امریکا ; سرمایه گذار در بازار سهام و دلال ارز هست . 

پول وولکر ; مدیر قدیمی بانک مرکزی ایالات متحده ; در سال ۲۰۰۳ در پیش گفتار کتاب سوروس کیمیای دارائی نوشت : 

«جورج سوروس خود را به عنوان نشانه‌ای از یک ارز باز بسیار موفق به تثبیت رسانده‌است ; کسی که با هوشیاری تمام ; مقادیر عظیم پول را وقتی که هنوز وقت برای ادامه بازی فراوان به نظر میرسد بیرونمی کشد . حجم قابل توجهی از آنچه را برده‌است امروزه به تشویق ملت‌های نو ظهور و در حال تغییر و تحول اختصاص داده تا بتوانند در راه تبدیل شدن به یک «جامعه باز» گام بردارند . جامعه باز نه تنها در موردتجارت آزاد بلکه ( و از آن اساسی تر ) در تحمل افکار تازه و گونه های مختلف اندیشه و زندگی . » 

 

چکیده ای از زندگی او

 

وی که در بوداپست متولد شد پس از به قدرت رسیدن کمونیستها فورا خود را به انگلستان رساند و در همانجا به تحصیل مشغول شد. او بشدت تحت تاثیر افکار پوپر فیلسوف انگلیسی است و از دارایی ها و نفوذ رسانه ای خود در بحث انقلابهای مخملین با محوریت دموکراسی در کشورهای بلوک شرق بسیار بهره گرفت.

در سنین جوانی سوروس فعالیت معاملاتی خود را در بازار سیاه مجارستان در طی جنگ جهانی دوم آغاز کرد . با اجتناب از سرنوشت بسیاری از مردم یهودی او به عنوان نوه ی یکی از مقامات مجارستان از اشغال نازی ها جان سالم به در برد و مجارستان را در سال ۱۹۴۷ به قصد زندگی در انگلستان ترک کرد .

در طی زمان زندگی در انگلستان سوروس از مدرسه اقتصاد لندن فارغ التحصیل شد. در حالی که تحصیل سوروس تازه آغاز شده بود به کار یک معلم و فیلسوف به نام کارل پوپر علاقه مند شد که تاثیر زیادی در تفکر ; حرفه و کارهای بشر دوستانه بعدی او داشت .
در سال ۱۹۵۶ او به ایالات متحده رفت و به طور عمده به عنوان یک تحلیلگر مالی مشغول به کار شد .

سوروس اذعان دارد که مقاصد خود را به طور در وال استریت به موضوعات مورد علاقه خود یعنی نوشتن و فلسفه معطوف کرد .سوروس در سال ۱۹۶۹ اولین صندوق های تامینی خود را دور از ساحل بنا نهاد ; که تا حد زیادی از طریق سفته بازی وسیع و پر بازده گشت .

در سال ۱۹۷۰ سوروس شرکت صندوق کوانتومی را با جیم راجرز تاسیس کرد و توانست بیش از ۴۰۰۰ درصد بازدهی در عرض ده سال پس از آن ایجاد کند که بیشتر ثروت گسترده سوروس را رقم زد و دارایی خالص او را به ۱۱ میلیارد دلار رساند .


<>    همچنین ببینید :                                            افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


در سال ۱۹۷۹ سوروس فعالیت های بشر دوستانه خود را با ارائه کمک های مالی برای دانش آموزان سیاه پوست با حضور در دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی آغاز کرد امروز او رئیس موسسه جامعه باز است و تاسیس بسیاری از سازمان های خیریه که در بیش از ۵۰ کشور جهان از جمله اروپای مرکزی و شرقی; شوروی سابق; آفریقا; امریکا لاتین; آسیا; و ایالات متحده آمریکا که در حال حاضر فعال هستند از خدمات او محصوب میگردد. در سال های اخیر شبکه بنیادهای سوروس بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای حمایت از پروژه های بشر دوستانه صرف کرده است .

در سال ۱۹۸۸ سوروس برای پیوستن به تصاحب بانک فرانسه دعوت شد ; اما او این پیشنهاد را نپذیرفت; به جای آن سهام این بانک را خرید اما در سال ۲۰۰۲; دادگاهی در فرانسه حکم داد که سوروس قادر به انجام این معامله از نظر قانونی نبوده و بیش از ۲ میلیون دلار جریمه شد .

در تحلیلهای مالی در سال ۱۹۹۰ اعلام گردید که که این سفته بازی ها در تضعیف اقتصادهای آسیایی و آمریکای لاتین نقش عمده ای داشته است .

در سال ۱۹۹۲; سوروس تاسیس دانشگاه مرکزی اروپا را با توان مالی خود در بوداپست مجارستان پایه ریزی کرد .

سوروس بیشتر شهرت خود را در سال ۱۹۹۲ میلادی کسب کرد ; زمانی که او اقدام به عرضه ۱۰ میلیارد پوند با نرخ کمتر از بانک مرکزی انگلیس کرد و باعث کاهش اعتبار پوند در برابر دلارگردید که در اقتصاد انگلستان به چهارشنبه سیاه (۱۶ سپتامبر) معروف شد و سوروس حدود ۱;۱ میلیارد دلار آمریکا از این معامله خود سود به دست آورد و معروف شد به “مردی که بانک مرکزی انگلستان را شکست.”
سوروس در سال ۱۹۹۷ در شرایطی مشابه به ایجاد بحران مالی آسیا و پایین آوردن ارزش پول مالزی ( ringgit); متهم شد.

 

سوروس نویسنده کتاب های : 

حباب برتری امریکا / تصحیح سوء استفاده از قدرت ایالات متحده / جهانی شدن – کیمیاگری از دارایی / باز کردن سیستم شوروی / تعهد دموکراسی / ماندن جلوتر از منحنی / معضل جهانی سرمایه داری / جامعه بازدر معرض است . 

 

کمک به موسسات خیریه 

کمک به خانه به دوش ها در اروپای شرقی ; کلینیک های ساخت سوزن های پاکیزه ; تحقیقات علمی و … اعم از کمک های وی به جهانیان است که در ۳۸ گذشته به حدود ۸٫۵ میلیارد دلار میرسد . و ازاین مقدار ۶ میلیارد دلار به صورت جهانی بوده و مابقی به طور اختصاصی بوده است .