گره معاملاتی در بورس تهران و نحوه رفع گره از سهام 

آموزش ثبت نام فارکس >

http://alforex.ir

احتمالاً به گوش شما رسیده است که نماد شرکتی در بازار سهام , مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شده است . در‌این مقاله تصمیم داریم تا توضیح دهیم که معنی این اصطلاح چیست و چه هنگامی به سراغنشانه شرکت ها می‌رود . 

گره معاملاتی در بورس چیست؟ 

بر اساس دستورالعملی که هیئت مدیره اداره بورس در سال ۱۳۸۹ تصویب کرد , کمپانی هایی که با اختلال صف خرید یا این که صف فروش های سنگین و قفل شده روبه روهستند مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی میشوند . این دستورالعمل به‌این هدف طراحی شد معاملات سهامی که با صف خرید یا این که فروش قفل شده ( بدون معامله ) مواجه هستند تسهیل و روانتر گردد . 

گره معاملاتی به وضعیتی اطلاق می شود که شرایط زیر را دارا باشد:

  1. در آن یک نماد معاملاتی به رغم برخورداری از صف سفارش خرید یا فروش در پایان جلسه معاملاتی حداقل معادل یک برابر حجم مبنا برای شرکت هایی با تعداد سهام ۳ میلیارد و بیشتر و دو برابر حجم مبنا برای سایر شرکتها، به علت عدم تقارن قیمت های درخواست خرید و فروش، حداقل به مدت ۵ جلسه معاملاتی مورد مامله قرار نگیرد یا متوسط معاملات روزانه آن در این دوره(به استثنای معاملات در بازار معاملات عمده)، کمتر از ۵% حجم مبنا باشد؛
  2. کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در ۵ جلسه معاملاتی متوالی در سقف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد؛
  3. کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در ۵ جلسه معملاتی متوالی در کف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد.

مقررات گره معاملاتی در مورد سهام شرکت هایی با تعداد سهام کمتر از ۱۵۰ میلیون سهم با تشخیص مدیرعامل بورس می تواند اعمال نشود.

با توجه به توضیحات بالا، متوجه شدیم که رفع گره معاملاتی ویژه نمادهایی است که صرفاً در بورس معامله می شوند و نمادهای فرابورسی را به دلیل حجم مبنای یک شامل نمی شود.

معرفی شرکت های مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی

احتمالاً برای شما سوال پیش خواهد آمد که از کجا متوجه شویم چه شرکتی قرار است مشمول رفع گره معاملاتی شود. در پاسخ باید بگوییم که نمادهایی که قرار است در روز معاملاتی پیش روی، رفع گره معاملاتی شوند از طریق پیام ناظر بورس(در سایت TSETMC) و همچنین سایت رسمی اطلاع رسانی بورس انتشار خواهد یافت.

برخی از شرکتها ممکن است برخلاف قوانین بالا، مشمول رفع گره معاملاتی نشوند. ناظر بازار با توجه به نسبت P/E سهم، با توجه به معاملات مشکوک و حجم صف ساختگی سهم ممکن است از مشمول کردن نماد ممانعت نماید.

دامنه نوسان در رفع گره معاملاتی

نمادهای معاملاتی که بر اساس اعلام بورس مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی می شوند، در ابتدای روز معاملاتی بعد و در مرحله گشایش با دامنه نوسان دو برابر دامنه نوسان روزانه قیمت عادی آن نماد انجام و سپس در حراج پیوسته، معاملات در دامنه نوسان روزانه قیمت انجام می شود. قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، قیمت کشف شده از طریق حراج ناپیوسته است.

برای بند بالا به ذکر نمونه می‌پردازیم . فرض کنید نماد “ کبافق ” بعد از ۵ روز صف خرید شدن و خرید و فروش اندک آن مشمول رفع گره معاملاتی می شود . قیمت سهم در پایان روز پنجم ۱۰۰۰۰ ریالهست . روز بعد از آن ( یعنی روز ششم ) دامنه نوسان در پیش گشایش که سفارش گیری انجام میگیرد برابر ۱۰ درصد خواهد بود . بعد از کشف قیمت مبنی بر نوسان ۱۰درصدی ( ۲ برابر ۵ درصد ) نسبت آپدیتروز گذشته , که فرضاً قیمت ۱۱۰۰۰ ریال کشف می شود نوسان ۵ درصدی نسبت به قیمت ۱۱۰۰۰ریال اعمال و معاملات بر اساس آن ادامه پیدا خواهد کرد .