چه هنگامی می بایست میانگین خریدمان را کم کنیم؟ 

 

 

در ابتدا می بایست این نکته را خاطر نشان کنم که میانگین کم کردن با خرید پلکان ای بسیار گوناگون هست , چون که  میانگین کم کردن وقتی اتفاق می افتد که بها سهم در حال افت است و حدضرر شما فعال شده‌است و این اصلی ترین اشتباه سرمایه گذاران می باشد , بدین علت که زمانی حد زیان شما فعال میشود بدین معناست که آنالیز انجام شده  غلط بوده است و طبق توقع , ارزش سهمنه تنها رشد نکرده بلکه کاهش نیز داشته است . 

متاسفانه اکثری از سرمایه گذاران به آرزو این‌که روزی بها سهم مجدد رشد می‌نماید و انها از ضرروزیان بیرون می‌شوند , به نگه داری سهم مبادرت می نمایند و شاهد آب شدن سرمایه خویش می باشند ,پس میتوان نتیجه گرفت با فعال شدن حد ضرر و زیان بایستی از سهم خارج شوید و در قیمتهای پایین تر در صورت داشتن شرایط بنیادی عالی وارد سهم گردید . 

 

خوب حالا در مورد زمان مناسب و قیمت مناسب برای کم کردن میانگین باید نکته های زیر را در نظر گرفت :

 

۱- ارزش ذاتی سهم چقدر میباشد ؟

۲ – حمایت معتبر سهم چه قیمتی است ؟

۳ – ایا صنعتی که سهم در ان قرار گرفته است , مورد توجه بازار است یا خیر ؟

۴ – کف بنیادی سهم کجاست ؟

 

برای فهم بهتر ,  مطلب را با یک مثال ادامه میدهیم :

 

حالا فرض کنیم که سهمی خریدیم که به نظر ما در گزارش ۱۲ ماهه می تواند تعدیل مثبت بدهد و همچنین ثبات نرخ های فعلی منجر به تعدیل مثبت در گزارش ۳ ماهه نیز میشود . قیمت سهم ۲۹۰ تومان است و برای خرید معقول به نظر می رسد .پس از ورود به سهم و با گذشته ۲ هفته ، قیمت به ۲۶۵ تومان افت می کند ،

 

سوال این است ، میانگین کم کنم ؟

ابتدا باید توجه کنید که اگر کف بنیادی دقیق و مطمئنی برای سهم ندارید نیمی از خرید را انجام دهید و الباقی را برای میانگین گیری احتمالی نگهداری کنید ، اگر قیمت بالا رفت که سود کردید اما اگر افت کرد هم استرس کمتری دارید و هم امکان میانگین گیری وجود دارد. میانگین گیری باید با در نظر گرفتن نسبت قیمت به درآمد و همچنین کف بنیادی سهم انجام شود . با فرض خرید در ۲۹۰ و اینکه کف بنیادی سهم ۲۲۰ تومان است ، خرید در ۲۶۵ تومان کار درستی نیست ,  ازین جهت که اگر فرضا” قیمت ۲ روز مثبت باشد به محدوده خرید شما بر می گردد اما اگر بخواهد تا کف بنیادی حرکت کند خرید در ۲۶۵ تومان زیان دیگری به شما وارد می کند .

فرض کنیم این سهم در یک گروه با نسبت قیمت به درآمد ۴٫۵ قرار دارد و ۶۰ تومان هم سود دارد . بنابراین نسبت ۴ یعنی قیمت ۲۴۰ تومان از جهتی به کف بنیادی ۲۲۰ نزدیک است و از  نسبت قیمت به درآمد گروه هم کمتر است . نتیجه اینکه خرید در ۲۴۰ به این دو دلیل توجیه خواهد داشت اما خرید در ۲۶۵ به دلیل دور بودن از کف بنیادی و برابری با نسبت قیمت به درآمد گروه منطقی نیست .

 

نتیجه بحث فوق این است که :

 

بعد از انتخاب مولفه های صحیح جهت خرید سهم و طی کردن دقیق فرآیند یا پروسه انتخاب , بررسی و تصمیم گیری راجع‌به سهم , در‌حالتی که قیمت از کف بنیادی به دور است نیمی از خرید را انجام دهید و بعد از آن در صورتی‌که افت کرد در جایی که سهم نسبت ارزش به درآمد کمتر از گروه دارد و به کف بنیادی نزدیک شده میانگین بگیرید البته چنانچه بها به کف بنیادی نزدیک است می‌توانید کل خرید را نیز انجام دهید . 

امیداوارم با نمونه بالا بطور کامل با پروسه میانگین کم کردن اشنا شده باشید . 

در شرایط امروز بازار سرمایه بخش اعظمی از سهم ها در حدود قیمت ذاتی و کف بنیادی خویش داد و ستد می گردند و دارای p/e  های معقولی میباشند به این ترتیب با بررسی سهم مورد نظر خودتون از دید بنیادی و تکنیکالی می‌توانید با دید میان مدت میانگین خریدتان را کم نمائید . 

مدام به یاد داشته باشید که :  معامله گر عالی , معامله گر با نظم و انضباط است  .


< بیشتر بخوانید >

< بروکر آلپاری >    < افتتاح حساب فارکس >