نو گرایی چیست و به چه شکل به سرمایه گذاران بازار بورس ضرر میرساند 

بروکر آلپاری

 

 تازه گرایی چیست و چطور سال ۹۲ به خیلی ها در بازار بورس ضرر رساند؟ 

سوگیری تازه گرایی ( Recency Bias )  موجب میگردد اشخاص به نحو بارزی بیشتر از رویدادهای پیشین , رویدادها و مشاهدات اخیر را به یاد بیاورند و بر آن ها تمرکز نمایند . مثلاً فرض نمائید یک خیابانی را از ابتدا تا انتهای آن سپری می کنید و ۲۰ عدد اتومبیل ( ۱۰ خودرو قرمز رنگ و ۱۰ خودرو آبی‌رنگ ) در آن خیابان بوستان شده باشند . 

حالا در‌حالتی که ماشین‌های قرمز‌رنگ ابتدای خیابان تجمیع بیشتر و ماشین‌های آبی‌رنگ در انتهای خیابان با تجمع بیشتری پارک کرده باشند و بعد از طی کرده کل خیابان از شما بپرسند تعداد ماشین‌های آبی رنگ مشاهده‌شده بیشتر بود یا این که قرمز؟ به‌احتمال‌زیاد جواب شمااتومبیل آبی خواهد بود چراکه مشاهده آنها برای شما جدیدتر بوده و بیشتر در ذهنیت شما باقی‌مانده است . این نمونه را می‌توان به سرمایه‌گذاری نیز نسبت بخشید . 


< بیشتر بدانید >

افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


 

مثلاً در بورس کشور خودمان که سال ۱۳۹۲ را با رشد چشمگیری تا اواسط دی‌ماه پیش برد بسیاری از صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری که قبل از سال ۹۲ عملکرد مناسبی نداشتند در آن سال جزء صندوق‌های برتر شناخته شدند و سرمایه‌گذاران جدیدی که تصمیم داشتند سرمایه‌گذاری خود را در بورس آغاز نمایند در انتخاب این صندوق‌ها به عملکرد آن‌ها طی مدت کوتاه اخیر توجه کردند و یکی از آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمودند این حرکت را می‌توان به سوگیری تازه گرایی نسبت داد چراکه مبنای تصمیم‌گیری عملکرد اخیر صندوق‌ها بوده است نه اینکه عملکرد تاریخی و گذشته صندوق و مدیر آن صندوق سرمایه گذاری.
این سوگیری خود را بیشتر در بازارهای داغ و پررونق نشان می‌دهد و سرمایه‌گذاران گمان می‌کنند که بازار رشد کوتاه اخیر خود را در زمان‌های بلندمدت آتی تکرار خواهد کرد اما این واقعیت را فراموش خواهند کرد که بازار رو به تنزل بالاخره رخ خواهد داد و سرمایه‌گذارانی که بر اساس حافظه کوتاه‌مدت ذهنی خود تصمیم گرفته بودند امید داشتند که تاریخ همواره تکرار خواهد شد.

و اما در ادامه به ۴ رویدادی که به‌واسطه  تازه گرایی رخ خواهد داد می‌پردازیم:

 

۴ رویدادی که به‌واسطه  تازه گرایی در بورس رخ خواهد داد

 تازه گرایی موجب می‌شود سرمایه‌گذاران الگوها را مبنا قرار داده و برآوردهای خود را بر اساس نمونه‌هایی از داده‌های تاریخی که اندازه آن‌ها کوچک است انجام دهند. سرمایه‌گذارانی که تنها بر اساس نمونه‌های اخیر از بازده‌های پیشین اقدام به خرید کنند در معرض این آسیب هستند که در اوج قیمت اقدام به خرید نمایند.

این سرمایه‌گذاران غالباً در زمان نامناسب به سرمایه‌گذاری در طبقات مختلف دارایی دست‌زده و ازاین‌رو اغلب زیان‌هایی را تجربه می‌کنند.
سوگیری تازه گرایی موجب می‌شود سرمایه‌گذاران ارزش بنیادی را نادیده گرفته و تنها بر عملکرد افزایش قیمت اخیر تمرکز نمایند. زمانی که سیکل بازده به اوج خود رسیده و آمار و ارقام عملکرد اخیر جذاب به نظر می‌رسد نوعی امید به کسب سود ایجاد می‌شود. با تمرکز صرف بر قیمت سهم و ۹ بر ارزش ذاتی آن درزمانی که قیمت سهام در بلندمدت به سطح متعادل خود برمی‌گردد اصل سرمایه به مخاطره 

می‌افتد.

سوگیری تازه گرایی باعث می‌شود سرمایه‌گذاران کلمات و عباراتی بر زیان بیاورند که ظاهراً فریبنده و قانع‌کننده است: ” این بار فرق می‌کند”. به‌عنوان‌مثال در سال ۱۳۹۲ حافظه کوتاه‌مدت منفعت‌های اخیر، برخی از سرمایه‌گذاران را آن‌قدر تحت تأثیر قرارداد که حقایق تاریخی در مورد ارزش‌گذاری عقلایی و حباب‌های قیمتی را کاملاً نادیده گرفتند.
سوگیری تازه گرایی موجب می‌شود سرمایه‌گذاران تخصیص مناسب دارایی را فراموش کنند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از ارزش تخصیص مناسب دارایی‌ها آگاه‌اند و هر زمان که لازم باشد پرتفوی (سبد دارایی‌ها) خود را مجدداً تنظیم می‌نمایند.

تا از این طریق تخصیص‌های مناسب خود را حفظ کنند. سوگیری تازه گرایی می‌تواند سرمایه‌گذاران را شیفته یک طبقه خاص از دارایی کند. تخصیص مناسب دارایی‌ها امری ضروری در دستیابی به موفقیت بلندمدت در سرمایه‌گذاری است.

 

آزمون‌، آیا شما هم درست پیش بینی می کنید؟

فرض کنید فهرست زیر را به شما داده‌اند لطفا فقط آن راه به ترتیب یک بار بخوانید

۱- فاطمه ۲- حسین ۳- مریم ۴- زهرا ۵- زینب ۶- رضا ۷- نرگس ۸- علی ۹- صادق ۱۰- محمد

حالا بدون نگاه کردن به بالا پاسخ دهید تعداد اسم های زن بیشتر است یا مرد؟

 

پاسخ:

 

حالا اگر فرایند توضیح داده شده در بالا را درست رفته باشید تعداد مردان بیشتر از زنان است ، البته به نظر شما ولی درست این است که در این فهرست تعداد اسامی مردان و زنان برابر است. بااین‌حال اسامی مردان بیشتر در انتهای فهرست متمرکزشده است بنابراین افرادی که در معرض سوگیری تازه گرایی هستند احتمالاً تعداد مردان را بیشتر از زنان می‌بینند.

یک مثال دیگر در بازار بورس ایران می‌توان به این نوع سوگیری نسبت داد انتشار خبر اف

زایش ۱۷ درصدی نرخ سیمان توسط انجمن آن‌ها در اردیبهشت ۱۳۹۴ بود.

علی‌رغم اینکه نزدیک به یک سال این گروه تحت شرایط منفی به دلیل مشکلات فروش، صادرات و فزونی عرضه‌ها و … معامله می‌شدند امّا به‌محض انتشار درخواست افزایش نرخ برای این صنعت اتفاقات و نگرانی‌های گذشته فراموش شد و مرکز توجه این صنعت افزایش نرخ قرار گرفت و با رشد کوتاه‌مدت ۲-۳ روزه (بازدهی ۱۰-۱۲ درصدی) روبرو شد که پس‌ازآن مجدد به افت روزهای گذشته ادامه داد.

این مورد را به این دلیل می‌توان به  تازه گرایی نسبت داد که سرمایه‌گذاران به خبرهای اخیر نسبت به اطلاعات گذشته بیشتر وزن داده بودند و به آن‌ها توجه می‌کردند.

 

تاره گرایی در بحث امواج الیوت ( نکته پیشرفته برای نخبگان بورس خانه سرمایه )

اگر یادتان باشد در دوره نخبگان بورس در بحث امواج الیوت ویژگی های هر موج را گفتیم ، و نکات روانشناختی هر موج را گفتیم و توضیح دادیم در هر موج عامه سهامداران ( چه بازندگان و چه برندگان) چه فکری می کنند حالا جالب است بدانید همین تازه گرایی خود عامل کشیده شدن موج ۳ ( extended wave 3) است چون خیلی ها به صورت هیجانی وارد می شوند و باز همین تازه گرایی یکی از دلایل طولانی شدن موج ۴ است (یا به اصطلاح تشکیل موج ترکیبی ۴ ) .

پس یادمان نرود هر زمان در نمودار اتفاقی پیوسته رخ داد خیلی ها دچار تازه گرایی می شوند و ممکن است باعث طولانی شدن زمانی و قیمتی موج فعلی شما باشد.

 

پاد زهر تازه گرایی چیست؟ 

از آنجایی که‌این نوشته برای خریداران بسته جامع و یا این که شرکت کنندکان دوره نخبگان تنظیم شده‌است به‌این دوستان خوب پیشنهاد می‌کنیم پادزهر نو گرایی را فراموش نکنید .

 هر زمان خواستید کاری در بازار بورس کنید مانند قصد به خرید , قصد به فروش , و چه بسا قصد به نگهداری سهمی که سیگنال فروش دارد ( مواردی که در دوره تکنیکال مطرح شد ) حتما از خویش یک سوال کنید , آیا تصمیم اینجانب صرفا بنا به اتفاقات اخیر است ( و من مبتلا تازه گرایی شدم؟ ) یا این که خیر بر اساس داده ها قدیم و جدید است و وزن تمامی را یکسان در نظر گرفته ایم ؟ 

نویسندگان :
علی صابریان و علی مرادی ،