نامه خداوند به معامله گران بازارهای مالی 

بروکر آلپاری >

 

 

چند وقت پیش در یک سالن گفتگوی بورس جهانی مقاله ای تکثیر یافت با این تیتر ”  Letter from God to all market traders “ . این مقاله که به زبان طنز نوشته شده شده‌است اراده خداوند در بازار های سرمایه و مالی را می گوید و همینطور دربردارنده سخنان گرانبهایی میباشد که مورد دقت همگان در ان سالن واقع گردید . آرزو دارم که مورد دقت شما هم باشد . 

 

نامه خداوند به معامله گران 

 

اینجانب بسیار شادمان و خشنود هستم از این‌که نامه را به شما معامله گران بازارهای مالی می نویسم 
به این دلیل‌که شما در گروهی هستید که زیاد اهل دعا و نیایش میباشید مخصوصا در زمان هایی که بازار بر خلاف معاملات شما حرکت می کند . همانا با خبر باشید که به طور همزمان که بازار خلاف معاملات شما تغییر میکند و شما شروع به دعا و التماس به درگاه من می‌کنید که جهت جنبش بازار را به سود شما تغییر دهم , معامله گران دیگری می باشند که در جهت مطلوب معامله کرده اند و در حال شکر و سپاسگزاری هستند و از سودی که از بازار میگیرند بسیار خشنودند . بسیاری از آنان کماکان از من خواهش می کنند که‌این حرکت همجهت با سود آنها بیشتر و بیشتر شود . 

 

به کدام گروه باید گوش فرا دهم؟

اگر شما در جایگاه من بودید چه می کردید؟ آیا برای راضی نمودن گروهی که در ضرر هستند جهت بازار را یکباره تغییر می دادید؟ یا برای بیشتر شدن سود گروه دیگر و ضرر نشدن معاملاتشان بازار را درجهت آنها مجبور به حرکت می کردید؟

 

من هیچ دخالتی نمی کنم!

من همه چیز را بر پایه قوانین و مقررات و نظم خودش ایجاد و سازماندهی کرده ام. همه چیز، از کوچکترین ذره در هسته اتم ها، تا بزرگترین ستارگان و کهکشان ها بر پایه قوانین و مقرراتی که از ابتدای خلقت برای آنها قرار داده ام رفتار می کنند. همه می دانند چکار کنند چون قوانین را می دانند! الکترون ها، سیارات، ستارگان و … مسیر خود را بخوبی می دانند و هر روز در مورد آن از من سوال نمی کنند.

زمانی که پرنده ای برای یافتن غذا به پرواز در می آید و همزمان بارش باران شروع می شود او از من تقاضای توقف باران را نمی کند چون می داند که باران شروع شده چون باید در آن زمان شروع می شد. این پرنده است که باید خود را با طبیعت و قوانین آن مطابقت دهد. قوانین طبیعت را برای راضی نمودن یک پرنده نمی توان تغییر داد.

 

تمام قوانین و مقررات در همه عالم حتی در بازارهای مالی به همین صورت است.

اگر قصد کسب درآمد دارید باید قوانین آن را بشناسید و دنبال کنید. بازار پیرو شما نیست، شما باید آن را تعقیب کنید. چنانچه پوزیشنی گرفتید و بازار خلاف جهت آن حرکت کرد از من نخواهید که آن را برگردانم چون من گوش نخواهم داد. حتی اگر عیسی مسیح هم پوزیشن اشتباه گرفته باشد توجهی نمی کنم چون این اشتباه خودش بوده. او هم اگر می خواهد تریدر خوبی شود باید قوانین آن را بیاموزد و دنبال کند.

اگر شما سرمایه خود را از دست بدهید بدلیل این است که از قوانین و استراتژی ها سرپیچی می کنید، یا بخاطر این است که نمی دانید در هر معامله چقدر سرمایه وارد کنید و ریسک آن چقدر است، من را سرزنش نکنید و نگویید که دوستم ندارید. این خطای من نیست، بین بندگانم فرقی نمی گذارم و همه را دوست دارم. اما هر آن کس که پیرو مقررات باشد موفق می شود و کسانی که بر خلاف قوانین باشند متضرر می شوند.

 

هرگز فراموش نمی کنم روزهایی را که قیمت برخلاف پوزیشن شما حرکت می کرد و شما دعا و نیایش کردید که جهت حرکت تغییر کند و تغییر کرد.

( البته نه بخاطر اینکه من بخاطر شما تغییر دادم، بلکه چون زمان درست آن تغییر رسیده بود ) و ضرر شما به سود مبدل شد و ناگهان مرا فراموش کردید! التماس هایی که به درگاه من برای کمک به شما می کردید را از یاد بردید! و باز زمانی که بازار خلاف شما حرکت کرد دعاها را تکرار می کنید و قول می دهید که دیگر آن اشتباه را تکرار نکنید و اصول و مقررات را همیشه رعایت کنید! اما زمانی که بازار بر می گردد و شما سود می گیرید همه التماس ها و قول ها و قوانین را فراموش می کنید و دوباره همان اشتباه ها را تکرار می کنید. به جای اینکه چنین رفتاری کنید شروع به رعایت قوانین و آموختن تکنیکهای لازم نمایید.

 

آگاه باشید و بخاطر داشته باشید که فقط پروردگار است که اشتباهی مرتکب نمی شود.

حتی اگر همه قوانین و مقررات به همراه تکنیک های لازم را بیاموزید و چندین سال هم کسب تجربه کنید باز هم ممکن است اشتباه کنید. اما اشکالی ندارد، ابزاری وجود دارد به نام “حد ضرر”. این یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزار در تمام عالم است.

من نیز نمونه های مختلف بسیاری از “حد ضرر” را در طبیعت قرار داده ام. به عنوان مثال سلول های بدن شما وقتی متوجه مشکلی می شوند و نمی توانند شرایط نامناسب بوجود آمده را کنترل کنند، برای صدمه ندیدن دیگر ارگان های بدن فعالیت های خود و زیرمجموعه های خود را “استاپ” می کنند. سلول هایی که این قانون را اجرا نمی کنند به سلول های سرطانی تبدیل می شوند! البته بدن شما زمانی که باید به نزد پروردگار بازگردد همه قوانین را فراموش می کند.

چنانچه شما نمی خواهید تمام سرمایه خود را به خاطر فقط یک اشتباه از دست بدهید هرگز قراردادن یک “استاپ لاس” منطقی را در محلی مناسب فراموش نکنید و اگر مطمئن هستید که آن را در جای مناسبی ثبت کرده اید با نزدیک شدن قیمت به آن، مکان آن را تغییر ندهید.

 

در نهایت چنانچه در بازارهای مالی یا هر تجارت دیگری موفق به کسب پول و سود شدید، هر ماه بخش کوچکی از درآمد خود را صرف کارهای خیر کنید.

بهانه نیاورید که مالیات می پردازم و … ! اکثر مالیاتی که شما پرداخت می کنید صرف ساخت سلاح های مرگبار می شود، یا به پولدارتر شدن عده ای متقلب کمک می کند. نیازمندان بسیاری هستند که هیچ بهره ای از مالیات ها و عوارضی که شما می پردازید نمی برند. می دانم که وضعیت آنها تقصیر شما نیست اما کمک کردن به هر نیازمندی مسئولیت شماست.

صراحت دارد که من در حین نیاز شما به تغییر جهت بازار به شما یاری نمی کنم , ولی درصورتی که شما به اشخاص نیازمند کمک نمایید من نیز به شما امداد میکنم که که تریدر خوبی درین بازارگردید و قوانین و اصول آن را بخوبی رعایت فرمایید . اشخاصی که من‌را از یاد نبرند هرگز فراموش نمی‌کنم و به اشخاصی که در راه و روش خدا انفاق می نمایند کمک میکنم . به سایرافراد توجهکنید و کمک برسانید که من نیز به شما توجه کنم . مطمئن باشید نمی گذارم سقوط کنید و جایی که هیچکس یاور شما نیست من همراه شما خواهم بود .