هوش مالی ( financial IQ ) چیست ؟ 

 

 

هوش مالی یا به عبارتی financial IQ توانایی یک شخص برای حل مشکلات مالی خویش و دیگرافراد است . هر چه ما هوش مالی بالاتری داشتهباشیم راحت تر میتوانیم به درآمد بیشتر و زندگی بامشکلات مالی کمتر دست یابیم . در ادامه این مقاله در مورد تقویت هوش مالی خلاصه ای موءثر ارائه می‌دهیم و استراتژی افزایش هوش مالی را توضیح می‌دهیم شما هم می بایست سعی کنید چنددقیقه از زمان خود را با صبر به خواندن این مقاله اختصاص دهید همین مقاله میتواند سرآغاز ورود شما به دنیای بزرگ مالی و افزایش فوق العاده  سرعت رشد مالی شما باشد . 

این مقاله برای هر فردی در هر سطح مالی کاملا مفید است و می تواند دید خوبی برای شروع بحث جذاب هوش مالی به ما بدهد. البته حل مشکلات مالی در بحث هوش مالی برای هر فرد متفاوت تعریف می شود مثلا برای فردی شاید مسأله اول افزایش درآمد باشد و برای فردی دیگر کاهش هزینه باشد در هوش مالی مهمترین مساله اولویت بندی کاری است که اول باید انجام دهیم.

چرا باید هوش مالی خود را افزایش دهیم ؟

 

مشکلات مالی زندگی،درآمد نه چندان کافی و ساعت های کاری زیاد در مقابل درآمد موانعی هستند که مانع زندگی مطلوب ما می شوند پس باید برای رسیدن به زندگی ایده ال خود موانع مالی را از پیش روی خود برداریم و این کار تنها از طریق حل مشکلات مالی امکان پذیر است.

بدون داشتن هوش مالی بالا در ایران شما زندگی بسیار سخت تری نسبت به فردی مشابه خود در کشور های پیشرفته مثل آمریکا و یا کشور های اروپایی خواهید داشت زیرا آنجا حداقل درآمد و حداقل سطح رفاه بسیار بالاتری نسبت به ایران وجود دارد و یک فرد با هوش مالی کم در کشور های توسعه یافته امکانات و سطح زندگی بسیار بالاتری را تجربه میکند حتی نسبت به افرادی که در ایران سطح هوش مالی متوسط و یا خوبی دارند. جالب است بدانید در شاخص رفاه لگاتوم ( چیست؟ ) ،ایران در بین ۱۴۹ کشور رتبه ۱۱۸ را دارد و این آمار تاییدی بر این موضوع است.

هوش مالی از زبان معروف ترین نویسنده کتاب هوش مالی جهان:

رابرت کیوساکی در کتاب هوش مالی خود اعتقاد دارد حل مشکلات مالی باعث افزایش هوش مالی شما می شود , وی معتقد است حل نکردن مشکلات مالی کوچک سبب ساز این می شود که بعداز مدتی آنمشکلات کوچک تبدیل به مشکلات بزرگی شود که چه بسا احتمالا به ورشکستگی مالی ما در زندگی بیانجامد . همینطور وی اعتقاد دارد دلیل فقر این است که تعداد مشکلات مالی شما از تعداد راه‌حل هابیشتر است و این یعنی فقر! رابرت کیوسامی معتقد است قانون ها پول در جهان عوض شده  است و معتقد است پول می بایست مانند آب روان باشد و در حالتی که از حرکت باز ایستد تخت‌گازقیمت خود را از دست میدهد .

 

چرا پول دار ها پولدارتر می شوند؟

یکی از بخش های زیبا کتاب رابرت کیوساکی این بخش است که می نویسد: پولدارها پولدار تر می شوند چون یاد می گیرند که مشکلات مالی را حل کنند،پولدارها به مشکلات مالی به عنوان فرصتی برای یادگیری،پیشرفت و باهوش تر شدن نگاه می کنند و میدانند هر چه مشکلات بزرگتری را حل کنند به پول بیشتری دست پیدا خواهند کرد.

 

از نظر رابرت کیوساکی فقرا چگونه با مشکلات مالی برخورد می کنند؟

از نظر او فقرا خود را قربانی مشکلات مالی میدانند و اصلا تلاشی برای حل آنها نمی کنند برای همین همیشه فقیر می مانند و هیچ کدام از آنها نمی دانند که این شیوه نگرش آنها به مشکلات مالی است که باعث می شود فقیر بمانند و هر روز مشکلات پولی بیشتری داشته باشند و به حای افزایش هوش مالی خود فقط باعث افزایش مشکلات مالی خود می شوند.

 

طبقه متوسط جامعه چگونه فکر می کنند؟

رابرت کیوساکی به فقرا قربانیان پول و به طبقه متوسط جامعه زندانیان پول می گوید و معتقد است آنها می خواهند با زرنگ بازی و روش های اشتباه مشکلات مالی خود را حل کنند مثلا بسیار برای تحصیلات و مدرک دانشگاهی هزینه می کنند تا مدرک بالاتر شاید درآمد بیشتری داشته باشند یا مثلا کم خرج می کنند و مادام در حال پس انداز هستند،او معتقد است از ویژگی های این گروه زیاد کار کردن است و این دسته را زندانیان در دفتر کار خود می نامد،می گوید این دسته معمولا کارمندان برجسته ای هستند و کار می کنند به امید روز های آینده و زمان بازنشستگی که روزهای خوبی را تجربه کنند غافل از اینکه در فکر اشتباهی هستند.

 

رابرت کیوساکی هوش مالی را در ۵ جنبه بیان می کند

١–کسب پول بیشتر

٢–حفاظت از پول

٣–بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول

۴–اهرم کردن پول

۵–ارتقا آگاهی مالی

 

توضیح این 5 جنبه را در ادامه این سری از مقاله ها میتوانید ببینید

 

هوش مالی در ایران

اما مفاهیمی که رابرت کیوساکی و امثال او در کتاب های خود آموزش می دهند بر پایه شرایط اقتصادی کشور های همچون آمریکا و کشورهای اروپایی است اما در ایران به دلیل ساختار اقتصادی متفاوت ( مثل وجود تورم ، ریسک های متفاوت با کشور های پیشرفته و …. ) هوش مالی باید به گونه ای دیگر بررسی گردد.

در یک دوره مجازی با عنوان {هوش مالی در ایران} که توسط مهندس علی صابریان ویژه اقتصاد ایرانی ساخته شده است با راهکار اصلی رشد و تقویت هوش مالی در ایران آشنا می شوید . برای تدوین مباحث آموزش داده شده در این دوره ساعت ها زمان گذاشته شده و مهندس صابریان علاوه بر مطرح کردن مباحث علمی مباحث کاملا کاربردی و مختص ایران را مطرح می کنند.رضایت دانشجویانی که در این دوره شرکت کرده اند به شدت بالا بوده و به گفته آنها پس از گذراندن این دوره تصویر روشنی از مسیر اقتصادی جهش مالی پیش روی آنها قرار گرفته است .


< بیشتر بخوانید >

افتتاح حساب بروکر آلپاری Alpari Forex Broker


آموزش های مثل کتاب های رابرت کیوساکی و یا این که اشخاصی که فراگیری ها مشابه ایشان را در کشور‌ایران تدریس می نمایند با کاری که یک شخص برای موفقیت مالی در کشور ایران بایستی انجام دهد فاصله زیادی دارد مانند مسافت شخصی که خواندن و نوشتن را می داند و شخصی که نویسنده یک رمان پر فروش تاریخ است .

 برای رسیدن به موفقیت مالی و ارتقاء هوش مالی بایستیمطالب با عمق بیشتری آموزش داده شوند و دقیقا معین شود که ما برای رسیدن به هوش مالی بالا چه گام هایی را بایستی مرحله به مرحله طی کنیم .