مقدمه ای بر آموزش تحلیل بنیادی شرکتهای بورسی 

< بروکر آلپاری >

 

آموزش تحلیل بنیادی را از کجا شروع کنیم؟ 

 

قبل از آغاز مشاجره اشاره به صحبت یک تحلیلگر معروف خالی از لطف نیست : پری کوفمن ( Perry Kaufman ) یک تحلیلگر و یک داد و ستد گر ماهر امریکایی است که در سال ۱۹۶۶ در سخنرانی برای صدهاتن در مورد بررسی بازار سرمایه مقابل وی گرد آمده بودند اشاره نمود که “ چنانچه یک دقیقه وقت داشته باشید , به شما خواهم آموخت که چه‌گونه در بازار سهام پول درآورید : سهم را زیر بخرید و بالا بفروشید!درحال حاضر در‌صورتی‌که ۵ یا ۱۰ سال وقت دارید , به شما یاد خواهم داد که یک سهم , چه موقع بالا و چه موقع پایین است . ” 

در جلسه نخست تصمیم داریم تا مقدماتی از تحلیل بنیادی را به صورت کلی و جامع خدمت شما بیان کنیم، جزئیات در جلسات بعد.

 

در مرحله صفر و شروع کار می بایست خوب شرکت را بشناسید. باید بدانید که فعالیت شرکت چیست؟ چه محصولی تولید می کند؟ از چه موادی برای تولید آن محصول استفاده می کند؟ آن مواد را از کجا می خرد؟ محصول را به کجا می فروشد؟ و سوالاتی از این قبیل که باید از آن اطلاع داشته باشید.

اکنون ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که این اطلاعات را چگونه می توانم بدست آورم. منابع زیاد است. یکی از منابع تحلیل سایر تحلیلگران است، یکی دیگر(معتبرترین) صورتهای مالی شرکت است که در سایت کدال در دسترس است. گزارش فعالیت هیئت مدیره که قبل از مجمع عمومی منتشر می شود را حتما توصیه می کنیم که مطالعه بفرمایید چرا که اطلاعات بسیار خوبی از شرکت و چشم انداز آتی آن شرکت به شما می دهد.

به صورت مفصل در جلسات بعدی در خصوص این گزارش ها و اطلاعات و محتویات آنها بحث خواهیم نمود.

پس از اینکه شرکت را خوب شناختید، باید به این سوال پاسخ دهید: چرا من می خواهم شرکت X را تحلیل نمایم و هدفم از این کار چیست؟

 

دو رویکرد کلی برای تحلیل وجود دارد:

ممکن است خبری مختص آن شرکت بشنوید که بر وضعیت مالی آن شرکت اثر گذار باشد(مثل معافیت مالیاتی یا پرداخت تسهیلات ارزان یا بستن قرارداد جدید توسط آن شرکت یا …). به این رویکرد پایین به بالا می گویند.

یا اینکه ممکن است شما خبری در خصوص صنعت آن شرکت و یا اقتصاد داخلی و جهانی و بازارهای جهانی محصولات آن شرکت بشنوید که می خواهید ببینید تأثیر آن بر وضعیت و عملکرد مالی آن شرکت چگونه است. به این حالت، رویکرد بالا به پایین می گویند.

بر اساس تجربه، رویکرد نخست یعنی پایین به بالا برای افراد تازه وارد مناسب تر و رویکرد بالا به پایین برای افراد با تجربه و دانش اختصاصی مناسب تر است. چرا که در روش بالا به پایین شما نیاز دارید تا از شرکت های هم گروه بیشتری اطلاعات داشته باشید.

چه موقع از رویکرد نخست و چه موقع از رویکرد دوم استفاده می شود؟ در پاسخ باید بگوییم تنها وجه تمایز آنها در انتخاب، آن عامل جاذبه ای است که شما را به طرف آن شرکت یا صنعت سوق می دهد. مثلا می گویند قیمت جهانی محصول Y افزایش یافت، در این صورت می روید سراغ رویکرد بالا به پایین.

در بازار سرمایه ایران از هر دو رویکرد استفاده می شود. حتی در تحلیل تکنیکال هم این دو رویکرد کاربرد دارند(مثلا نمودار شاخص صنعت را می بینید و یک سهم از داخلش پیدا می کنید(بالا به پایین) یا یک سهم تحلیل می کنید و سپس شاخص صنعت(پایین به بالا)).

 

حال برگردیم به سوال : چرا من می خواهم شرکت X را تحلیل نمایم و هدفم از این کار چیست؟

دلیل اینکه شما می خواهید شرکت را تحلیل نمایید وجود یکی از دو رویکرد بالا است که مانند یک جاذبه شما را به سمت آن شرکت می کشاند. هدف شما از تحلیل کردن این است که تأثیر آن عامل جاذبه بر روی شرکت را حساب کنید، سپس تغییر ارزش آن شرکت و در نهایت تصمیم بگیرید که آیا آن شرکت برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر!

 

بدین ترتیب , از زمان صفر تا لحظه ای که میخواهید تصمیم بگیرید سهمی ارزش خرید دارد یا این که نه , شامل فرآیند زیر است : 

شناخت شرکت 
پیش بینی عملکرد کمپانی 
محاسبه ارزش ذاتی و حقیقی و واقعی شرکت 
تمایل به خرید , فروش یا این که نگهداری سهم با توجه به مرحله قبل 
پس با تحلیل بنیادی دنبال این هستید که سهم چقدر می ارزد . 

ما در‌این بخش کلیاتی از محاسبه بنیادی را اشاره کردیم . در قسمت های بعدی و مقاله‌ها دیگر به جزئیات به آن‌ها خوا هیم پرداخت .