رکورد مصرف برق در سال ۹۷ شکست

رکورد مصرف برق در سال ۹۷ شکست

رکورد مصرف برق در سال ۹۷ شکست / چه کنیم مبتلا قطعی برق نشویم؟

 

طبق آمار قانونی کمپانی مدیر کانال برق کشور‌ایران , روز قبل در ساعت 16 و 33 دقیقه , مصرف لحظه ای برق میهن به 54 هزار و 502 مگاوات رسید .

این رقم بیشترین میزان ثبت شده در امسال بابت مصرف لحظه ای برق در میهن است . تا قبل از این , بیشترین میزان مصرف مرتبط با ساعت 16 و 23 دقیقه روز ششم تیرماه این سال بود که میزان مصرف لحظه ای برق 54 هزار و 455 مگاوات به ثبت رسیده بود .

با ثبت رکورد تازه در مصرف برق سال 97 , جنبش در محدوده قرمز‌رنگ پیک برق ادامه یافته و در حالی که پیدایش خاموشی های دور از هم از 10 دقیقه تا چندین ساعت در نقاط گوناگون مرزوبوم گزارش می شود , این تراز مصرف , خطر پیدایش خاموشی های گسترده را در صورت ارتقاء میزان مصرف برق بیشتراز پیش گوشزد می نماید .

رکورد مصرف برق در سال ۹۷ شکست

با یقین در صورتیکه مردمان میزان مصرف برق در ساعت‌ها پیک را کاهش ندهند , این سال خاموشی های گسترده ای در پیش خوا‌هیم داشت .

بی شک اگر مردم میزان مصرف برق در ساعات پیک را کاهش ندهند، امسال خاموشی های گسترده ای در پیش خواهیم داشت.

* افزایش 3 تا 5 درجه ای دما در پیش است

رکورد مصرف برق در سال ۹۷ شکست

شرکت توانیر در این خصوص اعلام کرد: با توجه به افزایش مستمر دما و پایداری هوای گرم درکشور، مصرف برق به صورت چشم‌گیر و کم سابقه طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

همچنین سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است که روند افزایش دمای هوا تا اواسط هفته جاری در کل کشور ادامه داشته باشد. دمای هوا در تهران به طور میانگین بین 3 تا 5 درجه افزایش خواهد یافت. بر این اساس، رشد مصرف برق که در پیک روزانه بیشتر ناشی از مصرف وسایل سرمایشی است، با توجه به افزایش دما پیش بینی می شود.

شرکت توانیر با صدور اطلاعیه ای جدید اعلام کرد: “بر اساس پیش بینی ها روند افزایش دمای هوا در هفته جاری، کل کشور  را به صورت وسیع دربرخواهد گرفت. بی‌تردید در چنین شرایطی برای تامین برق پایدار، بیش از هر زمان دیگر به مدیریت مصرف برق نیازمندیم. از این رو از آحاد مردم عزیز کشور در بخش های مختلف خانگی، تجاری، مجتمع های تولیدی و صنعتی و کشاورزان  تقاضا دارد تا با کاهش و مدیریت مصرف برق به‌ویژه در ساعت‌های اوج بار (12 الی 16 و 20 الی 23)  به میزان تنها 10 درصد، کارکنان صنعت برق را در ارائه هرچه بیشتر خدمات و تأمین برق پایدار یاری نمایند.

با انجام توصیه‌های ذیل، رسیدن به کاهش 10 درصدی به سادگی قابل دستیابی است:

رکورد مصرف برق در سال ۹۷ شکست

*راهکارهای معمولی برای کاهش مصرف برق ( راهکارهایی برای پرهیز از انقطاع برق )

• درساعت های نقط ی اوج توشه ( پیک مصرف ) تا حد قابلیت و امکان در کولرهای آبی رنگ از به دور نماید به کارگیری نمائیم .
• در صورت به کار گیری از کولرهای گازی , ترموستات را میان 23 تا 25 مرتبه سانتی‌گراد تهیه و تنظیم کنیم .
• هنگام به کار گیری از کولر یا این که وسایل سرمایشی در ساعت های نقطع ی عطف توشه , تا حد قابلیت از اسباب و اثاث پرمصرف برقی نظیر اتو , لباسشویی , ظرف‌شویی و جاروبرقی به‌طور به طور همزمان به کارگیری نکنیم .
• به کارگیری از وسایل برقی یادشده را به روزهای تعطیل یا این که ساعت های غیرپیک منتقل کنیم .
• خاموش کردن لامپ‌های مازاد و به کارگیری از نوروفروغ ارگانیک طی روز , ساده‌ترین خط مش صرفه‌جویی در مصرف برق است .

 

//