پاسخ به سوال الان زمان مناسبی برای سپرده گذاری در بورس است ؟ 

< افتتاح حساب فارکس >

 

 

http://alforex.ir
تقریبا هفته ای نیست که یکبار از من این سوال پرسیده نشود   “ شرایط فعلی زمان خوبی برای سپرده گذاری در بازار بورس است؟ ”  چه هنگامی که بازار بورس خراب و حوصله بر شده‌است و چه وقتی که بازارمی‌خواهد خوب شود . جالب است این سوال را از اشخاصی که هیچ شناخت با بازار بورس ندارند تا کسانی که پیش از این در بازار بورس فعال می‌باشند از من میپرسند . سعی کردم این مقاله را بنویسم تا پاسخی باشد تا هر زمان کسی از من این سوال را پرسید سریعا بدین مقاله ارجاعش دهم . 

حقیقت داستان این است این سوال نظیر این می‌ماند که نمیتوانید به خوبی رانندگی کنید و اعتماد به نفس کافی به دلیلی عدم تخصص کافی در رانندگی را نداشته باشید و از دوستتان که رانندگی می نماید بپرسیدحال حاضر زمان مناسبی برای رانندگی است ؟؟؟!!! 

شاید اگر شهر خلوت باشد (که مصداق زمان خوب و صعودی بودن بازار است) ، بتوانید در شهر رانندگی کنید ولی به  مجرد اینکه در همان خلوتی آخر شب یک ناآرامی کوچک به واسطه گروهی از ماشین ها به واسطه همراهی ماشین عروس و داماد در دیر وقت و یا جضور  جمعی از جوانان که در خیابان در حال مسابقه  با هم هستند ( که مصداق نا آرامی های کوتاه مدت و نوسانی بازار بورس است ) رخ دهد قطعا امکان دارد فاجعه ای رخ دهد ، امکان دارد دست و پای خود را گم کنید و تصادف کنید ، امکان دارد جان خودتان و دیگران را به خطر بیندازید، آن هم به واسطه اینکه رانندگی را به خوبی و کامل نیاموخته اید.پس جواب این سوال این است هر زمان برای سرمایه گذاری در بورس مناسب است به شرطی که بتوانید بعد از شروع سرمایه گذاری سرمایه خود را مدیریت کنید .

 

یک خاطره در مورد سوال ” زمان مناسب برای سرمایه گذاری در بازار بورس”

چند وقت پیش یک روز زمانی که  اخبار مذاکرات ایران بسیار داغ داغ بود و همه منتظر بودند ببینند نتیجه مذاکرات چه می شود در جمع دوستان بورسی خود بعد از جلسه ای در دانشگاه ایستاده بودیم ناگهان فرد تازه کاری که تا امروز اصلا در بورس فعالیت نکرده بود وارد جمع ۴-۵ نفره ما بورسی ها شد و پرسید : “دوستان اگر نتیجه مذاکرات خوب شد زمان مناسبی برای ورود به بازار بورس است؟” من که طبق معمول چیزی نگفتم و با لبخندی به دیگر دوستانم که آنها هم مشاورسرمایه گذاری و سبدگردان بودند نگاهی کردم که من پاسخی نداده باشم .

ناگهان یکی از دوستان گفت : “بله خوب می شود برو سهم بخر ” و بقیه هم سری به نشانه تایید تکان دادند.من هم چیزی نگفتم چند ماهی گذشت دوباره تقریبا همان ۴-۵ نفر در وسط سالن دانشگاه بودیم که دوباره این فرد آمد و گفت :ای بابا! ما که کلی ضرر کردیم دوستان چرا گفتید بخرم بازار خوب میشود ؟، اولش  سهم هایم صعود کرد بعد ریخت و من نگه داشتم و الان در کلی ضرر هستم !.

 

این داستان و این دوست ما یکی از هزاران افرادی است که دقیقا به همین شکل و به واسطه عدم توانایی هدایت سرمایه هر روز در بازار ضرر می کنند .

پس در واقع چیزی به اسم اینکه الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس است وجود ندارد . واقعیت این است برای کسی که به خوبی و با اعتماد به نفس کامل به رانندگی خود تسلط دارد ، محدودیت زمانی رانندگی وجود ندارد فقط گاهی ممکن است تشخیص دهد الان خیابان ها در این ساعت شلوغ است و ساعت دیگری ماشین را بردارد و به سمت مقصد خود حرکت کند .

برای نخبگان سرمایه گذاری در بازار بورس این سوال اصلا مفهوم ندارد چون مثل یک راننده با تجربه اولا در هر شرایطی حتی بحرانی می دانند چطور در بازار فعالیت کنند و گلیم خود را از آب بکشد و در درجه دوم بازار را به خوبی می شناسد و بهترین زمان های ورود و خروج از بازار را تشخیص می دهند، و با به وجود آمدن هر اتفاق غیر منتظره ای مثل خبر های ناگهای و ریزش و … می داند چگونه باید در بازار رفتار کنند و چگونه با تحلیل سرمایه خود را هدایت کنند.

پس به جای‌اینکه در بازار بورس دنبال این باشیم که بپرسیم شرایط کنونی زمان مناسب سپرده گذاری در بازار است  دو روش داریم , راه نخستین این‌که   حرفه ای و کامل آموزش بورس و سپرده گذاری در آن را ببینیم و راه دوم  این است که سرمایه خویش را به هر کس که‌این فعالیت را به خوبی انجام می‌دهد بسپاریم و این زمینه در داستان ما مصداق این است که , یا این که راننده ماهر برای خویش داشته باشیم و دیگر خودمان رانندگی نکنیم و یا این که رانندگی را به خوبی بیاموزیم 

راهی جز این برای موفقیت در سپرده گذاری در بازار بورس نیست . کمپانی های سبدگردانی  و شرکت مشاور سرمایه گذاری در بازار بورس در حکم راننده حرفه ای سرمایه شما میباشند و در شرایطی که میخواهیدخودتان در بازار بورس موفق گردید بایستی تبدیل به یک راننده تمام عیار در بازار بورس گردید . ( سفارش میکنم مطلب “ قانون ۶ – ۱۰۰ در موفقیت در بازار بورس ” را مطالعه نمایید )   . 

و صحبت آخر این که سپرده گذاری در بورس نظیر کمپانی در یک مسابقه رانندگی پرماجراست و نیازمند یک راننده فوق حرفه ای است تا در هر شرایطی سوای توجه به شرایط راه بتواند به سمت مقصدحرکت کند نخبگان بورس مثل چنین راننده حرفه ای بدون تاثیر از حالت شاخص کل میدانند به چه شکل می بایست در هر قوانینی از بازار به سمت حداکثر بازده خویش پیش روند . 

دوستار شما علی صابریان

نویسنده :
علی صابریان 

http://www.khanesarmaye.com/?p=6663