می‌خواهم در بورس سرمایه گذاری کنم ولی نمی دانم چه کار باید بکنم؟! 

< دانشکده آموزشی بازار بورس و ارز >

http://alforex.ir

شروع سرمایه گذاری در بازار بورس برای بسیاری از اشخاصی که در اطرافیاناشان فردی آشنا با بورس نیست دشوار است چون اطلاعات ضروری را درباره‌ی بورس ندارند و نداشتن این داده ها سبب ایجادشک در شروع سپرده گذاری میگردد . این قضیه نیز یک امر طبیعی است چون بخش اعظمی از اشخاص قبل از ورود به کاری که با آن نا آشنا باشند , ترسی دارند و منجر می شود مادام در آستانه آنکار وقفه بیندازند . در‌این مقاله سعی میکنیم با یک نمونه ساده توضیح دهیم شروع سپرده گذاری در بازار بورس چگونه مطلوب تر است . 

شروع سرمایه گذاری در بازار بورس مثل شروع رانندگی است 

اکثر اشخاص در کشور ایران گواهینامه رانندگی دارند و به خاطر می‌آورند که برای آموزش رانندگی چه دوران و کارهایی را طی کرده اند . دقیقا همین دوران ها برای شروع سپرده گذاری در بورس باید طی شود. در زیر مراحل گوناگون را با هم مرور می‌کنیم . 

۱-آئین نامه راهنمایی و رانندگی،مفاهیم و اصطلاحات بورس

قبل از شروع رانندگی شما باید قوانین و مقررات رانندگی را بدانید که به اصطلاح با نام آئین نامه شناخته می شود تا بعد از آموزش آئین نامه بتوانید آموزش اصلی رانندگی را شروع کنید.در بورس هم شما باید مرحله آئین نامه را طی کنید یعنی تا حدودی مفاهیم و اصطلاحات بازار بورس را بشناسید تا آماده باشید وارد سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس شوید.

برای آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات بورس راههای متعددی وجود دارد از جمله کتاب های مختلفی که در این زمینه است ، فیلم های آموزشی که در این زمینه وجود دارد . شاید  آموزش مفاهیم و اصطلاحات بازار بورس چیزی بیش از ۳ ساعت آموزش زمان نمی خواهد و در این ۳ ساعت شما می توانید مهمترین مفاهیم و اصطلاحات لازم را بیاموزید و سایر مفاهیم و اصطلاحات را در فرآیند سرمایه گذاری و آموزش های پیشرفته تر آموزش می بینید.

۲-آموزش رانندگی در ماشین آموزشگاه کنار مدرس،آموزش سرمایه گذاری در بورسکنار یک مدرس

در آموزش رانندگی ابتدا شما در یک آموزشگاه رانندگی برای مراحل آموزش ثبت نام می کنید تا کنار یک فرد که کارش آموزش رانندگی است بشینید و خیلی کنترل شده به مرور مراحل مختلف رانندگی را آموزش ببینید. در سرمایه گذاری در بازار بورس بعد از آموزش مفاهیم و اصطلاحات بورس نوبت آن است که آموزشگاهی خوب انتخاب کنید و دوره ای را کنار استادی با آموزش های آن سپری کنید و علاوه آموزش ، استاد بتواند خطاهای احتمالی شما را نیز برطرف کند.از معاملات خود برای استاد بگویید،روش های مختلف تحلیل همچون تحلیل تکنیکال وتحلیل بنیادی را بیاموزید.

از تجربیات استاد استفاده کنید.حال پس از طی کردن مرحله آموزش می توانید خودتان رانندگی کنید.یادتان باشد می شود رانندگی را بدون معلم و استاد رانندگی آموخت اما این کار هم زمان بر تر است و هم احتمال خطا و تصادف ما بالا خواهد رفت. این موضوع و خطرات آموزش بورس بدون استاد با تجربه و آگاه دقیقا همانند رانندگی است و ممکن است شما بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست بدهید.

۳ – حالا نوبت تنهایی رانندگی کردن است , تنهایی و بدون استاد در بازار بورس سپرده گذاری نمایید 

نوبت شماست که با آموزش هایی که از اساتید خویش دیده اید در بورس سپرده گذاری فرمایید . قطعا مانند یک راننده اوایلش برای شما طاقت فرسا است ولی چند سال بعد همچون راننده ای حرفه ای که تمام شغل های لازم را سوای فکر و انرژی زیادی در رانندگی انجام میدهد شما نیز در بورس سپرده گذاری موفقی بدون انرژی و سختی اوایل خواهید داشت .