پولبک از نظر استاد بولکوفسکی 

بروکر فارکس >

 

پولبک

 

شرایط صحیح شکل گیری پول بک در دانش تکینکال از مباحثی می‌باشد که بار ها و بار ها در خصوص ان سخن شده ولی اموزش صحیحی در خصوص ان داده نشده . عامل ان نیز اینست که بیشتر بزرگان از این داستان چشم پوشی می نمایند و بقیه هم اهمیتی بدان نمی دهند به همین جهت قصد داریم که‌این مقاله را از زبان بولکوفسکی یکی‌از اساتید بزرگ بازار سرمایه به شما ارائه کنیم . 

مدرس بولکوفسکی در سال ۲۰۰۰ میلادی بیش تر از ۸۰۰۰ پترن و الگو را بررسی نمودند و به نتایج جذاب و مهمی در امر پولبک پی بردند که سالیان بسیاری منبعی دارای اعتبار و قابل اتکا برای این مبحث میانکلیه تحلیل گران تکنیکالیست عالم میباشد . ما در ادامه میپردازیم به‌این نتایج درخصوص پولبک . 

کلمه Pullback در لغت به معنای بازگشت و عقب کشیدن است و مترادف کلمه hook و به معنی قلاب میباشد و در نمودارها نیز به شکل قلاب نمایان میشود و به بوسه خداحافظی نیز شهرت یافته چرا که در این حالت روند بعد از شکست سطح حمایتی یا مقاوتی معتبر خود سعی میکند یک بار دیگر به آن سطح شکسته شده بازگردد.

نتایج تحقیقات بولکوفسکی

۱-بیش از ۵۸ درصد روند ها بعد از شکست حمایت ها یا مقاومت های معتبرشون به نقاط شکست پولبک میکنند.

۲-پولبک های معتبر به صورت معمول در زمانی کمتر از ۳۰ روز شکل گرفته و تکمیل می شوند.

۳-در بیش از ۶۶ درصد موارد، روندهایی که با حجم معاملات چشم گیری نسبت به میانگین سی روز گذشته حمایت ها یا مقاومت های خود را شکسته بودند پولبکهای قدرتمندی را تشکیل میدهند. لذا میتوان ادعا کرد که روندها زمانی که حمایت ها و یا مقاومت ها را با حجم چشم گیری میشکنند علاقه زیادی به پول بک دارند.

۴-اگر روند قبل از شکست حمایت خود سه روز متوالی قیمت پایانی کمتر از قیمت پایانی روز قبل داشته باشد احتمال شکل گیری پول بک بعد از شکست (منطقه حمایتی) به طور چشم گیری کاهش میابد. همچنین در صورتی که قبل از عبور از مقاومت ها سه روز متوالی قیمت پایانی بالاتر از قیمت روز گذشته باشد احتمال شکل گیری پولبک کاهش میابد.

۵-برخلاف تصور عموم پولبک نباید حتما بازگشت به نقطه شکست باشد بلکه نفوذ حداکثر دو روزه در محدوده نقطه شکست قابل پذیرش هست.

۶-روندها علاقه دارند شش روز بعد از شکست مرحله اول پولبک رو به اتمام برسانند و مرحله دوم پولبک را در طی یازده روز به پایان ببرند.

 

 

نکته قابل توجه : شکست یک حمایت یا مقاومت و کامل شدن پول بک لزوما در معنای ادامه فرایند قبل نیست 

بولکوفسکی پس از بررسی تعداد متعددی از روند ها به‌این سود رسید که پول بک صرفا در ۴۷ درصد از مواقع در جهت روند پیشین پیش می‌رود یعنی کمتر از نیمی از مواقع و ۵۳ درصد از استدلال‌ها نشانداد که پولبک اخلاق و رفتار هایی خلاف توقع انجام میدهد و یا این که خلاف جهت حرکت می نماید . 

به توصیه استاد بزرگ بازار سرمایه و سهام نخستین اجازه به این که پولبک قبل از محدوده شکست قبل از فرایند خارج بشود بعد از آن نظر بدهید که پولبک بوده یا این که خیر .